Ryhdyin vähän aikaa sitten vegaaniksi. En syö tällä hetkellä lihaa enkä kanaa. Perheeni ruokavalio koostuu muuten aika paljoon liharuokaan ja kanan syöntiin. Ruokavalioni koostuu aika suppeaksi nyt kun muut vielä syö joulukinkkua ja ruoka on lopuillaan ja tähteitä syödään. Nyt uudenvuoden kynnyksellä kysynkin teiltä muilta minkälaista ruokaa te syötte? Ja reseptejä voi linkata ja laittaa tänne :) Kiitos
Uusi vegaani.
7
303
Vastaukset
- kukkakaalit
Ei tas voi kun nauraa. Paitsi anteeksi ,eihän lapsille saa naureskella. Tuo on vaan niin koominen kysymys että siihen ei voi vastata. Muut syö tähteitä , ruoka on lopuillaan.
Linkata respetjeä ? tähteitäkö tarkotat ? - 13+16
Soyappétit, reseptejä soijasta
http://www.polarsunproducts.com/index_fin.php?view=5
Yksinkertaista vegeruokaa:
http://vegamo.blogspot.fi/
Hyviä perusreseptejä niin arkiruokaan kuin juhlaankin. Tämän sivun käyn aina kurkkaamassa kun haluan vaihtelua:
http://chocochili.net/
Vaihtelua soijaan:
www.quorn.fi/reseptit
Kannattaa myös googletella muista vegaaniblogeja, itse olen ainakin löytänyt tosi hyviä vinkkejä ja reseptejä :)- qwei
Quorn ei ole vegaanista. Siinä taitaa olla kananmunanvalkuaista, mutta en mene vannomaan.
- mexxie
qwei kirjoitti:
Quorn ei ole vegaanista. Siinä taitaa olla kananmunanvalkuaista, mutta en mene vannomaan.
Osassa on kananmunaa, kannattaa olla tarkkana! Muistaakseni fileissä ei ole kananmunaa, mutta rouheessa ja kuutioissa on.
- ikolu
Mun lempiruuat on ehdottomasti kaikenlaiset wokkiruuat, kasvismakaroonilaatikko ja kasvislasagne, puurot ja pizza!! Pizzasta on tosi helppo tehä terveellinen, tekee itse pohjan ja laittaa ruisjauhoja sekaan. En melkee ikinä laina mitää vegejuustoja päälle, kun en oikee niistä välitä, ni laitan sitte aina enemmän tomaattikastiketta ::)
Salaatit on kans hyviä, niihin saa helposti vaihtelua. Netistä löytyy vaik mitä reseptejä. Yks ehdoton lemppariresepti on soijasuikale-avokaadosalaatti! ohje http://chocochili.net/2010/01/soijasuikale-avokadosalaatti/
Lisään marinaadiin vaan aina soijakastiketta ja sitte jätän rucolan pois :D mut makunsa kullakin.
Puuroon laitan marjoja kaveriks ja vähän vaaleeta soijarouhetta, niin saa ruokasamman aterian.
Ja smoothiet on kans hyviä ja helppoja. - Sedä
Mä vannon myös chocochilin nimeen, (soijasuikale-avokadosalaatti
- fmklsfngjsnlg
Mä syön KOTIMAISTA JA KYPSENTÄMÄTÖNTÄ ruokaa.. se on oikeastaan ainoa sääntö. toinen sääntö on se että syö mitä ikinä tekee mieli ja miten paljon tahansa. Lista syömistäni esineistä: Omenat, päärynät, pakastemarjat, pakasteherneet, kaali, porkkana, idätety herneet ja härkäpavut, ... noita tulee yleensä syötyä mutta ainoa sääntö kun menen ruokakauppaan niin on KOTIMAISTA JA KYPSENTÄMÄTÖNTÄ! Ja se mitä tekee mieli.. Ja jos joku ihmettelee miksi juuri kotimainen niin syy on siinä että olen ollut raakaruualla ennenkin, mutta joku mätti aina... jos söin esim. banaaneja niin rupes suomeks sanottuna vituttamaa aivan perkeleesti! Okei.. mutta kappas kun vaihdoin kaikki eettisistä syistä kotimaisiin niin olotilani alkoi kohota ihan uusille leveleille.. uskonkin että lähellä tuotettu ruoka sopii jostakin mystisestä syystä paremmin meille kuin kaukaa tuotu. On myös tärkeää jättää kypsennetty ruoka vähemmälle (pois jos mahdollista) koska esim. kypsennetty härkäpapu on totaalisen eri asia kuin idätetty! Jos ei usko niin suosittelen kokeilemaan pari viikkoa.
Joskus on kyllä ihan pakko syödä esim. kalaa mutta korkeintaan kerran viikossa.
Hedelmien hapot kuluttavat hampaita joten ne kannattaa huuhdella aina hedelmien ja marjojen syönnin jälkeen ruokasoodalla. Elikkä teelusikallinen ruokasoodaa lasilliseen vettä ja sitten vaan purskuttelee esim. minuutin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877