Kunnon kohottaminen

Olen 55 v. mies. Olen harrastanut liikuntaa aktiiviliikkujana lähes koko elinikäni. Viime vuosi meni kuitenkin kokonaisuudessaan ihan muissa merkeissä. Käytin alkoholia ja liikunta jäi. Samalla yli 10 kg lisää painoa, vaikken ole taipuvainen lihomaan.

Nyt 2.5 kk raittiina. Olen käynyt lähes tunnin kävelylenkeillä useammankerran viikossa. Pari 1 km:n uintireissua.

Tänään karu totuus valkeni. Kävin hiihtämässä vapaalla hiihtotavalla. Jaksoin hiihtää juuri ja juuri reilut 10 km.Ylämäet todella vaikeita.

Kysymykseni kuuluukin. Mikä olisi hyvä laji kohottaa rapakuntoa tehokkaasti yksilölajeina? Pidän paljon hiihtämisestä, juosta en nyt jaksa pitkään. Uin myös mielelläni, mutta se tuntuu tällä hetkellä raskaalta vauhdilla millä hyvänsä. Onko vain edettävä pienin askelein vaikka juuri hiihtämällä? Lisäämällä pikku hiljaa matkaa/vauhtia? Tai (hiihdon välipäivinä) kevyesti hölkkäämällä vaikka tuntuu vaikealta? Aiemmin hiihdin joka kerta täysin vaivatta 25 - 30 km. Silloin rajat tulivat eteen ennemminkin energian kuin kunnon loppumisena. Nyt kaiholla muistelen noita aikoja.

4

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssooppii

      Jatka vaan sitä hiihtämistä, jos se on joskus sujunut niin miksei se sujuisi vastakin. Yksi pikku este voi olla että jos paino on lisääntynyt, niin vanhat sukset eivät ehkä luista yhtä hyvin kuin hoikempana ollessasi.
      Siinä ensimmäisellä lenkillä oli varmasti paljon turhaa jännittämistä. Lihakset eivät olleet tottuneet siihen rasitukseen. Mutta kyllä se tekniikka sieltä löytyy, jos se hiihto on joskus on ollut kevyttä ja hallittua. Kunto kasvaa vähitellen ja tekniikka paranee.
      Ei kannata väkisin juosta. Hölkkä voi rasittaa polvia. Luisteluhiihtosta sitä rasitusta tulee polvelle joka tapauksessa, varsinkin ylämäessä sille liukuvalle jalalle. Jos koittaisit hankkiutua tasaiseen maastoon, jossa ei olisi paljon mäkiä.
      Se kävely on kehittänyt peruskestävyyttä.
      Kannattaa kehittää keskivartalon lihaksistoa.
      Miten olisi kahvakuula. Sen heiluttelusta voisi saada voimakestävyyttä ja kehonhallintaa. Sillä voi tehdä myös tasapainoa kehittäviä liikkeitä siirtämällä paino yhdelle jalalle, mistä on hyötyä luisteluhiihdossa.
      Olin muuten äsken hiihtämässä, loistava keli.

    • Kiitos asiallisesta vastauksestasi! Keli oli eilen hyvä. Jopa liian liukas tälle tekniikalle ja kunnolle. Minulla on Atomic RS 11 -sukset, jotka ovat peruslöysät. Nyt siis painon lisäännyttyä tuppavat liukumaan sivusuunnassa kovalla pinnalla.

      Itse myös tuumailin, että hiihto voisi olla se paras laji kuntoni kohottamiseen. Pidän hiihtämisestä todella paljon. Lajina erittäin monipuolinen. Lisäksi raittis ulkoilma piristää. Täytyy vain olla sinnikäs ja edetä pikku hiljaa. Vuoisi laiskotellen kunto ei voi olla kovin kaksinen. Mutta kuten mainitsit, kun hiihto aiemmin sujunut vaivatta. Miksei siis tulevaisuudessakin. Hyviä hiihtoreissuja sinulle!

    • Mikä muuten on "optimiteho" vähemmän kuntoilleen harjoittelussa? Aika on rajoittava tekijä eli sanotaan, että lenkille ehtii kolme kertaa viikossa ja 1h kerralla ( vähän hyötyliikuntaa).

      Aktiivikuntoilijoiden ohjeissa näyttää aika usein olevan PK-harjoittelua 5h ja 2h on sitä tehokkaampaa. Tavallisella perusliikkujalla tunteja tulee tuosta puolet, niin miten silloin kannattaa kuntoilun tehokkuus jakaa? Onko palautumisen puolesta hyvä, että enintään 2h yli PK tason ja loput PK tasoa (tai alle). Palautumiselle jää toimistotöissä paljon tilaa, vähän liikaakin?

      Oma pohja kunto ei ole mikään erinomainen, mutta on se hivenen parantunut vuoden parin takaisesta. Luisteluhiihto menee selvästi yli PK:n vielä eli sitä kerran pari viikossa. Tavoite olisi löytää siinäkin rauhallinen ja tasapainoinen rytmi (jotta saisi sykkeitä alas ja puuskutusta kevyemmäksi).

      Lumikenkäily sopinee hyvin PK-alueen kuntoiluun, kun tahdin ja maaston voi valita vapaasti. Matkaluistelu myös kävisi, kun vain järvelle jää vahvistuu & kestää raskaat koneet. Siinä luistelijan reilu 10kg yli paino ei estä kevyttä etenemistä. Reipas pohjoistuuli jo voi tehdä hommasta raskaamman.

      Toistaiseksi PK-vauhdin rajana on kevyen hengästymisen raja (siis pystyy puhumaan) tai nenän kautta on kohtuullisen vaivatonta hengittää. Sykemittari löytyy, mutta nuo taitaa olla riittäviä tavalliselle liikkujalle.

    • tike

      kahva-kluula on tosi järvevän tuntunen harrate ja mutta lumikenkäily on ylitse muiden ;)

      oikeesti totta kai.. tehkää kaikkee mikä tuntuu hyvältä..... pääasia että teette

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      224
      3488
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2134
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      40
      1708
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1613
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1357
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1245
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      7
      1122
    8. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      51
      1064
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      198
      1001
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      957
    Aihe