Terve
Olen ostamassa ensimmäisiä rullaluistimia. Mutta minua askarrutta se miten saan oikean kokoiset luistimet. Myyjät sanovat kaikki vähän eri tavalla. Toiset sanovat että luistimen kengän tulisi olla tiukka ja todella napakka ja toiset että kenkään pitäisi jäädä hieman pituussuunnassa tyhjää tilaa.
Kiertelin tänään liikkeitä ja löysinkin aika hyvät, mutta jäin miettimään ovatko ne liian pienet. Jalkani on 26,5cm ja löysin Salomon mallistosta hyvät luistimet ja kohtuu hintaan. Ne vaan olivat kokoa 26,5 (eli juuri sen mitä jalkani on). Varpaat eivät olleet kippurasssa, mutta kärki oli aika lähellä. Uskallanko ostaa ne ???
Minkä kokoiset rullaluistimet
6
1872
Vastaukset
- nainen
saavat olla ostaessa just sopivat, koska kuitenkin vähän löystyvät käytössä.
Kantapää ei saa liikkua luistellessa. - Harrastaja
Kenkä ei saa olla missään tapauksessa liian tiukka. Kärkeen saa jäädä 5-10 mm varaa.
Jos ostat liian tiukat voi pitkällä matkalla tulla hankaluuksia. Eri valmistajien kengilläkin on pieniä eroja. Olen itsekkin ostamassa ties kuinka monensia rulliksia. Vertaillessa kenkiä voi valmistajien kokonumerot olla vain viitteellisiä todellisuuteen nähden.
Jalka kyllä viestittää mikä kenkä tuntuu hyvältä ja riittävän tukevalta.- Jari
Jos kenkä ei ole tiukka, jalka ei pysy paikoillaan
ja tekniikka kärsii, koska kaartaminen
(puristuksen lopussa sisään ja sisäpuristuksen
ohjaamisessa kropan alle) ei onnistu kunnolla.
Lisäksi ajan mittaan luistimet hieman löystyvät ja
liian ison luistimen haitat korostuvat.
Pientä luistinta saa muotoiltua käyttämällä lämpöä, mutta liian isolle ei pysty tekemään
mitään.
Eli ehdottomasti kannattaa etsiä kenkä, joka
on jalkaterästä erittäin hyvin istuva ja tiukka.
Pitkällä matkalla tuosta ei tule ongelmia, päin
vastoin. Nilkka väsyy helposti, jos yrittää
mennä löysällä kengällä vauhdikkaasti eteenpäin. - mar
Jari kirjoitti:
Jos kenkä ei ole tiukka, jalka ei pysy paikoillaan
ja tekniikka kärsii, koska kaartaminen
(puristuksen lopussa sisään ja sisäpuristuksen
ohjaamisessa kropan alle) ei onnistu kunnolla.
Lisäksi ajan mittaan luistimet hieman löystyvät ja
liian ison luistimen haitat korostuvat.
Pientä luistinta saa muotoiltua käyttämällä lämpöä, mutta liian isolle ei pysty tekemään
mitään.
Eli ehdottomasti kannattaa etsiä kenkä, joka
on jalkaterästä erittäin hyvin istuva ja tiukka.
Pitkällä matkalla tuosta ei tule ongelmia, päin
vastoin. Nilkka väsyy helposti, jos yrittää
mennä löysällä kengällä vauhdikkaasti eteenpäin.Samaa mieltä edellisen Jarin kanssa. Liian löysä kenkä on kamala luistellessa.
Kokeilin yhtä mallia, muuten hyvä,jalka oli tukevan tiukasti kiinni sivusuunnassa, mutta mallissa oli liian matala etuosa, varpaiden kynnet jäi puristuksiin, vaikka edessä olisi ollutkin tilaa. Ei vaan sopinut minun varpaille.
- millin viilaaja
Hyvin tärkeää luistimen valintaan liityvää asiaa täällä puitte!
Oma kannanottoni aiheeseen:
Ensinnäkin kaikki(ainakin melkein) luistinvalmistajat ilmoittavat senttikoon luistimissaan, Sentti tuppaa olemaan kaikissa maissa saman mittainen ja vielä oman jalan senttipituuteen suoraan verrannollinen. Eli mittaa viivottimella ja rullamitalla oman jalkasi pituus kun sillä on painoa päällä ja valitse kaupasta lähin tästä mitasta ylöspäin löytyvä koko. Eli jos jalka on 27.3cm niin valitset 27,5cm luistimen.
Tismalleen oikean koon määritys kulkeepi näin:
1. Seisot luistimet kiinnitettynä (malta kinnittää loppuun asti vaikka tuntuisi äkkiseltään ahtaalta) suorin jaloin -varpaan kärjet saa tässä vaiheessa hieman osua kärkeen muttei kivuliaasti.
2. koukistat polvia (otat siis luisteluasennon)-varpaat irtoavat kärjestä.
3. olet valinnut oikean koon! - karih
kuntoluistelijoille tarkoitetut luistimet ovat yleensä pehmustetut. Ne muovaantuvat luistellessa sopivaksi jalassa. Jalka ei saa liikaa liikkua luistimessa ja kantapään tulee pysyä paikallaan. Kilpaluistimet ovatkin kokonaan ilman pehmusteita. Jalka ei pyori niissä ja luistimen potku on napakka. Ostotilanteessa kuntoluistimet eli fitness-luistimet voivat olla ensi tuntumalla liian pienet. Mutta kun ne kiinnitetty jalkaan kunnollisesti jalkaterä siirtyy luistimessa taakse päin ja varpaillekin löytyy vielä ihmeesti tilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389