Miten lisää vegaaneja?

Raastepöytä

Mä annan respectit vegeille. Se on tosi vaikee juttu. Varmaan yksi mikä ajoi ihmisiä pois kasvisten maailmasta oli salaatti ja raastekokeilut 70 ja 80 luvuilla? Ja niiden aikaansaama muisto ihmisten mielissä.

Mikä olisi paras tapa lisätä kunnollisen vegaanisen ruon tietämystä maassamme? Ja ennenkaikkea lisätä ihmisten mahdollisuutta maistaa erimaiden vegekeittiöiden tuotteita. Ja saada sitäkautta omakohtaista kokemusta siitä mistä asiassa on 2010 luvulla kysymys.

12

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herkuttelija...

      Tuskinpa kukaan haluaa ripulia. Jos ulkomailla menee syömään raakoja vihanneksi, niin useinmiten joukkoon ilmaantuu ripuli. Siinä sitten meneekin monta lomapäivää hukkaan.

      Suomessa kasvatetaan paljon kotimaisia tuotteita. Täytyy vain muistaa katsoa suomalaisista paketeista, että niistä löytyy Hyvää Suomesta -joutsen. Jos sitä ei ole merkitty pakkaukseen, niin silloin jokin suomalainen kasvis on loppunut. Tällä hetkellä on loppunut suomalainen porkkana. Onneksi vielä saamme ostaa suomalaisia kokonaisia raakoja porkkanoita.

    • Täti T

      Esimerkkiä voi näyttää. Itse en katso tarpeelliseksi käännyttää muita vegaaneiksi, mutta moni tuttuni on vähentänyt eläinperäisen ravinnon osuutta ja lisännyt kasvisperäisen, mikä on jo edistystä

      Ainakin hyviä reseptejä kannattaa laittaa jakoon, kun sellaisen keksii. Moni sekasyöjä syö innokkaasti kasvisruokaa, kun pääsee ennakkoluuloistaan.

      Soijaan suhtaudutaan nykyään kielteisesti, mutta ainkin veljeni tykkää soijarouheesta ja pastakastikkeesta tehdystä jauhelihan tyyppisestä kastikkeesta. Jokin aika sitten tein soseutetun hernekeiton liotetuista herneistä, johon lisäsin punajuurta. Taisin käyttää maustamiseen sweet chilisoucea ym. Sekin maistui hyvin. Siis se soseutettiin vasta valmiina. Ei tunnistaisi hernekeitoksi, ja oli edullistakin.

    • kalu "kukkaroon"

      Miten lisää ? No naimalla ne muutkin ihmiset lisääntyy.

      • mutta.....

        Mutta vegaanit menettää naima halujaan kuten näet tuolta alhaalla olevasta linkistä Pleieri blogiin


    • Ei mitenkään

      Tyhmyyttä alkaa tyrkyttää kenellekään ruokavaliotaan.Jokainen syököön miten
      on tottunut ja tykkää syödä,sekä mitä sairauksiltaan ja allergioiltaan voi syödä.
      Soijaa moni välttää siitä syystä että on allerginen sille ja ettei pidä siitä.

      • Nautiskelija...

        Kanssasi samaa mieltä - jokainen syököön mitä haluaa syödä.


      • AurinkoMaa25

        Aivan. Minulla ei ole mitään sitä vastaa jos joku onkin vegaani mutta inhoan sellaisia ihmisiä jotka alkaa tuputtaa sitä omaa ruokavaliotansa.


    • seksuaalinenhalu
      • totuus5

        pleijerit on todellisuudessa häviäjii, ja muiden akkojen käyttämiä jämiä! Sääli sitä joka huolii liian käytetyn miehen aviomieheksi ja lasten isäksi.
        Toisekseen kasvisruoka edistää terveytää, vireyttä ja viriiliyttä. Miehen siittiöt pysyy terveinä luonnonmukaisella ruokavaliolla. Prosessoitu ruoka tappaa niitä.


      • sollese30%
        totuus5 kirjoitti:

        pleijerit on todellisuudessa häviäjii, ja muiden akkojen käyttämiä jämiä! Sääli sitä joka huolii liian käytetyn miehen aviomieheksi ja lasten isäksi.
        Toisekseen kasvisruoka edistää terveytää, vireyttä ja viriiliyttä. Miehen siittiöt pysyy terveinä luonnonmukaisella ruokavaliolla. Prosessoitu ruoka tappaa niitä.

        Jep. Tossahan kirjotuksessa suositellaan YLI KILO kasviksia päivässä. Eli ei ole kasviksia vastaan missään nimessä tajuatko? Edes monet vegaanit eivät syö noin paljon kasviksia päivässä. Tossa vaan oltiin sitä vastaan, että ei syödä mitään eläinkunnantuotteita. Liha/kanamunat ovat pienissä määrissä hyviä kolesterolia tarvitaan ja rasvaa siihen, että on riittävästi seksuaalisia haluja.

        Juuri luonnonmukanen ruokavalio missä ei ole prosessoitua ruokaa kyseisen linkin kirjoitus onkin.

        Ja tosta Pleieri blogin sisällöstä selkeästi et tiedä yhtään mitään kun noin hölmön kommentin laitoit.

        Siellä on hyvin rehellinen lähestymistapa, jota naiset haluavat toteuttavan.


      • Sedä

        Haha näin varmasti :D Enpä ole itse moista huomannut, mutta enpä vähärasvaisesti yritäkään elää, kuten tuossa linkissä halut poistava kasvisruokavalio määriteltiin.


    • Vegaanijonne

      Mun lempiruokaa on kik-herneillä täytetty delfiini ja soseutetut hylkeen poikaset sinimailasen versojen kera. Vegaanius on parhautta.

      Vihaan kaikkia tiedostamattomia paholaisia, jotka syövät jotain muuta kuin minä tai ajattelee eri tavalla. Paitsi tietysti jos se on niitten kulttuurii (kiinalaisii tää ei koske, ne on pahoja).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe