Mihin ihminen kuolee, kun sitä ammutaan päähän?

Huolestuneet

Mikä aiheuttaa kuoleman, jos ihmistä ammutaan pyssyllä päähän? Ydinjatkeessahan on kaikki kriittisimmät palat (hengitys, sydämenlyönnin yms.) niin mitäs jos osuu ohimoon? Voiko syynä olla esimerkiksi ilmiselvä verenhukka tai jonkinlainen shokki aivotoiminnassa?

4

847

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hukkaveri

      TV:ssä näytettiin kerran poikaa jolta oli ammuttu toinen aivopuolisko pois ja se oli siltti selvinnyt hengissä ja suht. normaalina.

      Veikkaan verenhukkaa.

    • 5+7
    • Anonyymi

      Hakusana ballistic gel ja katso minkäkokoisen ontelon siihen osuva luoti tuottaa. Kun tuo sama tapahtuu pään sisällä kallon muodostamassa paineastiassa niin paineaalto tavoittaa kyllä ydinjatkeenkin.

      Pienikaliiperisen aseen luoti kimpoilee kallon sisällä muuttaen suuntaansa useita kertoja.

    • Anonyymi

      Aivokudos on on lähestulkooon nestettä ja nesteen ominaisuus on, ettei mene kasaan ja luoti iskeytyy aivokudokseen muutama satametriä sekunnissa ja kun luoti on jo osittain kalloon iskeytymässä niin paineaalto nesteessä on moninkertainen luodin nopeuteen verrattuna - tajunta kaikkoaa välittömästi - ja niin nopeasti, ettei ihminen eikä eläin kuule edes laukauksen ääntä.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe