Hobitti on totta

"Indonesiasta Floresin saarelta löydetyt fossiilit antavat lisävahvistusta sille, että floresinihminen (Homo floresiensis) on todella ollut olemassa."

http://yle.fi/uutiset/tuoreet_fossiililoydot_vahvistavat_hobitti_on_totta/6447388

Tätä on kiva seurata, kun saadaan parempia löytöjä, miten lähelle J.R.R. Tolkienin luoma hahmo osuu floresinihmistä.
5120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Floresin ihminen löydettiin 10 vuotta sitten...

Äänestä
  • Kyllä, mutta löydöksistä kiisteltiin kuuluvatko omaan ihmislajiinsa vai olivatko ne riisitautia sairastaneita tms. tavallisia H. sapiens sapiens otuksia.

    Äänestä

Mielenkiintoista on, että kääpiöitymisen lisäksi aivojen koko olisi mahdollisesti pienentynyt. Normaali käsitys useimmilla varmaan on, että evoluution myötä aivot kasvavat ja esi-isämme inhimillistyvät.

Niukoissa oloissa luonnonvalinta voisi suosia tyhmistymistä.

Äänestä
  • Se että jossain ihmispopulaatioissa aivot olisivat pienentyneet, ei periaatteessa ole mitenkään merkillistä.

    Eikös sitä sanota että neanderthalinihmiselläkin oli isommat aivot kuin nykyihmisellä?

    Äänestä

  • kekek-kekek kirjoitti:

    Se että jossain ihmispopulaatioissa aivot olisivat pienentyneet, ei periaatteessa ole mitenkään merkillistä.

    Eikös sitä sanota että neanderthalinihmiselläkin oli isommat aivot kuin nykyihmisellä?

    Niin, kaikilla nykyisin elävillä lajeilla on takanaan yhtä pitkä ajanjakso evoluutiota.

    Sen takia on vähän arveluttavaa puhua jonkin lajin olevat toista lajia "korkeammalla". Ne ovat vain sopeutuneet olosuhteisiin eri tavalla. Kysymyksesi neanderthalin ihmisistä viittaa siihen, että oletat heidän olleen "alemmalla" tasolla nykyihmiseen verrattuna. Ehkä he olivat älyllisesti "korkeammalla" tasolla ja jostain muusta syystä eivät pärjänneet kilpailussa (tai osa heidän geeneistään on sulautunut meihin).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


floren1 kirjoitti:

"Indonesiasta Floresin saarelta löydetyt fossiilit antavat lisävahvistusta sille, että floresinihminen (Homo floresiensis) on todella ollut olemassa."

http://yle.fi/uutiset/tuoreet_fossiililoydot_vahvistavat_hobitti_on_totta/6447388

Tätä on kiva seurata, kun saadaan parempia löytöjä, miten lähelle J.R.R. Tolkienin luoma hahmo osuu floresinihmistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu