Miksiköhän usein puhutaan siitä että äo on syntymästä lähtien vakio ominaisuus ihmisillä mutta fyysisestä suorituskyvystä ei liiemmin ajatella samalla logiikalla?
Kaikilla ei todellakaan ole geeniensä perustalta suosituksia esim. kehonrakentajiksi(lihaskasvuhan on sidoksissa myös geeneihin eikä ainoastaan hyvään ravintoon, harjoitteluun ja lepoon), silti harvemmin urheilun saralla pidetään yhtä suurta meteliä geeneistä.
Älykkyyttä pidetään välillä kuin jonain hardware pohjaisena tietokoneen hertsi lukemana, jonka voi selvittää tarpeellisella softalla(vaikka mensan testillä).
Itse en tosin usko että asia todellakaan olisi näin tavattoman yksinkertainen. Vaikka kaikista ei voisikaan geeniensä perusteella tulla yhtä hyviä kehonrakentajia, niin silti jokainen terve yksilö kykenee etenemään tähän suuntaan. Tuskinpa aivojen kohdalla on mitään poikkeusta tämän suhteen, vaan yhtälailla on ollut lajin säilymisen kannalta edullista että myös aivot ovat kyenneet tarvittaessa kehittymään.
pauhanta älyn geneettisyydestä...
3
196
Vastaukset
- raksu
En nyt ihan ymmärtäny mitä ajoit takaa, mutta fyysisen suorituskyvyn puolella puhutaan lahjakkuudesta. Se lienee jotain vastaavaa kuin älykkyys. Kyky omaksua ja oppia liikkumisen motoriikka ja suorituksen tekniikka. Huipulla tarvitaan kyllä paljon muutakin...
Kenestä tahansa ei voi tulla maailman parasta missä urheilulajissa tahansa vaikka kuinka treenais "oikein". Mut useimmista voi tulla aika hyviä joissakin lajeissa... Joistakin ei kerta kaikkiaan tule juuri mitään. Vaikka ois kuinka älykäs! Kokemusta on...- minä
puhutaan kyllä "lahjakkuuksista", joka on tosin aika epämääräinen käsite. Mitä lahjakkuus jossakin asiassa ylipäätänsä tarkoittaa? Geenien vaiko kasvatuksen antamaa kyvykkyyttä? Vaiko vain pitkäaikaista tarmokasta ja määrätietoista harjoittelua?
Ennemmin tarkoitin älykkyyttä tieteellisessä mielessä, "nurture vs. nature"(ympäristö vastaan geenit) kiistassa mennään älykkyyden kyseessä olessa joskus käsittämättömän pitkälle korostettaessa juuri geenien merkitystä(vaikka siis ympäristön vaikutus on se tärkeämpi selvitetettävä, sillä ilman sen tuntemusta ei voida tuntea myöskään geenien vaikutusta). Fyysisessä suorituskyvyssä geeneillä tuntuu välillä olevan varsin mitätön rooli verrattuna ihmisen henkiseen suorituskykyyn.
Ehkäpä tämä johtuukin vain siitä että aivoja ja niiden kehittymistä lapsuudesta lähtien ei yksinkertaisesti tunneta tarpeeksi hyvin, niin ainakin populaaritieteilijät pistävät tuntemattomat asiat - ikään kuin perusolettamuksina - geenien syyksi.
Joskus jopa "Synnäisestä älykkyydestä"(eli geenien merkitystä korostettaessa älykkyyden suhteen) tulee melkein jonkinlainen "biologinen luokka-asteikko", jossa ihmiset voidaan oman vakio älykkyytensä perusteella ripotella erilaisiin ammatteihin ja tehtäviin. Eihän fyysisessä rakenteessa ja anatomiassakaan aivan näin joustamattoman kankeasti ajatella, ikään kuin ihminen olisi jo alusta pitäen perimän taholta määrätty tiettyyn absoluuttiseen asemaan ja merkitykseen. - raksu
minä kirjoitti:
puhutaan kyllä "lahjakkuuksista", joka on tosin aika epämääräinen käsite. Mitä lahjakkuus jossakin asiassa ylipäätänsä tarkoittaa? Geenien vaiko kasvatuksen antamaa kyvykkyyttä? Vaiko vain pitkäaikaista tarmokasta ja määrätietoista harjoittelua?
Ennemmin tarkoitin älykkyyttä tieteellisessä mielessä, "nurture vs. nature"(ympäristö vastaan geenit) kiistassa mennään älykkyyden kyseessä olessa joskus käsittämättömän pitkälle korostettaessa juuri geenien merkitystä(vaikka siis ympäristön vaikutus on se tärkeämpi selvitetettävä, sillä ilman sen tuntemusta ei voida tuntea myöskään geenien vaikutusta). Fyysisessä suorituskyvyssä geeneillä tuntuu välillä olevan varsin mitätön rooli verrattuna ihmisen henkiseen suorituskykyyn.
Ehkäpä tämä johtuukin vain siitä että aivoja ja niiden kehittymistä lapsuudesta lähtien ei yksinkertaisesti tunneta tarpeeksi hyvin, niin ainakin populaaritieteilijät pistävät tuntemattomat asiat - ikään kuin perusolettamuksina - geenien syyksi.
Joskus jopa "Synnäisestä älykkyydestä"(eli geenien merkitystä korostettaessa älykkyyden suhteen) tulee melkein jonkinlainen "biologinen luokka-asteikko", jossa ihmiset voidaan oman vakio älykkyytensä perusteella ripotella erilaisiin ammatteihin ja tehtäviin. Eihän fyysisessä rakenteessa ja anatomiassakaan aivan näin joustamattoman kankeasti ajatella, ikään kuin ihminen olisi jo alusta pitäen perimän taholta määrätty tiettyyn absoluuttiseen asemaan ja merkitykseen."Mitä lahjakkuus jossakin asiassa ylipäätänsä tarkoittaa? Geenien vaiko kasvatuksen antamaa kyvykkyyttä? Vaiko vain pitkäaikaista tarmokasta ja määrätietoista harjoittelua?"
Ei ainakaan tota jälkimmäistä. Kuten sanoin, kaikista ei voi tulla huippuja vaikka kuinka treenais tarmolla ja määrätietoisuudella. Toisaalta siihen tarmokkuuteen ja määrätietoisuuteenkin tarvitaan kykyä, eli lahjakkuutta. Kaikki ei pysty edes siihen...
"Fyysisessä suorituskyvyssä geeneillä tuntuu välillä olevan varsin mitätön rooli verrattuna ihmisen henkiseen suorituskykyyn."
Mutta geenit määrää myös sen, kenellä sitä sisua on. Eli henkistä kanttia.
Kaikkia ominaisuuksia voi aina kehittää, mutta lahjakkaammat tulee aina paremmiksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380