Toimiiko? Eikö idätys pidä tehdä pimeässä?
Alfalfa idätys maitopurkissa
7
597
Vastaukset
- en osaa sanoa
itse idätän lasikannussa astiakaapissa..
- aloittelija_
Yritin idättää maitopurkissa mutta suuri osa jäi itämättä. Oli ikävä syödä.
Täytyy keksiä uusi keino.
Mitä käytät harsona?- ed.
no juu, vaan kokeilemallahan se selviää :)..ihan perus luutua käytän, sellaista ohutta ja kuminauhalla kiinni..niin ja kaupasta hedelmäosastolta saatavat kankaiset pussit käyvät myös..
- milla5
Olen idättänyt alffaalffaa onnistuen seuraavasti monta vuotta. Laitan muovirasiaan n. 3rkl siemeniä ja kaadan vettä päälle niin että ne peittyvät. Annan siemenien liota vedessä puoli vuorokautta. Tämän jälkeen huuhdon siemenet siivilän läpi kunnollisesti niin, että ne eivät valuta enää vett ja kaadan takaisin rasiaan..Tämän jälkeen peitän rasian kannella, josta ei näy valo kovin läpi.Rasian voi panna kaappiin tai pöydälle, joka ei ole lähellä ikkunaa. Siemenet saavat olla rasiassa niin kauan kuin ne alkavat itämään, elikä noin pari päivää. Tämän jälkeen ne huuhdellaan joka päivä niin, etteiväy ne valuta vettä, ja laitetaan takaisin rasiaan. Niitä voi alkaa syömään heti, kun itujen pituus on n 1cm. Ne kasvavat melko nopeast isommiksi, joten niitä kannattaa syödä joka päivä.
- siinä on itua
kevätä ikkunalaudalle vihannes krassi, herne vain märän talouspaperin/ sanomalehden päälle itämään. Suihkuttelua päivittäin.
http://www.luontaistuntijat.fi/lehti_3_01/idut.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Idätys - idun idätys
- beta julia
eikös nuo autojutut kuulu tuonne autot ja liikenne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463