Döner kepab -ohjetta?

kepabbia

Sain sadalla (100) eurolla käytetyn kaasutoimisen 'pystygrillin', jota on käytetty n. ½ vuotta kepab -grillissä. Grilli on todella hyväkuntoinen, joten pidän hankintaani onnistuneena. Mukana grilissä on erilliset pellit grillin edustalla, jotka voidaan sulkea ja näin muodostaa uunin tyyppinen tila grilliin. Myös varrasta pyörittävä moottori toimii moitteettomasti. Grillissä on kolme poltinta, jotka voi sytyttää ja sammuttaa erikseen, tai polttaa yhtäaikaa kaikkia.

Nyt kaipaisin hyviä reseptejä kunnnon vartaan rakentamiseen. Esim. kannattaako osa lihasta olla lammasta, vai onko nauta parempaa? Miten maustaminen ja kuinka paljon mausteita / kilo. Kiitos jo etukäteen

9

598

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Tykkään kepabista

        No eipä ollut varsinaiseen kysysmykseen näistä linkeistä jurikaan apua!


    • Jos teet turkkilaista kebbbia, käytät vain lammasta, mutta jos kreikkalaista gyrosta yms. käytät sikaa mukana tai jätät jopa lampaan vallan pois. Tästä syystä kreikkalainen kebab on rasvaisempaa, yleensä.

      Syy miksi Turkissa ei käytetä sikaa, piilee tietysti uskonnossa.

      Kebab Turkissa ja ympäristössä on paljon laajempi käsite kuin vain tämä pystyvartaassa hitaasti käristettävä kebab. Itse asiassa tällaiset lastut saattavat olla Turkissa jopa harvinaisempia kuin erilaiset kebab-versiot vartaassa tms. tikussa. Tuollaista lastukebabia kutsutaan siellä döner kebabiksi.

      Koko Lähi-Itä tekee erilaisia kebabeja lihasta, kalasta, vihanneksista...

      • Kepabbia

        No eipä ole toistaiseksi ollut näistä linkityksistä, tai muista mielipiteistä mitään hyötyä. Kyselin OHJEITA, esim. mausteiden suhteen ja mitä sain!

        No ei sitten, kun näyttää olevan kovin vaikeaa. Pitää itse kehitellä.


    • Se, mitä tässä nyt kirjoitan koskee döner kebabia, joka on vain eräs kebabien ison perheen jäsen.

      Kebabrulla tehdään lampaanlihasta, lampaanjauhelihasta ja lampaan häntärasvasta. Tuon häntärasvan voi korvata vaikkapa voilla. Vartaaseen keihästetään litteitä lampaanlihapaloja, silloin tällöin lampaan häntärasvaa ja välillä lampaanjauhelihaa tasaamaan kerroksia.

      Mausteet ovat varsin yksinkertaisia itse kebablastuille: sipulinmehua (noin kiloa lihaa kohti raastetaan 4-5 isoa sipulia), sumakia ruokalusikallinen kiloa kohti, pippuria ja suolaa. Ertyisesti jauheliha on helppo maustaa näillä aineilla.

      Döner kebabissa perussetti saattaa olla melko yhteneväinen, mutta erityisesti lisukkeet tekevät döneristä alueittain vaihtuvan ruoan. Kebab-nimellä on Turkissa kymmenittäin erilaisia ruokia, jotka eroavat toisistaan suuresti. Me olemme tottuneet juuri tähän döneriin, erityisesti saksalaisten pikaruokaan.

    • kebakkoja

      Kreikkalaiset lammaskepakot, tsatsiki ja fetaperunasalaattia

      Lammaskepakot

      200 g karitsan/lampaan jauhelihaa
      50 g fetajuustoa
      3 oksaa tuoretta minttua
      2 oksaa tuoretta oreganoa
      1 oksa rosmariinia
      2 valkosipulin kynttä
      suolaa
      mustapippuria
      1 kananmuna
      1 rkl korppujauhoja
      ½ tl paprikajauhetta
      seesaminsiemeniä
      paistamiseen oliiviöljyä

      Pilko yrtit, fetajuusto ja valkosipuli hyvin hienoksi. Sekoita kaikki ainekset keskenään seesaminsiemeniä lukuun ottamatta. Muotoile seos puutikkujen ympärille kepakoiksi. Pyörittele pintaan seesaminsiemeniä. Paista runsaassa oliiviöljyssä kypsiksi.

      Tsatsiki

      ½ kurkku
      suolaa
      2 dl paksua maustamatonta jugurttia
      2 valkosipulinkynttä
      1 tl hunajaa
      1 rkl oliiviöljyä
      ½ sitruunan mehu
      mustapippuria

      Raasta kurkku karkeaksi raasteeksi. Mausta raaste suolalla. Valuta 20 minuuttia siivilässä. Sekoita keskenään kurkkuraaste, jugurtti, murskatut valkosipulinkynnet, hunaja, oliiviöljy ja sitruunamehu. Mausta mustapippurilla ja tarkista suola.

      Feta-perunasalaatti

      8 pienikokoista uuden sadon perunaa
      suolaa
      ½ dl oliiviöljyä
      8 kirsikkatomaattia
      8 oliivia
      1 pieni punasipuli
      100 g fetajuustoa
      rouhittua mustapippuria
      basillikaa

      Keitä perunat kuorineen napakoiksi. Halkaise perunat kuumina ja lisää oliiviöljy ja hippusellinen suolaa. Anna jäähtyä. Puolita kirsikkatomaatit ja oliivit ja lisää ne perunoiden joukkoon. Hienonna punasipuli ja riko fetajuusto haarukkaa apuna käyttäen, lisää salaattiin. Viimeistele mustapippurilla ja basilikalla.

      • ihih

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      194
      1855
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      977
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      127
      902
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      210
      704
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      656
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      60
      655
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      624
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      602
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe