Kaikkea sitä kuuleekin kuten juuri nyt tässä mainitussa ohjelmassa kello 18:30. Kaveri lukee jonkun kirjoittamaa tekstiä: "jossain vaiheessa viimeinenkin tähti maailmankaikkeudessa luhistuu, ja maailmankaikkeus on vain täynnä pelkkää mustaa tyhjyyttä"! Ei ole juurikaan älliä ollut kirjoittajalla, kun ei ole muistanut, että kaikenaikaa syntyy uusia tähtiä ja galakseja. Voi sitä typeryyttä!
"Kaikki on vihdoinkin samanlaista kaikkialla universumissa", kaveri lukee edelleen......
"Kaikki on vihdoinkin samanlaista kaikkialla universumissa", kaveri lukee edelleen......
Vastaukset 8
Vanhimmat
Uusia tähtiä ja galakseja syntyy vain niin kauan kuin on käytettävissä materiaa. Jossakin vaiheessa uusia tähtiä ei enää synny ja viimeinenkin sammuu. Materian määrä pysyy vakiona, mutta avaruuden laajetessa materiatiheys pienenee niin, että hiukkasten todennäköisyys kohdata toisensa lähenee nollaa.
Protonilla ei vielä olla havaittu puoliintumisaikaa, mutta on mahdollista, että silläkin sellainen on, hyvin pitkä tietysti. Triljoonien triljoonien vuosien kuluttua ei Maailmankaikkeudesta olisi jäljellä enää mitään.
Teorioita Maailmankaikkeuden lopusta on toki muitakin, joillakin jopa "onnellinen loppu":
http://en.wikipedia.org/wiki/Ultimate_fate_of_the_universe#Theories_about_the_end_of_the_universe
Joku tällainen on 14miljardia vuotta.
On protonin hajoamisaika reilusti pitempi kuin 14 miljardia vuotta joka tapauksessa, edellyttäen tietysti, että se ylipäätään ikinä hajoaa.
Tuosta vähän teoriaakin: http://en.wikipedia.org/wiki/Proton_decay
aika erikoista...
Jotkut taas väittää että kaikki aine lopulta putoaa mustaan aukkoon. Kestääkö protoni senkin?
Entäs kun kaikki mustat aukot ovat yhdistyneet samaksi. Bäsähtääkö uudestaan?
Niin. Normaali henkilöauto kestää käytössä noin 15 - 20 vuotta, ellei sitä sitä ennen paalata.
Nykytieteen mielestä todennäköisin maailmankaikkeuden kohtalo on hajota tyhjiin: ajan kanssa mustat aukotkin haihtuvat, eikä jäljelle jää kuin pimeys, alkeishiukkasia ja hyvin matalaenerginen säteily, joka sekin lopulta saattaa "hajaantua", johtaen koko maailmankaikkeuden lämpöenergiseen tasapainotilaan.
Tämän aloituksen tekijältä puuttuu perustieto asiasta, johon hän kovasti ottaa kantaa ja epäilen, että myös älliä puuttuu. Ohjelma oli ihan hyvä.
Saattoi perustua Adamsin ja Laughlinen kirjaan "Maailmankaikkeuden elämänkerta", tai sitten ei ? Perustui tai ei, niin ohjelma kuvasi kosmologian nykynäkemystä tai ainakin yhtä niistä melko hyvin.
ohjelma oli pelkkää typerää hokemista jostain äärettömän suurista luvuista, joilla ei ole mitään merkitystä.