Paitsi entiset merimiehet tietysti.
-Kuumuus ja metsäpalot ovat koetelleet Australiaa jo viikkoja. Viime viikolla maan keskiosissa elohopea nousi jopa yli 50 asteen.
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194789243588/artikkeli/samaan aikaan maapallon toisella puolella miljoonakaupunkiin vakava hellevaroitus.html
-Kuumuus ja metsäpalot ovat koetelleet Australiaa jo viikkoja. Viime viikolla maan keskiosissa elohopea nousi jopa yli 50 asteen.
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194789243588/artikkeli/samaan aikaan maapallon toisella puolella miljoonakaupunkiin vakava hellevaroitus.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hei,vastakarva.Kerro,missä päin Australiaa lämpö nousi viime viikolla
yli 50:n
Maan keskiosissa.
Ei ainakaan Australian keskiosissa noussut lämpötilat yli 50:n.
Voisitko nyt kertoa,missä maassa maapallolla.
Aussien uusi läpöennätys on laskenut yli 50C ennätyksestä kuin lehman häntä.
"hottest recorded temperature peaking at 45.8 degrees Celsius (114.4 Fahrenheit). The old record, of 45.3 C, was set in January 1939."
Ja vuodesta 1938 on pelkkää kylmenevää.
Ota ensikerralla huomioon paikkakunta. Australia on suurempi maa kuin suomi ja täälläkin lämpötila vaihtelee paikkakunnasta riippuen aika tavalla: Turussa on nyt -21 °C ja käsivarressa lämpötila on nollan vaiheilla.
Ota sinä vastiksen stallari pelle ottamaan huomioon globaali-ilmasto.
Nyt ei kelpaa keittiön mittari, kun näyttää hyytäviä lukemia.
USAssa talvi on edennyt yllättävän etelään, meuhkaa P. Pouta, aasiassa palellaan ja eurooppa on kauttaaltaan lumen alla.
Koita sitten vastis siinä uskosttavasti kertoa jonkin paikkakunnan lämpötilaa.
Ymmärrätkö? Ei se mitään ... aika on jo mennyt sinusta muutenkin ohi.
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/enontekiö/kilpisjärvi
Nooh...
Ethän enään ymmärrä.
Joskus jopa sinua kunnioitin osaamisesi takia, mutta nyt olet vain pelkkä jönsselin rakkikoira.
Eli statuksesi on laskenut samaan tahtiin globaalin lämpötilan kanssa.
Lämpötila on noussut. Eilen lauantaina aamulla lämpötila täällä Turussa oli -29 °C ja nyt -7 °C. Nousiko statukseni samaan tahtiin?
Ymmärrän katkeruutesi kun vinoilin siitä tähtimatkailustasi. Ei se minustakaan mukavalta tuntunut mutta tuo tähtimatkailuhöpötys ei ole niin vaaratonta kuin miltä se päällepäin näyttää, se ylläpitää sellaista käsitystä että Maa voidaan talouskasvattaa pilalle ja sitten vaan muutetaan muualle. Tuollainen haaveilu sopii talouskasvattajille eli ympäristönpilaajille ja kilpailukyykyttäjille kuin suutarin sormi eivätkä ne ainakaan kovin tarmokkaasti pyri oikaisemaan noita vääriä käsityksiä. Tosiasia kuitenkin on että kun Maa on pilattu, niin se on sitten siinä.
Toista paikkaa ei ole.
Itsehän poimuajelut keskusteluun toit, joten harmitus on ihan omasi.
Ymmärrän kyllä sen, että sinua harmittaa, kun joudut esimerkkikohteissasi aina pomppimaan paikasta toiseen.
Et vain kykene näkemään kokonaisuutta.
USA kelpasi kesällä, kun siellä oli hetken hellettä. Nyt kun talvi on siellä edennyt yllättävän etelään, niin kierrät ja mitätöit koko mantereen.
Keskustelusi taso ei ole mitenkään älykästä vaan populistista roskaa.
En minä sinulle suutu tai edes harmistu, koska tiedän sen, että kohta jo joudut paniikissa kieltämään edelliset soopasi.
Ihan vaan heittona. Jos Turuus on ollut -29 ja jossain paikkakunnalla Australiassa 50, niin Turun keskimääräinen lämpötila on noin 26 astetta alle. Toisaalla se on 15 astetta yli, niin viileempää on noin globaalisti.
Jatkako viellä vai tartutko pilkkuun?
Lisään vielä että holotna näkyy olevan, mistäköhän kettutyttömedia lienee naarannut ennätyksen.
Liekö petterin pleikkarista.
http://www.weatherzone.com.au/nsw/sydney/penrith
Säätämistä, mitäs muuta, niin siellä kuin täälläkin.
http://professorinajatuksia.blogspot.fi/2012/03/ilmastonmuutos-ja-ilmastotilastojen.html
Australiassa on kesä ja siihen kuuluu siellä päin lämpimät päivät. Meillä Euroopassa on talvi ja poikkeuksellisen kylmää, niinkuin talvella kuuluu ollakin.
Tuo Professorin ajatuksia on hyvä, ja tässä tulee juuri esiin kaltaiseni amisjätkän ja oikean tiedemiehen ero, joka on siinä ettei amisjätkä anna pettää itseään väärennetyillä tilastoilla.
Itse perkasin Sodankylän lämmöt KNM,ltä ja huomasin kaiken kaikkiaan kolmen vuoden puuttuvan, etupäässä keväisiä alkukuun datoja, jolloin jos laittaa sutena
ko. lämmöt taulukkolaskentaan saa aikaan hyvänniin lätkämailan.
Voisihan ne interpoloida umpeen mutta ei maksa vaivaa koska poistetut ajankohdat on valittu jollain perusteella.
Kyhäsin artikkelia aiheesta, mutta en saa sitä ulos ittestäni selväjärkisessä
muodossa kun nään omat juttuni kristallinkirkkaana jolloin kukaan ei tajua mitä yritän tuoda julki.
Eli Sodankylän lämmöt ovat käyttökelvottomaksi muokatut, ja sen vuoksi FMI ei tule koskaan julkaisemaan yksittäisten sääasemien raakadatoja.
Ero oikeisiin tieteentekijöihin tosiaankin näkyy aika selvästi.
Sodankylän päivittäiset, minimit, maksimit ja keskiarvot löytyvät European Climate Assesment Dataset - sivuilta selkeinä numeerisina aikasarjoina.
Tuossa 1908 - 2012 -sarjassa on 38260 havaintoa joista on puuttuvan tiedon koodilla merkattu 188 kpl, 1910-luvulta enimmäkseen.
Yhtään ainotta vuotta siitä ei puutu, yksittäisiä päivähavaintoja vain.
Lämpötiloissa näkyy lievä nousutrendi, erityisesti kevät- ja syyskausilla. Kasvukauden pituus on selkein muutos, se on venynyt v. 2000 jälkeen selvästi.
Varmasti noin.
"Lämpötiloissa näkyy lievä nousutrendi, erityisesti kevät- ja syyskausilla. Kasvukauden pituus on selkein muutos, se on venynyt v. 2000 jälkeen selvästi."
Kun katsomme auringon aktiivisuuden nousun koko 1900 luvun on ilmanmuuta selvää, että kasvukaudet pidentyvät.
Ja sehän on hyvä vaan, koska kylmät kaudet lisäävät nälänhätää.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Solar_Activity_Proxies.png
Näkyy edellä mainittu Australian lämpötilanmuokkaus saaneen jatkoa vielä myöhemminkin. Samainen proffa on palannut asiaan tässä: http://professorinajatuksia.blogspot.fi/2012/04/australian-ilmasto-vaihtelee-ennen.html
Sodankylän lämmöt löytyvät myös KNMI,ltä.
Poistuvista päivistä koostuu vuosia, ja puuttuvia päiviä ei ole merkattu virhekoodilla.
http://climexp.knmi.nl/gettempall.cgi?id=someone@somewhere&WMO=2836&STATION=SODANKYLA&extraargs=
Onko Sodankylän raakadatasta useitakin versioita eri käyttöön?
Sitäpaitsi en löytänyt mitään "European Climate Assesment Dataset - sivuilta selkeinä numeerisina aikasarjoina.# onko se varattu vain ilmastonlämpenemiseen vihkiytyneiden alarmistien käyttöön?