Stalinin aikana murhattiin ainakin 20 miljoonaa
ihmistä NL:ssa
Murhatut olivat useimmiten älykkäimpiä ihmisiä joten heidän poistumisensa alensi venäläisten keskimääräistä älykkkyysosamäärää
Stalinilla oli sama periaate kuin Pol Potilla myöhemmmin
Kaikki vähänkin sivistyneet ihmiset pitää tappaa että uusi yhteiskunta voitaisiin rakentaa puhtalta pohjalta
ihmistä NL:ssa
Murhatut olivat useimmiten älykkäimpiä ihmisiä joten heidän poistumisensa alensi venäläisten keskimääräistä älykkkyysosamäärää
Stalinilla oli sama periaate kuin Pol Potilla myöhemmmin
Kaikki vähänkin sivistyneet ihmiset pitää tappaa että uusi yhteiskunta voitaisiin rakentaa puhtalta pohjalta
Vastaukset 5
Vanhimmat
tekee samaa tasapaistamalla kaikki koululaiset. Kukaan ei saa olla alykkaampi tai tyhmempi kuin toinen periaatteellaan.
Erikoiskoulutusta pitaisi antaa lahjakkuuksille, eika istuttaa heita keskivertoisten joukossa tylsistymassa.
Ainakaan Vanhasen listan mukaan venäläiset eivät ole sen tyhmempiä kuin muutkaan eurooppalaiset. Ei niin, että Vanhasen listaan välttämättä olisi mitään luottamista.
Stalin tappoi ennen kaikkea uskovaisia maalaisjuntteja vuosien 1932-1933 keinotekoisessa nälänhädässä (ks. www.holodomor.org/). 10 miljoonaa hänen uhreistaan oli ukrainalaisia talonpoikia, jotka hän ja hänen kätyrinsä murhasivat, koska he vastustelivat pakkokollektivisointia ja koska Stalin halusi murskata ukrainalaisen kansallistunteen. NKVD:n ja armeijan yksiköt lähetettiin valvomaan viljan takavarikointia. Myymällä viljaa Neuvostoliitto hankki pääomaa teollistamishankkeisiin. Gulageissa oli paitsi tietysti epäsuosioon joutuneita puolueapparatshnikeja (joita minun käy kaikkein vähiten sääliksi - olivathan he paitsi Stalinin sortokoneiston uhreja myös sen edustajia), myös erityisesti vähemmistökansallisuuksia olevia ja erityisesti heidän sivistyneistöään, sotavankeja ja sotavankeudesta vapautettuja puna-armeijan sotilaita, jotka tuomittiin tekaistuilla vakoilusyytteillä.
ollut lähellekkään 20 miljoonaa älymystöön kuulunutta, ei edes yhtämiljoonaa. Oiskohan ollut edes 500000, joten olet tietenkin oikeassa siinä että tappoi suurimmaksi osakseen tavallisia maalaisjuntteja. Stalin kuitenkin tappoi suurimman osan Venäjän älymystöstä.
Jos tapat sekä älykkäitä, että vähemmän älykkäitä, mutta tapat paljon enemmän niitä vähemmän älykkäitä, niin mitä tämä merkitsee geeniperimälle? No itse asiassa sitä, että kansan geeniperimä älyn suhteen paranee.
Tosin itse sanoisin, ettei Stalinin vainoilla ollut sanottavaa merkitystä kumpaankaan suuntaan. Tuollaiset lyhytaikaiset teurastukset eivät juuri vaikuta populaatioon. Vanhasen teoria on huuhaata.