Olenko normaali- vai alipainoinen?

riina

Olen 16 tyttö ja painan aamuisin 48.1. Liikun vähintään 6krt vko

4

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riina

      ja pittuus on 167

      • Panhandle

        Varmaan olisit itsekin pystynyt etsimään painoindeksilaskurin:

        http://www.laskurit.fi/painoindeksi/

        Sen mukaan olet merkittävästi alipainoinen. Lopeta painosi vahtiminen ja rupea syömään tarpeeksi oikeaa, kunnon ruokaa. Muuten on syömishäiriö lähellä.


    • Ells1

      Terveellisyys on kaiken A ja O. Miltä sinusta itsestäsi tuntuu?

      http://gettinglifehealthier.blogspot.fi/


      20-vuotias sohvaperuna opettelemassa terveellisempään elämään! Ruokaohjeita, vinkkejä ja urheilukokemuksiani. Kommentoikaa ja kertokaa mitä olette tähän asti mieltä :)

    • joq.

      Tuon ikäisille painoindeksi ei ole oikea mittari. Itsekin olen 17v, 181cm ja painan 63kg, ollen siis alapainon rajoilla painoindeksin mukaan. Nostan penkistä 85kg ja vedän 16 100% puhdasta leukaa, yhden käden hauiskäännöllä nousee 22,5kg.. Kyykystäkin keskitason suomalaista miestä kovemmat luvut.

      Ongelma mulla on vyötärönympärys joka on 69cm, ei saa oikeen lihaksilla tuohon leveyttä. Pitää siis vaan odottaa että luut kasvaa lopullisiin mittoihin, mikä tapahtuu vasta kun pituuskasvu on lopullisesti ohi.

      Eli katso peilistä oletko alipainoinen. Kannattaa kuitenkin syödä hyvin, vaikka tiedän että painon nostaminen tuossa iässä on vaikeaa. Itsekin vedän sellaset 400 kaloria plussalla päivästä toiseen (mm. rypsiöljykulaus joka ruuan kanssa) ja painoa tulee ainoastaan 1kg / 3kk lisää, vaikka puntillakin käyn 3-4x viikossa. Enkä siis nosta painoa sen takia että olisin nyt alipainoinen vaan puhtaasti penkkituloksen nostamiseksi. Ulkonäöllisesti tällä ruuminrakenteella painoni on aika optimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      680
    Aihe