Afrikass ja aasias asuu suurin osa väetöstä eikä ne juo maiioo, siis mistä kalsium. Ainakin afrikkalaisten luusto on tutkitusti kovaa tavaraa toisin kuin pohjoiseuroopassa ja jenkkilässä jois osteoporoosi jyllää. Miten on?
Suomalainen kuluttaa 400-500 kg maitoo vuodessa kun maailman keskiarvo on vain kymmeniä kiloja. Missään ei kuluteta maitoo niin paljon kuin suomes. Luin että suomalainen elää kalsiumin yliannostuksessa joka häiritsee d-vitamiinin toimintaa syöpien estämiseksi ja solujen energia kuluu kalsiumin poistamiseen.
Suomalainen kuluttaa 400-500 kg maitoo vuodessa kun maailman keskiarvo on vain kymmeniä kiloja. Missään ei kuluteta maitoo niin paljon kuin suomes. Luin että suomalainen elää kalsiumin yliannostuksessa joka häiritsee d-vitamiinin toimintaa syöpien estämiseksi ja solujen energia kuluu kalsiumin poistamiseen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Maidon kittaaminen Suomessa on maatalouspolitiikkaa.
Ja terveyspolitiikkaa. Suomessa on maailman terveimmät lapset (ainakin ollut) ja alhaisin lapsikuolleisuus. Kyllä maito ja AIViratsen nobel-palkinto yksi syy edellisiin.
Suomalainen maito on niin hyvää. En tosiaankaan juo ulkomailla maitoa, kun ei ole hyvää.
Afrikassa sylödaään luusoppaa, siitä tulee kalsiumia, niin että takapää paukkuu.
Kalsiumia on joissain kasviksissa. Googlaa Fineli!
Miltähän vuosikymmeneltä nuo Sinun tilastot ovat. Taannoin täällä ravitsemusterapeuttina esiintynyt ketoi samaa,
Maitoa Suomalainen kuluttaa enää n. 155 kg /vuodessa.
Kallissiumin aliannosttus on paljon yleisempää kuin yliannostus.
Ja tuostakaan en olisi niin varma että Suomi on enää tai onko ollutakaan maidonkäytön suurin käyttäjä.
Afrikkalaiset käyttävät myös maitoa.
Maidon kulutus maitona oli meillä vielä n. 25 vuotta sitten n. 241 kg
Lienee tarpeetonta vaahtoamista väärillä ja epätieteellisillä asioilla, lisäksi siksi kun te ette ole asiantuntija.
Kyllä Suomalainen maidon laatu ja sen kulutus ei asiantuntijoita huolleta, tai huoletta sen väheneminen esim nuorilla ja vaikutus (energiajuomat, limut ym.) lasten ja nuorten hampaisiin. Tilastonnekaan eivät ole ajantasalla vaikka siinä olisi koko maidon kulutus.
Asiaa tarkastetut tiedot eli faktaa:
Suomessa maituotteiden kokonaiskulutus oli v, 2011 210 kg/henkiä kohti (tilamaidon osuus puuttuu) Mutta varmasti alle 215 kg konaisuus.
Jonkin tiedon mukaan suomen maidon kulutus on seitsemänneksi suurin maailmassa. Ja maidon kulutuksessa on suurimpaan 20 kg ero.
Suomalaiset joivat vuonna 2011 keskimäärin 3,5 desilitraa maitoa henkeä kohden[7]. Suomalaiset juovat maailman seitsemänneksi eniten maitoa. Eniten maitoa kuluttavat kuitenkin albanialaiset ja sveitsiläiset lähes tasalukemissa 155 litralla.lähde?.
Maitotuotteiden kulutus oli Suomessa suurimmillaan 1950-luvulla, jolloin suomalaiset joivat lähes litran maitoa päivässä.
Tilastokeskuksen mukaan suomalaiset söivät maitotuotteita vuonna 1966 päivittäin lähes 7 desilitran edestä. Vuonna 2006 määrä oli enää hieman yli 4 desilitraa.
Tutkijan oma lausunto:
Nyt näyttää siltä että rasvattomista tuotteista ollaan siirtymässä rasvaisemppin esim. voin käyttö. Ja maidon kulutus todennäköisesti tulee nousemaan tai ainakaan ei laske nykyisestä.
Nyt ottamaan lämmin iltamaito!
Maidon kulutusta ei ole syytä vähentää.
Kalsiumia saadaan monesta muustakin kuin vain lehmänmaidosta: palkokasveista, pähkinöistä, juureksista jne.
Käsittääkseni Afrikassa käytetään myös varsin paljon maitotuotteita. Joka dokumentissa on ainakin isoja lehmälaumoja laitumella.
Itse asiassa päivittäinen kalsiumintarve tyydyttyy varsin vähällä. Huonompi juttu on sitten liian suuri kalsiumin käyttö. Sillä on vaikutuksensa moneenkin erilaiseen sairauteen.
Tässä muutamia konkreettisia ruoka-aineita:
Mantelit 250 mg/ 100 gr:ssa
kuivatut viikunat ja rusinat 80 mg
sardiinit öljyssä 340 mg
pinaatit 80 mg
kikpavut 130 mg
linssit, herneet 60 mg
oliivit 100 mg
kananmuna 60 mg
kaalit, vihreät pavut... 40 mg