Hei!
Aloittelemassa ollaan, ja olisi yksi ksymys kaukoputkista: olisiko tällainen ihan hyvä alkuun? http://munkauppa.fi/mikroskoopit/index.php?main_page=product_info&cPath=35&products_id=110&zenid=59c0463bccd2464dbbbe233631f808d5
Aloittelemassa ollaan, ja olisi yksi ksymys kaukoputkista: olisiko tällainen ihan hyvä alkuun? http://munkauppa.fi/mikroskoopit/index.php?main_page=product_info&cPath=35&products_id=110&zenid=59c0463bccd2464dbbbe233631f808d5
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aah, mehevä tuore klassikko-kyssäri!
Reaktio #1
Anteeksi nyt vaan, mutta oletko aivan varma että välttämättä tarvitset tähtikaukoputken? Ja vielä nimenomaan tuon tähtikaukoputken?
Onko sinulla käsitystä siitä monenako iltana tai yönä pystyisit sitä järkevällä tavalla käyttämään vuoden aikana? Ymmärrätkö että nimenomaan tähtikaukoputkeksi rakennettu kaukoputki ei oikein sovellu mihinkään muuhun käyttöön! Osaatko jo tähtitaivaan paljain silmin kuin omat taskusi?
Reaktio #2
Älä odota ihmeitä noin vaatimattomalta laitteelta. Itse asiassa älä odota ihmeitä _miltään_ laitteelta!
Hinta on halpa mutta tuo on vain pienellä 45 mm objektiivilla varustettu himmeli arvatenkin huterolla jalustalla ja vain yhden ja epärealistisen ison suurennuksen tarjoavalla okulaarin kanssa. Tarvitsisit lisäksi ainakin pitempipolttovälisen okulaarin. Ja tiedot ovat aika puutteelliset, mikähän on tuohon sopivan okulaarin halkaisija?
Sanoisin että jopa halpa 8*40 mm kiikari tarjoaisi Sinulle enemmän. Se olisi helppo kuljettaa ja sopisi muuhunkin kuin tähtitaivaan katseluun.
Kaukoputkilta ja varsinkin halvoilta kaukoputkilta aivan yleisesti odotetaan liikaa...
Painollisesti on heti alkuun todettava että tähtitiedettä voi vallan hyvin harrastaa ilman mitään havaintolaitteita.
Laitteet eivät välttämättä tuo harrastajalle autuutta ja maanpäällistä taivasta. Kun hankit jonkin laitteen, niin kohta haluat paremman laitteen jne loputtomiin. It never stops.
Jos sinulla kuitenkin on helposti tuohon varaa, niin kyllä sillä ehkä jotakin tekisi hyvissä olosuhteissa. Jos sinulla on hyvä ja mukava havaintopaikka. Ota kuitenkin ensin selvää tuohon sopivista muista okulaareista. Tuohon pieneen putkeen tarvitset välttämättä okulaarin joka antaa _pienemmän_ suurennuksen. Tuollainen 120x okulaari voisi korkeintaan sopia planeettojen katseluun aivan ihanneoloissa.
Parin-kolmen kuukauden kuluttua illat alkavat jo olla tähtikaukoputken kannalta kiusallisen valoisia Etelä-Suomessakin ... seuraavat hyvät haintomahdollisuudet ovat vasta syksyllä ... syksyllä on usein pilvistä niin että tähtiä ei näy ... ja talvella on aika viileetä näillä pohjoisilla leveyksillä.
Minusta tällainen olisi parempi:
http://www.villenkello.fi/shop/kauppa2/products.php?&action=show&id=954&show=all
Se toosin on luokiteltu lasten putkekksi, mutta kyllä tuolle aikuisellakin on käyttöä matkaputkena.
Kerää enemmän valoa kuin 45 mm linssi. Suurennus on realistinen. Helppo kuljettaa. Paljon tukevampi ja kestävämpi. Tosin vaatii alustaksi esim. pöydän tai auton katon tai konepeltin.
Tosin tuollainenkin yksinkertainen peiliputki saattaa olla jonkin verran linssiputkea "epähavainnollisempi" käyttää, koska silmällä ei tähdätä suoraan kohti katsottavaa kohdetta, vaan katsojan katse suuntautuu suorassa kulmassa kohteen suuntaa vasten.
Peilit ovat näissä pienissä "Dobsoneissa" tietääkseni olleet optisesti sinänsä ihan kelvollisia vaikka aika pieniä (3-tuumaisia) ovatkin.
Kuunkatseluun ihan kiva kapine. Ei liikaa valovoimaa, että tarvitsisi himmentää. Suurennusta aika sopivasti siihen tarkoitukseen.
Linssien laadusta jää sitten roikkumaan, näkeekö sillä jupiterin pilvivyöt ja saturnuksen renkaan. Venuksen vaiheisiinkin sopiva.
Auringon kuvan heijastamiseen seinälle myös ihan ookoo.
Varsinaisten tähtien kanssa sillä ei ole paljonkaan tekemistä, Havaintorajamagnitudeja kenties Seulasten kanssa.
Tuossa olet kyllä oikeassa. Kirkas kuu on riviharrastajan ykköskohde koska muut ovat niin pieniä ja/tai himmeitä.
Isommallakin kaukoputkella kaasusumut, tähtijoukot ja galaksit ovat visuaalisesti vain himmeitä mustavalkoisia valotuhnuja.
Tuon pienen kaukoputken objektiivin polttoväli on 600 mm ja suurennus okulaarin kanssa 120x. Okulaarin polttoväli on siis vain 600 mm / 120 = 5 mm. Mielestäni noin lyhyen polttovälin okulaari on vaikea katsoa, varsinkin halpa sellainen. Silmälasien käytöstä ei tule mitään, silmä täytyy painaa lähes kiinni okulaariin ja pitää hyvin tarkasti paikallaan. Se on kuin katselisi taivasta ohuen putken läpi.
Toki on olemassa lyhyen polttovälin okulaareja joissa on pitempi "eye relief", mutta ne ovat monimutkaisia rakennelmia, joiden hinta ylittää koko tuon pienen kaukoputken hinnan moninkertaisesti ja niitä tuskin on saatavissa tuohon pieneen putkeen sopivina kokoina.
Pitäisin yllä mainittua mallia "Sky-Watcher infinity 76" paljon parempana valintana. Siinä on peilin polttoväli 300 mm ja suurennus 30x eli okulaarin polttoväli on 10 mm. Pelin aukkosuhde on 76 / 300 eli noin 1:4 joka on melko nopea ja vaatii siksi okulaarilta paljon, mutta suurennus ei ole kohtuuton.
Mitä teetkin, älä hanki sellaista tähtikauputkea jossa on vain yksi (kiinteäpolttovälinen) okulaari. Okulaareja eli niitä silmän lähellä pidettäviä optiikan osasia tarvitaan erilaisia, eikä kaikki ole yhteensopivia. Zoom-okulaarikin voi olla parempi (vaikka jotkut zoomit on olleet aika karmeita).