Missä vaiheessa Tellus tekee Merkuriukset?

Kuu etääntyy Maasta n.3 sm vuodessa. Maan vetovoima heikkenee. Kun Kuun vetovoima on heikentynyt merkittävästi, Tellus lopettaa pyörimisen akselinsa ympäri. Maapallon elämä on jo siinä vaiheessa kuitenkin historiaa.
Kuinka kauan aikaa vuosissa tähän vaiheeseen tulee kulumaan?

9

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merkuriuskin se kiertää akselinsa ympäri edelleen niinkuin kaikki muutkin taivaankappaleet.

    • Ihana Fantasti

      Kuun etäännyttyä vielä jonkin matkaa kauemmaksi, kiertoaikojen suhteen tulee jonkinlainen resonanssi, mikä saa kuun lähestymään uudelleen maata. Maan pyöriminen saattaa silloin lukkiutua kuun suhteen, kuten kuulle on jo käynyt maan suhteen.

      • 5+12

        Eipä taida tuo pitää paikkansa. Kuu etääntyy, koska Maan vuorovesi-ilmiö hieman hidastaa sen kulkua. Samalla Maan pyöriminen akselinsa ympäri pikku hiljaan hidastuu. Periaatteessa on kaksi mahdollisuutta: joko Kuu lopulta karkaa Aurinkoa kiertävälle radalle tai sen loittoneminen pysähtyy, kun Maan pyörimisnopeus synkronoituu Kuun kierron kanssa. Tai sitten kumpikaan ei ehdi tapahtua ennen kuin Maa ja Kuu tuhoutuvat.


      • Ei enää kauankaan...
        5+12 kirjoitti:

        Eipä taida tuo pitää paikkansa. Kuu etääntyy, koska Maan vuorovesi-ilmiö hieman hidastaa sen kulkua. Samalla Maan pyöriminen akselinsa ympäri pikku hiljaan hidastuu. Periaatteessa on kaksi mahdollisuutta: joko Kuu lopulta karkaa Aurinkoa kiertävälle radalle tai sen loittoneminen pysähtyy, kun Maan pyörimisnopeus synkronoituu Kuun kierron kanssa. Tai sitten kumpikaan ei ehdi tapahtua ennen kuin Maa ja Kuu tuhoutuvat.

        Turha noita on pohdiskella, sillä Jeesus tulee pian. Tämän maailman aika on jo kulumassa loppuun. Herra tulee noutamaan ikuiseen taivaskotiin ne jotka Häneen uskovat.


    • Jaa, että Maan ja Kuun vetovoima heikkenee?

      Oletko huomannut jonkun asian jostain sivuvaikutuksesta? Pystytkö kenties päivä päivältä hyppimään korkeammalle?

      • Eihän sitä hyvä ihmiin niin vähäist muutosta huomaa. Tuo 3sm loittominen vuodessa on kuiten sit tosijuttu. Luulin, ettei Merkkis pyörisi kun sen toinen puoli on tuhdisti pakkasella, toinen palanu ruti karrelle Auringon toimesta.
        Miks noin'nikkää?


    • maa ei tee merkkuja

      Sitä vaihetta nyt ei ihan justiin ole tulossa että maapallo lopettaisi pyörimisen. Maan pyörimisen lukittuminen Kuun kiertoaikaankin on kaaaaaukana tulevaisuudessa. Merkuriuksella ei sellaista kuuta edes ole.

    • 17+5

      Wikin mukaan Maan pyöriminen hidastuu 16 s miljoonassa vuodessa, siis joitakin tunteja miljardissa vuodessa, eli ei ehdi "lukkiintua". Jos Kuu loittonee 3 cm vuodessa, kasvaa välimatka miljardissa vuodessa noin 50 % eli tuskin karkaa ennen kuin Aurinko posahtaa kunnolla.

      • Ai jaa!! Millä pirun ajalla minä totakin olisin ehtiny opiskella. Niin kiirettä pitää jotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11891
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6313
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5227
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      117
      4425
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe