wing wah hyvinkää

Onko kukaan käynyt uudessa wing wahissa Hyvinkäällä? Huhun mukaan täällä olisi töissä Riihimäen wing wahin kokki, jonka ruoat ovat ihan huippuja? Riihimäen kiinalaisen taso on valitettavasti laskenut omistajan vaihduttua...
121990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

up!

Äänestä
  • On sama pitäjä. Paikka on pieni mutta ruoka on hyvää. Niin kuin ennen riksussa. Muutaman kerran olen käynyt ja aina on ollut hyvää.

    Äänestä

Ihan hirveää kuraa on. Riisikin mitälie Risellaa, tahmaista? Ruoat seisoneet pitkään, tai siltä ainakin näytti. Täällä kiinalaisten paikkojen omistajat vaan kirjoittelevat toisistaan. Hyvinkäällä on liikaa aasialaisia ravintoloja ja kova kilpailu näyttäytyy sössöttämisessä sosiaalisessa mediassa. Omaa paikkaa kehutaan ja muita haukutaan.

Äänestä
  • En todellakaan ole pitäjä. Miten ruoat on seisoneet pitkään? Tuollahan ei ole seisovaa pöytää vaan annos tilataan ja sitten tehdään. Itse en juuri seisovasta pöydästä välitä, koska siellä usein on kaikki samanmakuista höttöä. Makuja on tietenkin monia. Kyseisessä paikassa otetaan myös huomioon asiakkaan toiveet huomioon jos esim haluaa tulista niin se valmistetaan jo tulisempana. Ei tarvitse pistää mitään sweet chili esanssia pöydässä kuten useimmissa paikoissa.

    Äänestä

  • Olisiko riisin sitten pitänyt olla Uncle Beniä. Irtonaista ? Tasan tarkkaan tuo riisi on thaimaalaista ja sitä samaa jota saa jokaisessa kiinalaisessa ravintolassa. Ja on myös sitä mitä aasialaiset itse syö. Olimme aasialaisen vaimoni kanssa tuossa paikassa syömässä ja hyvää oli. Minusta on hyvä että on paljon ravintoloita ja kilpailua.

    Äänestä

  • MoHaiBa kirjoitti:

    Olisiko riisin sitten pitänyt olla Uncle Beniä. Irtonaista ? Tasan tarkkaan tuo riisi on thaimaalaista ja sitä samaa jota saa jokaisessa kiinalaisessa ravintolassa. Ja on myös sitä mitä aasialaiset itse syö. Olimme aasialaisen vaimoni kanssa tuossa paikassa syömässä ja hyvää oli. Minusta on hyvä että on paljon ravintoloita ja kilpailua.

    Sticky rice on eri asia kuin juuri keitetty, irtonainen, kuohkea riisi - kiinalaisissahan tarjotaan jopa viikon vanhaa ruokamyrkytyksiä aiheuttavaa riisiä https://www.evira.fi/elintarvikkeet/tietoa-elintarvikkeista/elintarvikevaarat/ruokamyrkytykset/ruokamyrkytyksia-aiheuttavia-bakteereja/bacillus-cereus/.

    Itse syön vain himalajan basmati-riisiä, jossa esim. arseeni-pitoisuudet ovat minimissään - https://www.evira.fi/yhteiset/vierasaineet/tietoa-vierasaineista/arseeni-ja-riisi/.

    Äänestä

Siis mitä ihmettä, aasialaisen riisin kuuluukin olla tahmaista.

Äänestä

Paitsi jaappanilainen sushi-riisi tai kiinalainen paistettu riisi - vai eivätkö japani ja kiina ole aasiassa.

Äänestä

Kuulin huhua että niillä ois kotiinkuljetus??? Tietääkö joku? kun kotisivuja ei tunnu vieläkään löytyvän.. :P

Äänestä
  • Ei ole kotiinkuljetusta, mutta nouto jota kannattaa hyödyntää lounasaikana, taikka baari-illan jälkeen. Ainakin viikonloppuisin auki myöhään.

    Äänestä

  • uudenmaank.2 wing wahhissa on kotiinkuljetus 17-24

    Äänestä

Juu omistaja on sama mies, joka toimi Riksussa aikoinaan. Ruoan taso pysynyt samalla hyvällä tasolla ja ehdottomasti Hyvinkään (ja Riihimäen ja muiden lähialueiden) paras kiinalainen. Tilat ovat joo pienet, mutta itse olen aina mahtunut syömään kun paikan päällä olen halunnut ruokailla. Ruoka tulee nopeasti ja mukaankin otettaessa saa hyvää ja ripeää palvelua. Ja annoksista riittää vaikka kahdelle, useasti olemme lounaan työkaverin kanssa jakaneet. Ja varmasti haen tuolta myös joku lauantai-ilta neljän aikaan baarin jälkeen mätöt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


soijaa kirjoitti:

Onko kukaan käynyt uudessa wing wahissa Hyvinkäällä? Huhun mukaan täällä olisi töissä Riihimäen wing wahin kokki, jonka ruoat ovat ihan huippuja? Riihimäen kiinalaisen taso on valitettavasti laskenut omistajan vaihduttua...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu