Tieteen säännöistä

Kreationistit näyttävän olevan sitä mieltä että kreationismi on tiede. Ikävä kyllä tämä johtaa heidät umpikujaan.

Muutamat kirjoittajat ovat viime päivinä todenneet, että jos kreationismi kerran on tiede, sen pitää toimia tieteen sääntöjen mukaan.

Todistustaakka on väitteen esittäjällä - http://fi.wikipedia.org/wiki/Todistuksen_taakka - ja väite evoluutioteorian virheellisyydestä on sillä. joka sitä virheelliseksi väittää. Biologian, paleontologian, geologian ja arkeologian havainnot ja todisteet ovat niin yhtäpitäviä, ettei niitä tarvitse joka kreationistille erikseen selittää.

Vaihtoehtona on kreationisteilla toki esittää jokin aukoton tutkimua tai havainto, joita ei tieteen keinoin voi kumota. Näitä evoluutioteorian kumoajia on kyllä esitelty jo yli 150 vuotta, mutta ne eivät ole kertaakaan kestäneet. Ja vaikka evoluutioteorian kumoajat onnistuisivatkin, he eivät millään tavoin todistaisi luomista ja Jumalaa todeksi, koska on ajateltavissa muitakin mahdollisuuksia.

Sen pituinen se.

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minua kiinnostaisi sekin asia että miltäosin uskonto on pätevä opponentti luonnontieteille? Koska näillä ei ole yhtymäköhtia, yhteisiä tekiöitä.

      • tieteenharrastaja

        Riippuu näkökulmasta:

        "Minua kiinnostaisi sekin asia että miltäosin uskonto on pätevä opponentti luonnontieteille?"

        Luonnotieteiden (tiedeyhteisön) kannalta ei miltään osin, koska sillä ei ole esitettävissä sellaisia objektiivisia havaintoja, joita tieteessä jo ei olisi otettu huomioon.

        Uskontojen itsensä näkökulmasta silloin, kun uskoon sisältyy absoluuttisen jumalalliseksi katsottua kirjallista tai perimätietoa. Silloin vaatimuksena voi olla luonnontieteen hypoteesien ja teorioiden muuttaminen niiden mukaisiksi sekä objektiivisen havaintojen joko selittäminen niihin sopiviksi tai hylkääminen.

        Valtaosa uskontojen harjoittajista kuitenkin tyytyy luopumaan absoluuttisuuden vaatimuksesta tai siihen johtavista tulkinnoista tai elämään niiden kanssa niin, että luonnontieteen ja uskontojen ristiriita katoaa.


    • Nyt tullaan siihen, että kreationistien ja tiedeyhteisön määritelmät tieteelle eivät ilmeisesti ole aivan samat. Tosin kretumääritelmästä on kovin vaikea saada selvää, ja ainoa lähde sille ovat irralliset heitot.

      Palstan kretutyömuurahaiselta Sepä Seltä kymmenine sivunikkeineen olen koettanut puristaa hänen omaa määritelmäänsä, mutta perin laihoin tuloksin.

      Oli miten ole, eroa on, ja kreationistisessä tieteessä esimerkiksi raamatussa kerrotut "silminnäkijätodistukset" ovat arvokkaampaa materiaalia kuin tuhansien tutkijoiden yhtäpitävät mutta raamatun kanssa ristiriitaiset tutkimustulokset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      471
      3496
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      18
      2844
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      135
      2685
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      86
      2168
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      170
      2001
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      12
      1901
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      151
      1861
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      95
      1654
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      46
      1515
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1380
    Aihe