Mielestäni on. Huomenna perjantai. Alkojen jonot pitenevät. Ostoskärryt täyttyvät,viineistä väkevistä,oluista...Sama kuvio kauppojen jonoissa. Kärryt täyttyvät olutpakkauksista. Selvää käyttäytymistä,humalahakuista juomista tulevalle viikonlopulle. Ja sama kuvio toistuu joka viikonloppuna Rovaniemellä. Ei siitä hyvää seuraa.
Onko Rovaniemeläisillä alkoholiongelma ?
8
274
Vastaukset
- dth
Ei kai se monellekkaa mikkää ongelma oo, ku hyvi mennee kurkusta alas!
- Suomi nainen selitys
EI ME juopotella . Me ostetaan vain ruokajuomaksi pari pulloa viiniä. Ei meillä ryypätä. Me otetaan saunan jälkeen pari janojuomaksi.
- ei ongelmaton
Joskus pääsee loppumaan. Eli ongelmia on :(
- gg gg
Missä kaupungissa Suomessa ei olis asiakkaita eniten juuri perjantaina ? Sama juttu se on koko maassa.
- jaffa miulle
Rovaniemeläisten alkoholinkulutus on suhteessa pienempi kuin esimerkiksi Kemissä ja Torniossa.
Hmm, voit välttää nämä ikävät perjantaisin muodostuvat jonot alkossa ja ruokakaupoissa asioimalla näissä liikkeissä jo torstaina.
On todella ikävä tilanne kun viikonlopun juomat eivät mahdu ostoskärryyn. Tällöin osa juomapakkauksista putoilee myymälän lattialle taikka joutuu tekemään useamman reissun myymälän ja auton välillä. Jos ostoskärryn tilavuusongelma toistuu kohdallasi usein, kannattaa antaa kyseiselle myymälälle asiasta palautetta. Suurempia kärryjä on varmasti olemassa.
Humalahakuisesti juominen ei ole sinun eikä kenenkään muunkaan velvollisuus. Vaikka kotiin on hankittu mittava arsenaali erilaisia alkoholijuomia, ei niitä kaikkia tarvitse juoda heti. Jos alkoholia ei kuitenkaan halua varastoida nurkissaan, voi kutsua esimerkiksi ystäviä taikka naapureita käymään kylässä ja ehdottaa heille juomien maistelua. Katso kuitenkin etteivät ystäväsi tai naapurisi ole alle 18-vuotiaita.
Jos huomaat toistavasi samaa kuviota pitkän aikaa, käy elämä tylsäksi. Edellä mainittu naapureiden kylään kutsuminen saattaa lisätä mielenkiintoisia tapahtumia ja ihmisiä kenen tahansa elämään. Aluksi naapurit eivät ehkä ole kiinnostuneita kutsustasi, mutta kun selviää, että heidät on kutsuttu maistelemaan ilmaista alkoholia, tulevat he varmasti. Vähän ajan kuluttua he tulevat jo ilman kutsuakin ja ystävien kera.
Uskoisin tästä seuraavan paljonkin hyvää, jos pidät huolta järjestyksestä ja taloyhtiön sääntöjen noudattamisesta.- mamma mie pelkään
Paskahousut juo viinaa.......................;(
- ei skitsofrenikoille
Paskahousut ei uskalla juoda viinaa. Koska pelkäävät että heidän persoonansa alkoholin vaikutuksen myötä muuttuu niin etteivät he kykene sitä hallitsemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem302602- 111272
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3361027- 45912
- 45864
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20839Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo61764- 44740
- 44726
- 46656