Tältä päivältä jäi kahden hengen verran karjalanpaistin soosia.
Puoliso kun ei tahdo täysin samaa syödä useana päivänä niin jotain pitäis keksiä, ettei tarvi pois heittää.
Soosi on siis ihan perus lihapaloja ja porkkanaa nesteessä kevyesti pippuroitu.
Lihakeitto vois olla ehkä paras keksintö. Hankkii vain pottua ja lisää juureksia.
Onko kellään heittää muuta ideaa?
Karjalanpaistin jatko?
6
2529
Vastaukset 6
- Meillä aina,kun
jää paistia yli tarpeen keitämme siihen lihakeiton keittojuureksia ja perunoita .
- Ukkomies.
No kyllä on nipo puoliso jos ei sama kelpaa seuraavanakin päivänä. Vaihda puolisoa.
- Panhandle
Paisti paistina, tai ei ollenkaan.
Minulle jäi lapsuudessa ruokatrauma karjalanpaistin tähteistä tehdystä "liha"keitosta, lihaa kun siinä ei ollut edes nimeksi. Vain jänteitä ja epämääräisiä roitteita, jotka eivät pehmenneet, vaikka niitä kuinka olisi pureskellut. Makaronivellin lisäksi tämä lihakeiton irvikuva on likipitäen kaameinta mitä olen lapsena joutunut syömään.
Jos samaa ruokaa ei voi syödä kahta kertaa, kannattaa tehdä aina vain kerralla syötävä annos. Ehkä jäljelle jääneet lihat voisi myös sekoittaa muusiin ja paistaa tuotoksen uunissa, jolloin syntyy liha-perunasoselaatikko. - Perunaloota
Mites lihakeitto tai perunalaatikko?
- manimami
Kuutioi leipäjuustoa soosin sekaan ja tee perunasose.
Ateria on siten "uusi".
Loppu leipäjuusto keitä vahva kahvi ja kuutioi leipäjuusto kahviin on taivaallista.- Uunitettuperunasoselaati
Hyvä vaihtoehto on tehdä arkinen uunitettu perunasoselaatikko. Arkinen perunasoselaatikko on aliarvostettu ja halveksittu tähderuoka, koska siihen sekoitetaan kaikenlaisia tähteitä.
Uunitettu arkinen perunasoselaatikko on aito ruoka ja siihen ei lisätä mitään tähteitä - aitoa perunaa parhaimmillaan. Uunitus antaa hienon lisämaun mitä ei kannata peittää voimakkailla mausteilla.
Se aito arkiruoaksi hyvin sopiva uunitetttu perunasoselaatikko valmistuu näin:
Kuoritaaan perunat, pilkotaan reiluiksi kuutioiksi ja keitetään vähässä vedessä kypsiksi.
Perunat soseutetaan keittoveteen.
Jäähdytetään 65 asteiseksi.
Lisätään jauho ja lisätään tarvittaessa noin 65 asteista vettä niin että soseesta tulee puuromaista.
Laitetaan sose uunittumaan 80-85 asteiseen uuniin 3 tunniksi. Uunissa soseeseen muodostuu aromisia makuja.
Uunitettuun soseesen lisätään suola ja voi sekä maitoa niin että soseesta tulee sakeahkoa velliä. Muuta maustamista ei tarvita. Voi maustaakin jos haluaa, mutta silloin menetetään osa uunituksen aikana muodostuneista mauista. Maustamatta paras. Sose laitetaan voideltuun uunivuokaan. Soseen pinnalle voi ripotella korppujauhoa ja voinokareita.
Sose paistetaan uunissa 140-170 asteessa noin 2 tuntia. Kun sose paistuu 170 asteessa ja saa väriä ja alkaa kuplimaan, niin lämpötilan voi aleentaa 140 asteeseen ja näin kupliminen rauhoittuu.
Uunitettu perunasoselaatikko valmistuu noin 6 tunnissa ja se sopii hyvin arkiruoaksi. Ei siis kohtuuttoman hidas, mutta hyvä ja helppo arkiruoka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761059- 42774
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218644Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34482- 23468
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70425- 36413
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52399Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga43394- 18393