Todellinen älykkyys

Joonas

mitataan pimeässä huoneessa ja seinistä lähetetään ääniä ja mitä tarkemmin kuuntelija pystyy paikallistamaan äänen suunnan sitä "viisaampi" ihminen on ;)

Tämä ei ole pila...

7

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo

      Kuurot ovat aina tyhmiä?

      • ----

        Mitä Joonas tähän vastaa? Miten tuon "viisauden" käy jos on kuuro tai huonokuuloinen tai toinen korva on kuuro, jolloin äänen tulosuuntaa on pikkuisen vaikea arvioida.

        Ei tuo testisi ainakaan vastaa mitään yleisiä käsityksiä mistään asiasta.


      • Manu

        eikös se niin ole?


    • vajaa

      ÅLY-Testit osoittavat jatkuvasti alle 50 pistettä,silti pystyn kommumikoimaan sujuvasti ns. nerojen kanssa. mistä moinen ero johtuu.
      Tyhmänä olo ei häiritse minua olenkaan...
      Kun yli "sata" tyyypit saivat selville alhaisen älykkyysosamääräni,ja niinpä asenne minuun muuttui
      alentuvan kyyniseksi,mikä tietysti on mielestäni hämmentäävää. Pystyn normaaliin kanssa käymiseen lajitoverieni kanssa, eikä normaali käytännön asioiden hoitaminen sekä keskustelu yli 150;kymppisten kanssa tuota ongelmia..oikeastaan päin vastoin..heillä nätttää olevan ymmärtämis ongelmia...miten on, omko muita tyhmiä lajitovereita ?

      • Joonas

        testiin osallistuja ei saa olla kuuro, huonokuuloinen kylläkin voi olla ;)


      • Masa
        Joonas kirjoitti:

        testiin osallistuja ei saa olla kuuro, huonokuuloinen kylläkin voi olla ;)

        Ihmisellä on 2 korvaa ja signaalin kulkuaikaerosta ihmisaivot pystyvät pimeässäkin "laskemaan" äänilähteen suunnan.
        Mitä paremmin suunnan tietää = sitä parempi laskenta??


    • kääk

      .....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1805
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1298
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      126
      797
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      716
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      699
    Aihe