Kuinka moni kasvissyöj syöttää lemmiklleen kasvisruokaa.
kasvissyöjä ja lemmikki?
11
455
Vastaukset
- vegann
Olen myös kiinnostunut aiheesta.
- Sedä
Mun rotat syö valmista eläintuotteellista pellettiä, mutta vegaanista tuoreruokaa.
- Riippuu lajista
Kasvissyöjälemmikeille tietysti syötetään kasvisruokaa ja lihansyöjälemmikeille liharuokaa.
- koirakas
Eläimestä kiinni. Jos minulla olisi hevonen, hamsteri, kani tai vastaava luonnostaan kasvissyöjä niin tottakai syöttäisin sille pelkästään kasvisruokaa. Koiran, kissan ja fretin kohdalla ei tulisi mieleenkään.
Itse en käytä muita eläinperäisiä tuotteita kuin maitoa ja villaa, satunnaisesti kananmunaa jos sitä sattuu leivonnaisissa olemaan. Tällä hetkellä minulla on koira, jota kuitenkin ruokin sekaruokinnalla eli antamalla sille sekä nappulaa (lihapitoisuus 48%) että raakaruokaa (raakaa lihaa, luita ja sisäelimiä).
Se on muuten mukavaa kun jokainen uusi tuttavuus kokee oikeudekseen (välillä tuntuu että jopa velvollisuudekseen) naljailla asiasta vähintään kerran!- Nukkapallero
Hamsteri on kylläkin sekasyöjä, eli sille täytyy syöttää lihaa, kasviksia ja hedelmiä.
- s s
Miten voi olla oikein jos syöttää koiralle tehotuotettua liharuokaa?
"Miten voi olla oikein jos syöttää koiralle tehotuotettua liharuokaa?"
Koiran kannalta on epäoleellista, millä tavalla sen ruoka on tuotettu. Tärkeää on, että se saa omistajaltaan lajityypillistä ja täysipainoista ruokaa, joka koiraeläinten kohdalla siis tarkoittaa lihapainotteista sekaruokavaliota. Koiralle on täysin yhdentekevää, ostatko sen ruoan kaupasta vai kalastatko tai metsästätkö sen itse. Voit halutessasi myös kasvattaa vaikka hevosia tai marsuja luomumenetelmin, teurastaa ne itse ja syöttää sitten lemmikillesi.- Koiranomistajavege
Tämä onkin hiukan hankala juttu: kaksi pienehköä koiraamme syövät n. 100 kg lihaa vuodessa!
Lohduttaudumme sillä, että koiranruokalihasta suurin osa on ns. teurastusjätettä. Toivottavasti...
- 8+16
ei kannata tukea pentuteollisuutta. Jos ottaa eläimen, voi ottaa hylätyn. Lemmikkibisnes on myös bisnestä eläinten kustannuksella. Sääliksi käy mm. pupuja pienissä kopeissa :/ Villikanitkin on onnellisempia kuin häkkikanit!
- empaattinensyöjä
Toivon todella että ei yhdenkään vegen tai vegaanin lihansyöjäksi luodut eläimet joudu ikinä vegaani tai kasvisruoalle se on sekä väärin kaikilla mahdollisilla tavoilla että myös eläinrääkkäystä. Jos otat eläimen niin heität kyllä ne aatteesi sen kohdalla roskiin ja syötät sille mitä sen kuuluu syödä. Ja kyllä vain itse olen kasvissyöjä ja mun kissat sekä koirat syövät luonnonmukaista ravintoa barf- tyyliin. Pyrin aina valinnoissani kannattamaan kestävää kehitystä ja painottamaan luomua. Toki se on törkeen kallista mutta. itse olen valinnut ottaa muutaman eläimen ja miettiä mitä syön ja mitä valitsen.
- ei.
ei oo lemmikkejä, mutta jos ois niin en syöttäisi niille vegeruokaa, vaikka itse olenkin kasvissyöjä. Jos eläin on luotu syömään sekaruokaa, syötän sille sekaruokaa. Koska ihminen on selkeästi kasvissyöjä, syön itse kasvis ruokaa. Yksinkertaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155