Aloitin juuri ruokapäiväkirjan pidon laihdutuksen tueksi. Haluaisin kuulla mielipiteitä. Kalomäärät ovat riittävän alhaisia, mutta saanko muuten kaiken tarpeellisen. Tai no kasviksia syön kai liian vähän, mutta en oikein tiedä miten niitä lisäisin kun en niistä oikein niin pidä ja esim kalaa en voi syödä. Ruuat eivät ole aika järjestyksessä listalla, vaan ovat syöty pitkin päivää
Pvä1
2x maitorahka 3dl marjoja (mansikka, vadelma,mustikka) lusikallinen vanilija heraa antamaan makeutta
2xpieni proteiinipatukka
puolikas juusto-kinkku croisantti
2 mandariinia
2 palaa jälkiuunileipää (30g/kpl) kevyt levite 30g kalkkuna leikkelettä
½l plussa maitoa
Pvä2
3 palaa jälkiuunileipää kevyt levite 60g kalkkuna leikkelettä
400g naturel kanaa
30g smetanaa 30g bbq-kastiketta
2xappelsiini
maitorahka masikka vadelma raparperi kiivi maito vanilija hera smoothie
½l plussa maitoa
Pvä3
4 palaa jälkiuuni leipää kevyt levite 60g kalkkuna leikkelettä
400g salatttia(porkkana,jäävuori,retiisi) 80g naturel kanaa 30g sweet chili-kastike
maitorahka ananas
pieni proteiinipatukka
appelsiini
palautus vanilija hera veteen
½l plussa maitoa
Lisäksi yritän päivittäin juoda vähintään 2 litraa vettä. Mielipiteitä?
Mielipide mun "laihdutus"-ruokavaliosta
5
330
Vastaukset
- Vanha Jojo
Aivan liian vähän ruokaa, itse asiassa joinakin päivinä ei yhtään oikeaa ateriaa. Sitten taas toisina päivinä ateria koostuu 400 grammasta kanaa, mikä on aivan liikaa yhdellä kerralla syötäväksi. Liian vähällä ruualla ei laihdu, niin kummalliselta kuin se kuulostaakin.
Proteiinipatukat ja palautusjuomat ovat turhia, syö mieluummin niiden tilalla kananmunia, lihaa tai kalaa ja juo vettä. Kasviksia on varaa lisätä, niitä pitäisi syödä vähintään puoli kiloa päivässä. - Rasvaa koneeseen
Komppaan Vanhaa Jojoa. Tuolla syömisellä vedät aineenvaihduntasi säästöliekille ja kun se siihen tilaan menee, niin grammaakaan et saletisti laihdu. Syömistä ei hallita syömättömyydellä vaan syömällä. Syö kolme kunnon ateriaa päivässä, niin et välttämättä edes tarvitse välipaloja. Vaihda kevytlevite voihin ja unohda kevyttuotteet. Näin pidät myös hormonitoimintasi hyvässä jamassa. Vihreää runsaasti mukaan, niin tasapainotat elimistön happamuutta.
- Kohtuudella
Kolme ateriaa on ihan liikaa.Kaksi tai yksi ateriaa ja muutama välipala lisäksi on
ihan sopiva.Kevytlevitteet ja kevyttuotteet on suositeltavimpia,kuin voit ja kermat,
sekä muut liian rasvaiset tuotteet.Vatsa vaan kasvaa turhasta rasvasta,voista ja
kermasta yms.,eli kilot on ja pysyy.Herkkujen syöminen ja liikunnan osuus
kannattaa huomioida painonpudotuksessa.
- 5+9
Olen oppinut vasta nyt, liki 30v., syömään oikein! Se on kasvisruokavalio paljolla kuidulla!!! En syö karkkia enkä suklaata ollenkaan. Laihtumisen tahti on uskomaton! Päivä päivältä vatsa kutistuu.
Painoni on jojoillut koko elämän, mutta olen ennen syönyt väärin ja laihduttanut pelkän laihtumisen takia. Nyt olen muuttanut koko elämäntyylin. En "riemuitse" laihtumisesta. Ennemmin iloitsen liikkumisen helpottumisesta. En aio pukeutua kireisiin vaatteisiin esitelläkseni runkoa.
Joka päivä EI TARVITSE lämmintä ateriaa. Lämmin ateria on sähköyhtiöiden ja myyntimiesten keksimää puppua!
Toiset ei opi koko elinaikanaan syömään oikein. Harmi juttu. - 6+10
Kaksi lämmintä ateriaa päivässä ja siihen päälle aamu ja iltapala.
Protskupatukka on jees, mutta katso paljon sokereita. Lisää kasviksia, lihaa ja liikuntaa ja jätä hiilarit minimiin. Aamulla voi vetää hedelmää, mutta muuten ei tarvitse. Ellei sitten niin halua uskoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15011392- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1614634- 104626
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843477
- 803230
- 481731