karask virolainen rieska

karaskia ranteeseen

http://toidutare.ee/küpsetised/10164/
Ystävätär tarjosi kuminalla, shialla, kurpitsansiemnillä,rusinoilla höystetyn rieskan ja että oli nannaa kefiirin kanssa .
Oiva ottaa vaikka töihin mukaan. ERnergia päiväksi

8

495

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä on shia?

    • Kiitos vastauksesta.

      • ohrarieska

        Odra karask
        Teema: Küpsetised, Lõuna-eesti retseptid

        3 kl hapupiima 3 lt piimää
        100g hapukoort 100 gr smetanaa
        800g odrajahu ohrajauho
        1 tl söögisoodat ruokasooda
        suhkrut sokeria
        soola suola
        Hapupiimale lisada koor ja söögisooda ning segada. Lisada sool, suhkur, jahu. Segada taigen, teha karaskid ja küpsetada. Serveerida või, mee ja piimaga

        sekoitetaan ja pläytetään kakot pelille
        http://www.eestitoit.ee/?cat=20
        Hapupiimale lisada koor ja söögisooda ning segada. Lisada sool, suhkur, jahu. Segada taigen, teha karaskid ja küpsetada. Serveerida või, mee ja piimaga.


      • Karaski_ranne

        2.5 dl piimä, kefiiri tai kurri virossa pett
        1 muna
        1tl suola /tsekkaa
        1 tl tumma sokeri
        2 rkl öljyä tai sulattu voi /Ghee
        1tl kuminaa ellet lisää kuivahedelmiä
        3 dl ohrajauhoa tai puoleksi kokojyvä vehnää
        1 tl ruokasoodaa

        1. Laita rusinat ja aprikoosit yösi likoon.
        Sekoita kaikki ainekset keskenään ja nosta taikina 26 cm halkaisijaltaan, rasvatulle pellille /voipaperi/silikon.
        Paista ensimmäisen 15 minuutin ajan 250 ° C (teeleipä nousee hyvin ja voi olla ns vauhdikas). Laske lämpötila 220 ° ja paista 40 minuuttia. Tarkista kypsyys tarvittaessa ja kypsennä jatka.

        Karaski myös vormuleipänä
        http://toiduteemal.blogspot.fi/2010/11/lihtne-karask-ehk-laisa-inimese-leib.html

          2. Huom! Teeleipä on salakavala. Varmista, että hän ei ole sisältä raaka eli otat pois uunista liian pian.
        Tuore ohraleipä maistuu parhaalta, varsinkin lämpimänä juustolla, voilla , hunajalla tai puolukkasurvoksella sipaistuna,
        Voidaan myös valmistaa samasta taikinasta 12-paikkaseen muffins vuokaan kökköjä ja pakastaa ne.


    • uusia makuja

      ohra-paahto-vormileipää on Tallinnan Viru tn 17 ja Saarenmaan karhulaukka voita! Mikä makuelämys.
      Voita voi käytää myös kalan paistamiseen. Virolainen voi onn suolatonta, joten lopuunn suola, pippiri jne !


      Kuulin myös savuetikasta ja tutkin: Caj P Glaze Spray tuo aromikasta ja aitoa grillinmakua. vesi, suola (8,5%), sokeri, etikka, väriaine (sokerikulööri), muunnettu perunatärkkelys, kiinalainen soija (soijapapu-uute, vehnäjauho, tattiuute), hiivauute, mausteuute (cayennepippuri, sipuli, korianteri, maustepippuri, valkosipuli), savuaromi, happamuudensäätöaineet (natriumasetaatti, sitruunahappo, omenahappo), säilöntäaine (natriumbentsoaatti), kiinteyttämisaine (ksantaanikumi).
      Tuo uuniruokaan savu-aromia !

    • tattigmxcom

      Tere, minu nimi on saitak rannas vene keeles. Mul on palju sponsoreid, nagu hamburgerid Eesti naiste maitsev saksa. Kurat kurat kurat kurat ja kurat oma ajud välja, sest ma olen aus tõeline flatbread töö Reiska. Seisanottakee contact'm matti puravik ja mul on hip kolbi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17512
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      186
      12441
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      71
      6191
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      27
      5068
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      73
      5011
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      53
      4148
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3742
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3266
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3149
    Aihe