Katsoin myytinmurtajia ja siinä yritettiin selvittää myyttiä jonka mukaan kasvit tuntisivat kipua. Tämä oli siis joidenkin hörhöjen tiedemiesten päätelmä. Myytti osoittautui tietenkin vääräksi. Tuli kuitenkin mieleen että mitä vegaani tekisi, jos selviäisi että kasveilla on tunteet? En siis yritä loukata vegaaneja tällä tekstillä. Kaikilla on oikeus päättää mitä suuhun laittaa ja mitä ei.
Vastaukset 7
- niin no
kun ei kasveilla ole hermostoa, ei ole kipua eikä henkisiä tunteita! Siksi kasveja voi syödä "hyvällä" omallatunnolla. Toista on lihan kanssa. Jokainen suupala muistuttaisi henkisen olennon kärsimyksistä ja tuskista ja kokisin syyllisyyttä!
- Sedä
Kasvien syönti olisi silti eettisempää, koska liharuuan kasvattamiseksi eläimille pitää syöttää paljon kasveja ;) Kasvissyömällä tapetaan huomattavasti vähemmän myös kasveja :) Osahan on nytkin jo fruitanisteja, eli syödään vaan sellaisia kasvinosia joista kasvi luopuu ihan suosiolla (hedelmät kasvavat sitä varten että joku söisi ne) . Toki sit voisi panostaa korvaavan ruuan tuottamiseksi mikrobeista.
- veggsa
Minusta kasvit ovat tehty syömistä varten. Niillä ei ole tuntemuksia, ajatuksia tai muutakaan sen kaltaista. Ne ovat lisäksi terveellisiä. Katsoin tuon samaisen myytinmurtajien jakson. Minusta sen mukaan kasveilla ei ole tunteita, ne eivät tunne mitään, mutta tietysti kaikki elollinen reagoi siihen, jos se vahingoittuu. Esim. kasvi rupeaa korjaamaan itse itseään. Se ei silti kärsi vahingoittumisesta, kuten eläin.
- Hyvä olo
Eläinlääkärit parantavat vahingoittuneen eläimen.
- veggsa
Hyvä olo kirjoitti:
Eläinlääkärit parantavat vahingoittuneen eläimen.
No voi heko heko, eläin tuntee kipua, kasvi ei.
- sgsarheh
Kun lähetän rakkautta eräällä kuuselle sen lähellä, se vastaa lähettämällä hyvää eteeristä tuoksua.
- Captain111
Näytän joka päivä parkkipaikan vieressä kasvavalle ruusupuskalle keskisormea kun menen siitä ohi. Ihan varmuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831799
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.113940Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo114840En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209684- 135646
- 56631
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21614Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51572- 38568