Mistä johtuu, että kysyessäsi internetitse - varmaan myös kasvotuste - ihmisten älykkyysosamäärästä miltei jokainen vastaus on siellä ylimmän 16 % kohdilla, siis yli 115 pisteen? Mielestäni on hieman omistuista että internet näyttää olevan täynnä tuollaisia selkeästi keskivertoa älykkäämpiä ihmisiä.
Internet on täynnä neroja
1+11+1+11
9152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
että "professorit" ei kerro totuutta tai valehtelee säilyttääkseen asiakkaat ja kivan mystisyyden. Tollot puolestaan on tolloja ja uskoo isona vielä joulupukkiin jos muutkin uskottelee uskovansa. Netistä löytyy amatöörit, harrastelijat joilla ei ole tarvetta salailla eikä valehdella, uskoisin.
Saman syyn takia kuin netti on täynnä homoja, lesboja, rikkaita, mulkkuja. Yhteiset ominaisuudet yhdistävär ihmisiä ja tuovat heidät yhteen.
"netti on täynnä homoja, lesboja, rikkaita, mulkkuja."
En ole kyllä ikinä tällaista asiaa huomannut. Jos pistetään pystyyn kysely, jossa tiedustellaan esim. ihmisten seksuaalisista preferensseistä, niin lyön vetoa, että vastaukset ovat jakaumaltaan huomattavasti heterogeenisempiä kuin jos kysytään älykkyysosamäärästä.
Tarkoitinettä jos kysymme eräässä topiicissa tai aihealueella, että vain rikkaat/homot/lesbot keskustelevat tässä aiheessa törmäämme siihen, että heitä tuntuu olevan hyvin paljon. Sama pätee älykkyysosamäärää kyselyihin.
Yksi iso syy on erilaiset nettitestit, jotka ihmiset ottavat tosissaan, toinen on se sama mistä syystä peniksen pituus kasvaa kysyttäessä usealla sentillä.
Tähän liittyen olen aina miettinyt, että pitäisikö itsekin alkaa liioitella taitojaan, kun muutkin tekevät sitä? Minä olen tietämättäni aina kertonut realistisesti taitoni ja tietoni. Pidin itseäni tyhmänä tähän päivään saakka, kunnes tajusin, etten ole koskaan hehkuttanut mielessäni olevani älykäs. Kuitenkin olen elämässäni selvinnyt hyvin, koska olen toiminut viisasti tehdessäni valintoja.
sehän on helppoa netissä liioitella älykkyyttään. Me ihmiset (useimmat) haluamme olla muita älykkäämpiä tai vain viisaita. Kuka nyt haluisi myöntää että on täysi tollo?
Tietysti on henkilöitä, jotka tosiaan ovatkin hyvin fiksuja.. :)
Joidenkin mielestä anime ja nettipelit ovat keskivertoa älykkäämpiä puoleensa vetäviä harrastuksia. Olisi kiva tietää totuus. Kysymällä niiden ympärille kehittyneillä foorumeilla ei varmasti olla rehellisiä.
Niinhän se menee: internetissä voidaan kerskailla olevansa vaikka miten fiksuja, mutta todellisuus on toista - ja sitten, jos älykkyysosamääräsi ei olekaan korkean, niin aina on mahdollisuus ruveta leikkimään kettua ja pihlajanmarjoja.