Juha Ahvio ottaa kantaa homoavioliiton ympärillä pyörivään keskusteluun. Alla näyte Ahvion kirjoituksesta:
Mutta avioliittolainsäädäntökeskustelu siirtyy kokonaan uuteen teemaan ja aiheeseen täsmälleen silloin, kun homoseksuaalisesti suuntautunut ilmoittaa, ettei halua solmia avioliittoa samoilla edellytyksillä kuin muut eli vastakkaisen sukupuolen edustajan kanssa. Tällöin ei enää puhuta lainkaan olemassa olevan avioliiton solmimisen edellytysten tasa-arvoisesta soveltamisesta kaikkiin kansalaisiin, vaan kokonaan muusta eli avioliittoinstituution olemuksesta ja määritelmästä.
Tällöin puhutaan siitä, pitääkö koko avioliiton määritelmä muuttaa homoseksuaalien toiveiden mukaiseksi eli pitääkö perinteinen avioliittoinstituutio lakkauttaa ja luoda kokonaan uusi ja uudella tavalla määritelty instituutio? Tämä on käsitteellisesti kokonaan toinen kysymys kuin keskustelu nykyisen kaltaisen avioliiton solmimisen mahdollisuuden tasa-arvoisesta soveltamisesta, jollainen mahdollisuus jo nyt siis täysimittaisesti ja kaikenkattavasti vallitsee.
Kokonaisuudessaan kirjoituksen voit lukea tästä:
http://www.patmos.fi/blogi/?entityId=543
Juha Ahvion kanta homoliittoihin
9
168
Vastaukset
Ahvio ei selvästikkään ymmärrä mistä on kyse, kuten ei niin moni muukaan fundamentalisti. Kyse on vain ja ainoastaan lain edessä tasa-arvoisesta perusoikeudesta juridiseen sopimukseen.
Kuten tuohon toiseen ketjuun jo laitoin;
"Tällä esityksellä ei ole tarkoitus puuttua uskonnollisten yhdyskuntien avioliittolain 16 §:ssä säädettyyn oikeuteen määrätä kirkollisen vihkimisen ehdoista ja muodosta. Kaikilla vihkimiseen oikeutetuilla uskonnollisilla yhdyskunnilla, evankelis-luterilainen ja ortodoksinen kirkko mukaan lukien, on jatkossakin itsenäinen oikeus päättää, vihkivätkö ne samaa sukupuolta olevia pareja avioliittoon."
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/192- Pomppaa joo
Sinun ymmärrystäsi ainakin on syytä epäillä.
Pomppaa joo kirjoitti:
Sinun ymmärrystäsi ainakin on syytä epäillä.
Niin, kyllähän monet väittävät, etteivät perus- ja ihmisoikeusjuristit ymmärrä perus- ja ihmisoikeuksia, mutta olen itse luonnollisesti hiukan erimieltä...
Pomppaa joo kirjoitti:
Sinun ymmärrystäsi ainakin on syytä epäillä.
Kirkuu ämmä puskasta.
Teikäläisen esittämä ymmärryksen epäily on kohteelleen pelkästään kunniaksi.
- ?..
"Mutta avioliittolainsäädäntökeskustelu siirtyy kokonaan uuteen teemaan ja aiheeseen täsmälleen silloin, kun homoseksuaalisesti suuntautunut ilmoittaa, ettei halua solmia avioliittoa samoilla edellytyksillä kuin muut eli vastakkaisen sukupuolen edustajan kanssa."
Miksi sinä et halua solmia rekisteröityä parisuhdetta samaa sukupuolta olevan kanssa?- SamiA
”Miksi sinä et halua solmia rekisteröityä parisuhdetta samaa sukupuolta olevan kanssa?”
Olenkin jo ehdottanut, että parisuhdelaki annettaisiin niille, jotka pitävät avioliittoa miehen ja naisen välisenä instituutiona.
Annetaan homoille avioliitto ja muutetaan parisuhdelaki miehen ja naisen väliseksi instituutioksi. Sen jälkeen pulinat pois ja kukin saa valita minkälaisen instituution puitteissa haluaa sitoutua kumppaniinsa. - ?..
SamiA kirjoitti:
”Miksi sinä et halua solmia rekisteröityä parisuhdetta samaa sukupuolta olevan kanssa?”
Olenkin jo ehdottanut, että parisuhdelaki annettaisiin niille, jotka pitävät avioliittoa miehen ja naisen välisenä instituutiona.
Annetaan homoille avioliitto ja muutetaan parisuhdelaki miehen ja naisen väliseksi instituutioksi. Sen jälkeen pulinat pois ja kukin saa valita minkälaisen instituution puitteissa haluaa sitoutua kumppaniinsa.Et vastannut kysymykseeni.
- efesf
?.. kirjoitti:
Et vastannut kysymykseeni.
Sami ei osaa, jo edellisen huuhaa-vastauksen vääntäminen sai hänen korvat vuotamaan verta.
- V.Loco
Sampalle tuottaa vieläkin vaikeuksia eroittaa maallinen, oikea laki vanhoista kansanperinnetarinoista ja avio-ohjeista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011882324651Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1333827Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös3573504Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä202158Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte311806Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli741778Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2011654- 911584
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.361372Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.961240