Simppelein suklaamuussi

foumii

Ilman liivatetta tai kananmunia.

Suhteet ovat noin 50 grammaa suklaata ja 2 desiä kuohukermaa. Ota kerma lämpiämään huoneenlämpöön tai lämmitä sitä kattilassa tai mikrossa noin 30-asteeseen. Sulata 60-prosenttinen suklaa vesihauteessa ja anna sen jäähtyä noin reiluun 30-asteeseen. Ota sähkövispilä ja alhaisella nopeudella vatkaa sulanutta suklaata lisäten siihen vähitellen kermaa. Lisäten vähitellen kermaa mukaan nosta vatkaimen kierroksia ja vatkaa suklaan ja kerman seos kiinteähköksi vaahdoksi (terävät aallot). Laita massa tarjoiluastiohin ja siirrä ne pakastimeen noin puoleksi tunniksi. Tarjoile vaikka tuoreiden marjojen tai minkä kanssa sitten haluatkaan (kaurakeksien, pähkinärouheen jne...).

Kermasta tulee huomata se ,että se pyrkii erottumaan melko pian vatkauksen jälkeen (varsinkin hyla-kermat), joten suklaamuussi on syytä nauttia pian valmistuksensa jälkeen.

Makeutta voi säätää käyttämälläsi suklaalla. Itse tein kokeiluerän Fasun talous-suklaata käyttäen, mikä oli mielestäni liian makeaa. Mutta makunsa kullakin - kokeilkaa.

0

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikuiset kaipaajat

        Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
        Ikävä
        80
        2603
      2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

        Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
        Ikävä
        26
        2594
      3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

        Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
        Maailman menoa
        70
        2352
      4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

        Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
        Maailman menoa
        25
        2192
      5. Kerro kaivattusi etunimi

        Naisille
        Ikävä
        85
        1796
      6. En tiedä ymmärrätkö

        Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
        Ikävä
        7
        1659
      7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

        Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
        Yrittäjyys
        21
        1444
      8. Kun ei numeroa

        niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
        Ikävä
        31
        1402
      9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

        Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
        Maailman menoa
        12
        1216
      10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

        11 yksikköä paikalla
        Pyhäjärvi
        6
        1198
      Aihe