Hei! Olen pari päivää selaillut netistä sivuja, mutta en ole löytänyt mitään hyviä alku- ja pääruokia pääsiäiseksi, jotka olisivat täyttäviä (ei olisi salaatti, eikä mielellään keitto) mutta eivät sisältäisi lampaanlihaa. En löytänyt sopivaa palstaa, joten laitoin tämän tänne liharuokiin, sillä ruuat saisivat kyllä sisältää lihaa (paitsi sitä lampaan lihaa...) :) Kiitän jo etukäteen mahdollisia vastaajia! :)
Vastaukset 15
- elän syödäkseni
Alkuun lohicarpaccio
Pääruuaksi naudan paahtopaisti, punnkukastike ja uunijuurekset (peruna, porkkana, palsternakka, sipuli ja valkosipuli).
Jälkkäriksi pashaa- Ei lammasta
Minulla muuten samaa, mutta jälkkäri keveämpi. Jokin marja tai hedelmäjuttu, ehkä jäädyke tai vaahto.
- Pääsiäismenu
Käviskö kanaa tai kalkkunaa tai lohta uunijuuresten kanssa,sitten jokin
vihersalaatti ja jälkkäriksi pasha tai hedelmäsalaatti? - unohda lammas
tilalle tipu
http://teeiteparempaa.com/kokonainen-kana-uunissa-a-la-jamie-oliver/
http://www.nicehouse.fi/keittio/juhlat/paasiain/menu2002.htm
Pakasteesta marjoja jälkiruoaksi http://www.dansukker.fi/fi/inspiroidu/sesonkiherkut/kesa/marjaisia-jalkiruokia.aspx - keväistä keitosta
- Pääsiäiskokki
Kiitos vastauksista kaikille!
Tänä pääsiäisenä pöytään taitaa mennä lohicarpaccio, paahtopaisti ja pasha hieman omalla vivahduksellaan eli pashan ajattelin tehdä hieman erillaiseti tänä vuonna :) - Ei muslimi Savosta
Pane sikkoo!
- voevoetapoja
Mitä helvettiä? Pääsiäinen ilman lammasta?
Olen ilmoittanut Interpoliin. Tulevat pidättämään Sinut.
Tuollaiset ihmiset nakertavat yhteiskuntamme peruspilareita.
Ettäs kehtaat. Siis ilman lammasta.... oh humanity...- Vaihtoehtoja monia
Ei sen aina tarvi olla lammasta.Esim. kana ja lohikin on hyviä lisukkeineen.
- Stasi kommunista
Vittu näin köyhä mitää lammasta.Ministerien ja kansanedustajien ruokaa.Syön tarjouksesta 0.90 centtiä hernesoppaa roskiksen leivän kanssa.Sopii KOMMUNISTI TYÖVÄENPUOLUEEN ARHINMÄEN tulla kokeilemaan.Saataanan klopit ! Vihreät on Hitlerin kannattajia !
- Lammaspaisti parasta
Minäpä syön lammasta,mutten ole mikään köyhä,rikas,ministeri,enkä
kansanedustajakaan.
- Anonyymi
Minun mielestäni lammas tai vielä paremmin karitsa kuuluu pääsiäiseen. Näin koronavuonna löytyy mielenkiintoinen pääsiäismenu Makumatkalla (https://makumatka.fi/product/paasiaismenu/)
- Anonyymi
Vaikka olisikin varaa, en IKINÄ ole halunnut lammasta, saatika karitsaa pääsiäiseksi.
Ihan vaan menkää teurastamoon katsomaan niiden pienten karitsojen tappamista! - Anonyymi
Kokonainen broileri maustettuna hyvin (sitruunaa, yrttejä jne). Uunijuureksia, sitruunainen risotto ja jälkkäriksi jäätelöä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521043Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20955Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl504821- 48776
- 45702
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE180589Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59558Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550