Tietääkö kukaan miten voi opiskella tähtitieteilijäksi? Vai voiko siihen edes opiskella mitenkään..?
tähtitieteilijäksi
6
685
Vastaukset
- Rahikka
Voi olla, että tähtitieteilijäksi voi tulla pelkästään harrastamallakin, mutta tähtitiedettä voit opiskella esim. Helsingin tai Turun yliopistossa (Matemaattis-luonnontieteellinen tiedekunta). Onnea valitsemallesi tielle! =)
- tähtiin tuijottaja
siitä voit saada opiskelemalla sitä yliopistossa. Suomessa on 3 yliopistoa jossa voi opiskella tähtitiedettä: Helsinki, Turku ja Oulu, ja lisäksi TKK:lla on avaruustutkimus-niminen pääaine sähköosastolla, jos insinörtiksi hinkuaa. Jos haluaa ansaita paljon rahaa, niin silloin tutkija ei ole hyvä ammatti... mutta jos tunnet kutsumusta niin se kannattaa, koska uuden löytäminen ja tutkiminen antaa paljon.
Toisaalta jos haluat vain harrastaa tt:tä niin siinäkin voi kyllä päästä pitkälle: ansioitunut harrastaja voi tehdä esim. merkittävän pikkuplaneetta tai supernovahavainnon. - .........
Onnea vaan jos olet päättänyt lähteä varsinaisesti ammatiksi lukemaan alaa, mutta ei se ole huono ajatus olla vaan ihan harrastaja. Monet, monet harrastajat on tehneet merkittäviä löytöjä ja/tai havaintoja kuten em. kirjoittelija tuossa mainitsee.
Sen voin vaan tässä sanoa, jotta se ei todellakaan ole mikään helppo tie lukea alaa ammatikseen. Se on loppujen lopuksi paikoin hyvinkin rankkaa laskemista ja kaavamaista, sekä paikoin kuivaa ja vaikeaa matematiikkaa. Tietyt osa-alueet voi tuntua todella hankalilta. Lisäksi nykyinen tenttikirjallisuus on järestään oikeastaan englanninkielistä.
Muutoin skaalaa riittää...mutta se matikka kulkee kyllä siellä kummajaisena mukana. Sitten onhan nämä tietyt osa-alueet, joissa pakosta vaaditaankin laajoja matematiikan opintoja, jos laajentaa alaansa.
Mutta jos on matemaatikko, niin go on!
Mutta harrastuksena arvostan tähtitiedettä ihan yhtä lailla. Monasti voi olla että...tai olenkin sitä mieltä vieläkin, että harrastajana tähtitiede voi antaa enemmän, ainakin tuntuu siltä...siitä nauttii enemmän kuin kaavamaisesta matematiikasta ja muista kuivista osa-alueista. Lisäksi joku oma oivallus tai havainto voi antaa enemmän kuin vaikkapa joku luentosarja.
Mutta miten vaan :) - kiinnostunut
kiitoksia paljon teille kaikille vastanneille :)
- Oulusta
Tähtitiedettä voi lukea myös Oulun maineikkaassa yliopistossa.
- Tähtitiede
nimimerkillä "kokemusta"... eikä uravalinta kaduta pätkääkään. Vois melkein sanoa että "kutsumusammatti", ja antaa paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee693090Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."281962Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2721543Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.991525Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2601186Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki261078Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201054Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin791046En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711030- 981013