Valehteleminen on oikein, koska esimerkiksi puolustusasianajaja joutuu valehtelemaan ammatikseen.
Valehtelemisesta saa paljon rahaa, mutta totta puhuva asianajaja joutuisi perikatoon.
Siten on oikein valehdella. Raha on todellista, mutta moraali ei ole todellista.
Valehtelemisesta saa paljon rahaa, mutta totta puhuva asianajaja joutuisi perikatoon.
Siten on oikein valehdella. Raha on todellista, mutta moraali ei ole todellista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jokainen tekee itse valintansa ja eräs vanhalainen venäläinen sanonta menee, että valhe on hyvä keino päästä eteenpäin, mutta sille tielle, kun menee, ei paluuta ole.
En muista sanantarkkaa, mutta sisällöllisesti meni noin. Ihminen, joka valehtelee, tekee sitä lopun elämää. Kaikki asiat tulee suunnitella sen mukaan. Toki ihminen, joka valehtelee, joutuu myös epäilemään muita.
Oikeasti hyvä puolustusasianajaja ei valehtele, vaan onnistuu löytämään "ne sopivat porsaanreiät".
Sen lauluja laulat, jonka leipää syöt. Tupakkatehtailija kiistää tupakan haitallisuuden. Massamurhaajan puolustusasianajaja kiistää asiakkaansa syyllisyyden. Karmean hoitovirheen tehnyt lääkäri kiistää syyllisyytensä. Liikenneonnettomuuden aiheuttanut julkkis sanoo olleensa pelkkä matkustaja. Jne.
He toimivat ihmiselle ominaisella tavalla. Raha ratkaisee.
Valehteleminen on oikein ja toden puhuminen hiton tyhmää.
Ilmeisesti tyhmien ihmisten pitää valehdella saadaakseen rahaa, mutta omassa perheessäni suuret tulot on hankittu henkisillä kyvyillä.
Sen verran sanon valehtelusta, että jos sitä tekee, kannattaa olla tarkka miten valehtelee, koska älykkäät ihmiset huomaavat näiden asioiden lävitse. Se, joka väittää, että kaikki lääkärit valehtelevat, ei ole sitten tavannut rehellistä lääkäriä. Itse olen onnistunut tapaamaan rehellisen lääkärin, joka on ollut avoin minun suhteeni kuin minä myös hänen suhteensa.
Rehellisyys on kahden kauppa ja sen saavuttaa vain olemalla itse sellainen. Tähän voisi filosofisesti myös jatkaa, että itse asiassa kaikki elämässä, minkä haluaa aidosti saavuttaa, pitää olla jotain, joka on itse tehnyt. Toki hienot kulissit voi rakentaa ja siten olla onnellinen, mutta muutoin elämä kohtelee juuri sillä tavoin, kun sinä kohtelet elämää.
Se mitä sisimmissäsi ajaa eteenpäin, on se mitä heijastat ympäristöösi.
Tieteellisten tutkimusten mukaan rikkaat ihmiset ovat epärehellisempiä kuin tyhmät.
Siksi lapsia pitäisi opettaa olemaan epärehellisiä. koska sillä tavalla elämässä pärjää paljon pareimmin.
Annatko vielä viitteen tähän tutkimukseen vai jatkatko näitä hassuja hupsutuksiasia ;)?
Viite on englannin kielinen, joten tuskin ymmärtäisit sitä.
8. käsky: Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. (itsekunnioitusta Raamatusta)
Entä jos kaikki menisivät saman moraalin kanssa samaa polkua? Vanha moraalinen kysymys saako mies varastaa lääkettä kuolevalle vaimolleen voisi ratkaista siten, että apteekkari antaisi lääkken ilmaiseksi. En halua kannattaa Sosialismia, Marxilaisuutta, Kommunismia tai Demokratiaa enkä muutakaan -ismiä, vaan voisimme palata ajassa taakse päin jonkin verran ja harrastaa asioita kuten talkootyöt ja muiden auttaminen. TV-show Friendeissä esille tullut lause pitää täysin paikkansa "epäitsekkäitä hyviä tekoja ei ole olemassa" aina kun autat toista ihmistä toivot joko hyvää mieltä itsellesi tai vasta palvelusta. Yhteiskunta voisi toimia jos ihmiset auttaisivat enemmän toisiaan "pyytteettömästi"
Kestämättömiä mielestäni nämä perustelut sille, ett ävalehteleminen on oikein:
"Valehteleminen on oikein, koska esimerkiksi puolustusasianajaja joutuu valehtelemaan ammatikseen."
- Voisi oikeuttaa valehtelemisen, jos puolusutusasianajana oleminen olisi jotenkin tyypillistä tai edustavaa ihmiskunnalle. Ei ole. (Vrt. esim. poliisi pamputtaa, pamputtaminen on oikein tai lentäjä lentää, lentäminen on oikein)
Valehtelemisesta saa paljon rahaa, mutta totta puhuva asianajaja joutuisi perikatoon.
- jonkun asian kannattavuus tai tuottavuus ei riitä sen oikeutukseksi.
Siten on oikein valehdella. Raha on todellista, mutta moraali ei ole todellista.
- raha on tietyssä mielessä kyllä todellisempaa kuin moraali, toisaalta ei. Nykytaloudessa, valuuttojen arvoa ei ole enää sidottu mihinkään kiinteään hyödykkeeseen, esim. kultaan tai hopeaan. Niinpä rahan arvo sopimuskysymys, ja perustuu monen muun tekijän ohella spekulaatioille ja ennakko-odotuksille.
Mutta valehtelu voisi olla oikein esim. seuraavasta syistä:
Viestinnän tarkoituksena on vaikuttaa toisiin ihmisiin. Totta puhumalla ihminen ei tietyssä mielessä käytä keinoaan vaikuttaa, puhumalla vain totuuksia ihminen raportoi asioiden tilaa, eikä pyri vaikuttamaan kuulijaan. Valehtelu on sen sijaan tarkoitushakuista, muuntelemalla totuutta ihminen pyrkii saamaan jonkun muutoksen aikaan kuulijassa verrattuna siihen, että tälle raportoitaisiin vain totuutta. Jos tämä muutos on sitten valehtelijan mielestä oikein, niin valehtelukin on oikein.
Valehtelija voi puhua totta tai valehdella, mutta krooninen todenpuhuja puhuu totta silloinkin kun pitäisi valehdella.
Siten totuuden puhuminen on sairaus.