Olen nyt pari päivää ollut sairaaladieetillä, ja ohjeiden mukaan minun pitäisi natustaa jotakin vähärasvaista kalaa (ahven, kampela, hauki, kuha jne...) mutta minulla ei ole mitään mahdollisuutta mennä ostamaanniitä. Tietääkö kukaan siis mitään kalan tapaista ruokaa (mutta ei kalaa/mitään muitakaan mereneläviä) jossa siis olisi suunnilleen samat ravintoarvot? sen omega3'sen voin kyllä syödä kapselina, niitä löytyy.
kalalle korvike?
9
1203
Vastaukset
- Liharuoat
No eiköhän lihassakin ole suunnilleen kaikki samat ravintoarvot kuin kalassa.
Naudan,sian,lampaan ja kananlihassa yms.- Panhandle
No ei varmasti ole lihassa omega-kolmosta!
Liha on myös yleensä paljon rasvaisempaa kuin vähärasvainen kala, ja lihan rasva on kovaa, tyydyttynyttä rasvaa. Tuskin tuossa ruokavaliossa sellaista suositellaan.
Olisiko mahdollista kysyä ohjeen antajalta, mikä muu kävisi korvikkeeksi? Jos kyse ei ole omegoista, linnunliha on aika vähärasvaista, kun jätät nahan syömättä. - Kyllä varmasti
Panhandle kirjoitti:
No ei varmasti ole lihassa omega-kolmosta!
Liha on myös yleensä paljon rasvaisempaa kuin vähärasvainen kala, ja lihan rasva on kovaa, tyydyttynyttä rasvaa. Tuskin tuossa ruokavaliossa sellaista suositellaan.
Olisiko mahdollista kysyä ohjeen antajalta, mikä muu kävisi korvikkeeksi? Jos kyse ei ole omegoista, linnunliha on aika vähärasvaista, kun jätät nahan syömättä.Kyllä varmasti on lihassakin omega kolmosta,kuten monessa muussakin!
Kala on myös yhtälailla rasvaista,kuten lihakin. - Panhandle
Kyllä varmasti kirjoitti:
Kyllä varmasti on lihassakin omega kolmosta,kuten monessa muussakin!
Kala on myös yhtälailla rasvaista,kuten lihakin.Ei kysymys ole mistä tahansa rasvoista, vaan tyydyttymättömistä, pehmeistä rasvoista. Lihan rasva on kovaa, tyydyttynyttä rasvaa, kasviöljyjen ja kalan rasva taas tyydyttymätöntä. Omega-kolmosen lähteitä ovat kalan ja kasviöljyjen lisäksi pähkinät.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Omega-3-rasvahapot
Edelleenkin pitäisi kuitenkin tietää, miksi ruokavaliossa kalaa suositellaan. Jos syy on rasva, pähkinät, ruokaöljyt ja viime kädessä tabletit hoitavat saman asian, jos proteiini, kalan voi korvata vähärasvaisella lihalla, munilla ja maitotuotteilla.
- proteiini:)
Myös kasveissa on proteiinia:pavut, herneet, pähkinät, linssit
ja joissain maitotuotteissa on paljon proteiinia: rahka ja raejuusto esim. - Omega 3
Aloittaja kysyykin missä on saman verran omega3sta kuin kalassa.
- helppiävähän
oikeastaan kysyin ravintoarvoista joihin tietääkseni kuuluu muutakin kuin omega3sta, jolla ei ole niin väliä - sen voin syödä kapselina kun muuten olen allerginen kalalle.
- Sedä
Kannattaa varmaan joltain ammattilaiselta kysyä mitä nimenomaista ainetta he haluavat että kalasta saat ;)
- sdjfksdfksfsfsf
Meinasit teettää muilla hommat.
Ihan itse kun tuolta kattot niin ei voi muita sitten syyttää jos meni pieleen:
http://www.fineli.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713478
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851496Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk88770- 62745