Torinon käärinliina tieteen todistamana

giovanni1

Uusimmat tieteelliset testit kumoavat lopullisesti teoriat Torinon käärinliinasta keskiaikaisena väärennöksenä. Padovan yliopistossa useiden vuosien ajan tehdyt testit osoittavat, että se voidaan ajoittaa noin vuosiin 280 e.Kr. - 220 j.Kr. Siis keskimääräisesti noin vuoteen 60 e.Kr. Tämä lienee riittävän lähellä Jeesuksen aikaa, mihin se traditionaalisesti on sijoitettu.

10

360

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Don Juan

      Lisäksi säilyneillä Jeesuksen ristin kappaleilla voisi keskikokoinen sellutehdas pyöriä viikkokausia.

    • "...se voidaan ajoittaa noin vuosiin 280 e.Kr. - 220 j.Kr. Siis keskimääräisesti noin vuoteen 60 e.Kr."

      Ei radiohiiliajoituksesta oteta keskiarvoa. Vuosi 60 eKr. ei ole yhtään sen todennäköisempi tai epätodennäköisempi kuin 280 eKr. tai 220 jKr. tai mikään muu aikahaarukkaan sijoittuva vuosi.

      Ymmärrän hyvin että mikään tieteellinen todiste ei vakuuta liinan aitouteen uskovia siitä, että se on väärennetty, mutta on jotenkin huvittavaa he ilmeisesti pitävät evankelista Johannesta valehtelijana, hänhän kertoo että Jeesus sidottiin käärinliinoihin juutalaiseen tapaan. Eli lopputulos muistutti hieman egyptiläistä muumiota. Kasvojen päälle taas laitettiin erikseen irtonainen liina. Torinon käärinliina ei vastaa millään lailla Jeesuksen ajan juutalaista hautauskäytäntöä.

    • Uusimmat tieteelliset testit, joita aprillipäivänä suoritettiin Torinon käärinliinalle, osoittivat että tahrat liinassa ovat KURAVETTÄ PÄÄLLE!

    • giovanni1

      Skeptikoille pettymykseksi todettakoon, ettei kyse ollut aprillipilasta. Totuus
      vain tekee joskus kipeää.

      • Don Juan

        Ei ollut minunkaan tekstini aprillipila. Jos todella kaikki aidoiksi todetut ristikappaleet kerättäisiin eri kirkoista, niin niistä saataisiin valtava kasa.

        Lieneekö tämä yksi pääsiäisen ihmeistä?


    • mette.soderman

      Kun käärinliinasta otettiin paloja 1988 ja ne ajoitettiin 1200-1300-luvulle, käärinliinaan uskovat ilmoittivat, että palat oli otettu liinan korjatusta lieveosasta ja olivat muuta käärinliinaa nuorempia. Nyt professori Giulio Fanti uudessa kirjassaan ilmoittaa, että samat palat on tutkittu ja sijoitettu 300eaa - 400 jaa. Tällä kertaa ei yllättäen puhutakaan mistään liepeen korjauspaloista, tulipalovaurioista eikä bakteerisaastutuksesta, kun tulos on saatu "sopivaksi".

      Kummallista.

    • yurki1000
    • Mökmummel

      voe voe tokkiinsa ku työ siteeratten nuin muinaisia loruja. Tuopi McCronen
      tutkimus on niin männeen talven lumia ku ikää vois olla. Nuopi on nyt ihka
      uuvet tulokset tällisnänsä niinkö työ varmahanki voette todeta tuosta
      ylähältä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      106
      1203
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      85
      922
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      237
      900
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      744
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      737
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      652
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      61
      639
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      42
      592
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      567
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      565
    Aihe