paistijauheliha katoamassa?

raskaasti huijattu

11

242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaan1

      Kotimainen yritys mainostaa esim. maista kotimaisen lihan maku, kun tuote sisältää 10% lihaa. Sama tulee jatkumaan jauheliha markkinoilla. Kuka maalikko tietää paistin tai lavan eron(etupään liha). Ettehän te tiedä edes koneelisesti erotettua lihaa ja sen ominaisuuksia. Valvojat ei sitä syö.

    • iso kyssäri

      No jos nyt alkajaisiksi selittäisir tuon "koneellisesti erotetun lihan" meille.
      Mitähän se termi pitää sisällään ?

    • jauhetaankovielä

      Koneellisesti erotettu "liha" on luista koneellisesti irroitettua teurasjätettä - juuri sitä, mistä kaikki teolliset hampurilaispihvit ja lihapullat on tehty.

      Paistijauhelihassa ei valitettavasti ole välttämättä paistilihaa nimestään huolimatta, mutta silti se on laadukkampaa kuin tavallinen jauheliha, jossa on enemmän rasvaa ja muita ruhonosia kuin lihaa.

    • se pätee

      juuri tuota olen joskus yrittänyt selittää täälläkin mutta 'turpiin' on tullut ei sitä kukaan edes usko tai ei mieli ota uskoakseen joten tyrmätään täysin.Itse en osta koskaan mitään jossa lukee koneellisesti irroitettua lihaa tai siihen verrattavaa....lihankaltaista.Joku fiksu on sanonut että älkää syökö mitään mikä on tehtaassa tehty tai ette tiedä ruuan valmistajan etunimeä.

    • hevat

      Kyllä me entisajan lihakauppiaat aina on tiedetty,paisti osuutta ei ole luuttomaksi leikatua rintaa ja kaikkia luisempia kohti.Sisäpaisti kulmapaist ulkopaisti paahtopaist lähtee aivan eri hintaluokassa..

    • ja hyvää olikin

      kyllä se maksaa saa jos on paistilihasta tehty se jauheliha... ostajia riittää kyllä... ne kutka ei halua maksaa nykyistä enempää saa tyytyä nykyisen kaltaisiin jauhelihoihin.... eikös se entisajan kauppiaskin itselleen paistista jauhanut...

    • htzdgnhfn

      Sinä aloittaja, nimimerkki "raskaasti huijattu", oletko joskus maksanut paistijauhelihan hintaa jauhelihasta, joka ei ole ollut paistia? Ai et vai. No sitten et kovin raskaasti ole tullut huijatuksi.

    • nöpönella

      huijaushan on se ,että uskotellaan sen olevan paistijauhelihaa vaikkei ole....ei voi vaatia että 'kaikki' tietää että olisi näin... suurin osa täälläkin uskotteli itselleen että olisi....jos luet eri ketjuja asian tiimoilta niin kyllä inttäjiä löytyy joille ei 'kaaliin 'mene ettei se mitään paistia ole koskaan ollut.

    • Oma vika vain

      Kai nyt tollompikin tajuaa asian ytimen. Katsotaan nyt vaikka mikä on paistin hinta lihatiskissä, sitten katsotaan paistinjauhelihan hintaa samassa tiskissä. Jos sen jauhelihan hinta on helvempi kuin sen paistin, niin eikö herää kysymystä asiasta ?
      Jos paisti maksaa vaikka 20€/kg, niin sitä jauhelihaa ei voi halvemmalla saada, siinähän on vielä se jauhamisen vaiva, joten pitäisi olla kalliimpaa, eikö ?
      Jos sitten joku uskoo naivisti ostavansa kokopaistista jauhettua jauhelihaa kympillä kilo, kun paisti maksaa kaksikymppiä kilo, niin sellainen henkilö haluaa tulla huijayuksi.
      Kun se paistinjauheliha on ollut lihinnä kaupan terminologiaa, niin asiakas on itse halunnut tulla huijatuksi, joten ei asiassa sen kumpaa ole. Ihmisellä on kyllä omakin velvollisuus ajatella ja ottaa asioista vähän selvää.

    • nöpönella

      no kyllä sen tujuu kuka täys'päinen tahansa mutta huomaathan itsekin näitä ketjuja lukiessasi ettei kaikki ole täys'päisiä.Inttäjiä on piisannut näihin päiviin saakka jotta se on paistilihaa.Itsensä pettäjiä kaikki tyynni.

      • M-artti

        ennen oli tuo lehmän-paisti sopivan hintaista oikeen paistijauhelihan tekoon , miten lie nykyään ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1618
    2. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      67
      1591
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      164
      1370
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      66
      1237
    5. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      279
      1195
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      106
      1191
    7. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1059
    8. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      61
      1056
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      91
      982
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      960
    Aihe