Kuinka usein/miten paljon kalaa?

sdfgfgghgfh

Meillä on viisi henkinen päivä ja pyrimme siihen että kalaa on kerran viikossa. Ostamme Halpahallista kokonaisen lohen koska se on siellä halvempaa ja joutuisimme kuitenkin itse ottamaan ruodot tarkemmin pois pikkulasten vuoksi. Raskauden takia joudumme tosin odottamaan sopivaa tarjousta pidempää koska usein norjalainen kala on halvempaa. Kun saamme kalan laitan sen neljään osaan ja pakkaseen. Riittääkö tämä neljälle hengelle(2v ja 3v? Täytyykö siitä kalasta saada aina vatsansa täyteen vai riittääkö tällainen n.2,5x9cm maistiainen?
Isoin käy koulussa ja ruokalistan mukaan siellä saa kalaa useammin kuin kotona(sekä kerran viikossa etällä) Siksi teemme kalaa vain silloin kun yksi lapsista on koulussa tai etällä. Olemme joskus kokeilleet ottaa kouluikäisen jakamaan tätä neljäsosa kalaa mutta tympäsee kun menevät syömään sen aina niin nopeasti että itsekin pitää kiiruhtaa.
Joskus syömme tonnikalaa ja seitiä kuorrutteella ja ilman mutta luullakseni siitä ei saa riittävästi kalaöljyä. Omega3 on kaikilla kuitenkin käytössä.

1

196

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SKLPJpajkosap

      Pari kertaa viikossa riittänee aterian osana. Aikuiselle tuollainen 100-200gr per kertakin on jo ihan hyvä määrä. Toki hyvähän se on, jos sitä syö enempi/useamminkin.
      Mutta raskauden aikana ei muuten sitten passaa syödä raakaa, kylmäsavustettua, graavattua kalaa ja vakuumipakattukin kala(savustettu tai muulloin kypsytetty kala) on pannassa. Syy siihen on, että niistä on isompi riski saada listeria, mitä riskiä ei taas muuten kypsytetyssä kalassa ei ole. Listeria aiheuttaa raskaana olevalle lähes 100% todennäköisyydellä keskenmenon, joten tosiaan.. Mutta tiedät sen varmaan itsekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      188
      3151
    2. 94
      1425
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1122
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      96
      831
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      111
      694
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      658
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      592
    Aihe