Vähäkalorisia karkkeja?

karkkihirrrmu

Missä karkeissa olisi vähemmän kaloreita?

27

21425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha Jojo

      Hedelmäkarkeissa ja lakritsassa, koska niissä ei ole rasvaa. Sokerittomissa hedelmäkarkeissa on energiaa vähiten, noin 200 kcal/100 g.

      http://www.fineli.fi/food.php?foodid=8&lang=fi

      Eniten energiaa on toffeessa ja suklaassa, mutta toisaalta varsinkin tummalla suklaalla on joitakin terveyttä edistäviä ominaisuuksia.

      Sokerittomien makeisten syöminen saattaa aiheuttaa ripulin, jos niitä syö liikaa kerralla. Jotkut saavat keinotekoisista makeutusaineista vatsanpuruja.

      • sdfasdfsdf

        En kyllä suosittele syömään mitään missä on keinotekoisia makeutusaineita. Elimistölle luonnottomia kemikaaleja, jotka säännöllisesti käytettyinä lisää jopa syöpäriskiä.


      • KALLE KELLO

        Vaikka ei olisi rasvaa tai sokeria, niin sitäkin enemmän löytyy kaikenmaailman lisäaineita.


    • hemmynen

      veikkaampa että citymarketissa maistamani diabeetikoille sopiva lakritsi on vähäkalorisinta. en kuitenkaan itse osta, koska normaali lakritsi on vain parempaa.

    • shshssrtjhsryjrj

      VAIHTOEHTOJA herkutteluiltoihin karkki- tai sipsipussin tilalle:

      - vähärasvaisia mikropopcorneja

      - suolattomia pähkinöitä rusinoita

      - kermaviilia tai maitorahkaa 1 purkki ananasta

      - maustamatonta jogurttia marjoilla ja myslillä

      - suklaapuuroa

      - dippiä porkkanan ja kurkun palasia

      - pirtelö (maitoa, jäätelöä, banaania tai marjoja)

      - max. 15 palaa tummaa suklaata

    • höpöhöpöpö

      Aika naurettavaa että joku tarjoaa puuroa karkin tilalle...

      • karkkiin riippuvaine

        Juu näin on. Ja karkkinälkään ei kelpaa muu kuin karkki! Ei mene muuten ohi.


    • Ja vaniljakiisseli

      Suklaapuuro on ihanaa! Kiitos vinkistä, en olekaan tehnyt sitä pitkään aikaan :)

      Se on se miten sen tekee ja tarjoilee...

    • Makeaa mahan täydelt

      Olen allerginen karkkien lisäaineille. Tulee massu kipeäksi, mutta onneksi kohta saa mansikoita. Alkaa pakastemarjat vähän jo tympiä.

    • anoreksikko

      Lakut ja viinikumi.

    • 1122334455667788

      Mitä karkkeja ne on, jotka ei ole karkkeja?? Karkin on oltava äglömakeeta, että se on karkkia! Niinkö voi on voita ja läski on läskiä. Ja KAHVI on kahvia. Sikurikorviketta pula-aikana mummut hörppi. Ja pennut sai pureskella pihkapalleroita. NYT ei ole pula-aika!! Eikö mee gaaliin. Täh?? Jätä sitten haaveet tai puheet "karkeista" tyyst-kokonaan.

      • halipatsuikka

        Makuja on monia. Itse tykkään karkeista joissa on vieno ja maukas maku, ylimakeus äklöttää. Jos haluat kunnon mössöä, niin etsi joululehtiä ja tee kotitekoisia kinuskeja yms. Etkä takuulla pääse vahingossakaan laihtumaan! :)


    • sokolaatiaollapitää

      Joo on naurettavaa suositella karkin tilalle porkkanoita, tai suklaan tilalle jotain kumiglönttejä. Olen joskus erehtynyt ostamaan ja niitä vääntäessäni ajatellut että mitä järkeä on syödä jotain sitkeitä kamalia irtokarkkeja ja saa turhaan kaloreita kun ei edes ollut hyviä. Mieluummin ilman.

    • namikkaa

      Joskus syön makeannälkääni marenkeja. Ovat taatusti makeaa mutta ei sisällä rasvaa. Ja ei tarvi kovin paljon syödä, on kevyttä höttöä. Ja hyviä.

    • pupeltaja

      Väliäkö tuolla missä on vähiten kaloreita, kuhan pupeltaa menemään ja liikkuu ylimääräiset kalorit pois.

    • kytdtraerar

      Joo ja alkoholitonta viinaa.

    • Oyutta

      Dietorella?

      Exä:ni veti noita naamariinsa minkä ehti, mut oli siltikin paksu =)

    • laihislissu

      Haribolla on stevialla makeutettua salmiakki-lakritsaa. Muistaakseni 185 kcal/100g pussi.

    • njuthytvt

      vaahtokarkit..marenki...merkkarit o ja hyviä,kun ovat niin kestäviä ..kun niitä jauhaa..sisut,purkka....

    • Pullarotta

      Riisisuklaa on kevyempi herkku kuin tavallinen. Pähkinät EIVÄT ole keveitä, niissä voi olla jopa 60 prossaa rasvaa! Myöskään rusinat eivät ole keveitä, etenkään suklaa- tai jogurttipäällysteiset! Ja esim. kuivatut banaanilastut sisältävät rutkasti hedelmien luontaista sokeria, ja niihin lisätään vielä öljyäkin valmistusvaiheessa. Kuivattuja hedelmiä suositeltavampaa on mutustella tuoreita hedelmiä, koska ne sisältävät myös vitamiineja. kun totuttelee vähemmän makeissin herkkuihin, ei kohta enää äklömakeaa sokeri-ja rasvamössöä kaipaa, vaan se ällöttää. Itse olen onneton karkkihiiri, ja kun sairastuin diabetekseen, oli pakko opetella pois makeansyönnistä ja terveellisemmille herkuille. Olen yliherkkä keinotekoisille makeutusaineille, joten esim. kevytlimuja en voi nauttia.

    • Emily L-M

      Muistan joskus jonkun sanoneen, että sipsejä, karkkeja ja roskaruokaa saa syödä niin paljon kuin haluaa jos tekee ne aina itse. Tuo on tavallaan hyvä neuvo, sillä kuinka moni oikeasti jaksaa ja viitsii alkaa vääntämään esimerkiksi sipsejäkin kokonaisista perunoista kotona useammin kuin 2-3 kertaa vuodessa? Toisaalta, kun nykyään on totuttu syömään makeaa ja suolaista useammin, moni vaatii ne makeat ja suolaiset vähintään kerran viikossa, ja mielestäni siinä ei ole mitään pahaa. Jos haluaa kaloreissa säästää, niin kannattaa tehdä minimarenkeja, suupalan kokoisia joilla voi sitten korvata makeisia. Marengitkin voi tehdä makeutusaineella joten niistä tulee todella kevyitäkin. En tietenkään suosittele aspartaamin tai minkään muunkaan keinotekoisen makeutusaineen käyttöä, kun ne ovat laskettu karsinogeeneiksi jotka aiheuttavat syöpää, mutta stevia on oikein hyvä vaihtoehto jota voi käyttää leivontaan ja marenkeihin vallan hyvin. Stevia on täysin luonnollinen aine eikä sillä ole karsinogeenisiä ominaisuuksia.

      Mitä taas kevyttuotteisiin(rasvattomat) tulee, voi on paras vaihtoehto leivontaan. Siinä on toki kaloreja kuin muille jakaa, mutta siinä ei ole minkään näköisiä transrasvoja, joita siis on kaikki margariinit ja kevytlevitteet täynnä. Öljyt ovat hyviä, mutta koska niitä olisi todella epämiellyttävä pistää esimerkiksi leivän päälle, ne kovetetaan kemikaaleilla jotka muuttavat öljyn pehmeät, hyvät rasvat transrasvoiksi. rasvattomat jogurtit, viilit ja popcornit sisältävät usein ylimääräisiä

      • Emily L-M

        ainesosia kuten liikaa suolaa tai sokeria, koska kyllähän se maku jostain pitää niihin kevyttuotteisiinkin saada. MInusta ihmisten pitäisi lakata vahtaamasta liiasta rasvasta ja sokerista ja vain syödä normaaleja, luonnonmukaisia tuotteita kohtuudella.

        Palatakseni takaisin keskustelun alkuperäiseen aiheeseen, ainut tapa saada kevyitä karkkeja tai kevyttä muuta makeaa joka ei sisällä vatsanpuruja aiheuttavia makeutusaineita jotka lisäksi ovat myös karsinogeenejä, on nykypäivänä luultavasti se itse tekeminen ja makeuttaminen stevialla, tai sitten ihan vain sokerilla ja syömällä makeaa vähemmän. Kannattaa kokeilla, itse olin aivan tuskissani ajatuksesta että tekisin itse karamelleja kun saan niitä ihan lähikaupastakin muutamalla hassulla eurolla- mutta kun aloin tekemään, se oli oikeasti ihan mukavaa. Ja voin sanoa, että lopputuloskin maistui paremmalta muutaman tunnin odottelun ja työn jälkeen.

        Onnea kaikille kevyttä makeaa hakeville! Tiedän ettei itsetekeminen välttämättä sovi kiireellisen elämän omaaville tai jos on aivan liian uusavuton. Mutta älkää lannistuko, jos ette kertakaikkiaan ehdi tehdä itse stevian avulla makeisia, ostaakaa kaupasta tavallisia tai sokerittomia ja syökää kohtuudella, se ei haittaa yhtään.


    • tulipa mieleen

      75prosenttisessa tummasuklaassa on saman verran kuitua ku ruisleipäpalassa :)

    • Anonyymi

      En oikein tiiä karkeista mutta luulisin että smoothie on yksi parhaista. Kun alitin karkki lakon join smoothieta herkuksi.🤔

    • Anonyymi

      tiedän että on vanha keskustelu mutta ajattelin että jos joku vielä tarvii apua niin Jim on hyvä suklaa vaihtoehto yksi patukka on 51 kaloria

    • Anonyymi

      Pussi kaloreita 😋

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5134
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      25
      4308
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2451
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2234
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      1998
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1908
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1587
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1521
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1237
    10. Kerranki asiat oikein

      Ilkka ja muut pienpuolueeet...teitte hyvän työn kun valitsitte pätevän henkilön virkaan eikä kepulle passelia!! Jatkakaa
      Haapavesi
      10
      1164
    Aihe