Kysymys tattari/hirssipuuron valmistusvaiheesta?

Kuka tietää miksi?

Niin, tykkään aivan mahottomasti tattaripuurosta kuin hirssipuurosta. Olen mussottanut jo lapsesta lähtien etenkin tattaripuuroa, jota äitini keitteli minun lapsuuden perheessäni melko usein aamupalaksi, mutta tietenkin oli kaurapuuroa, ruispuuroa, ohrapuuroa ja riisipuuroakin välillä aamuisin kattilassa hautumassa. Riisipuuroa olen omassakin perheessäni uunipuuron muodossa valmistanut useinkin, ja mieheni on nykyisin innostunut sen valmistamisesta uunissa viime aikoina.
Mutta mennäksen tuohon tattaripuuron valmistusvaiheeseen, niin tietääkö kukaan täällä vierailevista asiantuntijoista, että miksi tattarisuurimot pitää ennen kattilaan kypsymään laittamista pestä ensin kiehuvalla tai kuumalla vedellä eli huuhdella ne ja vieläpä kylmällä vedellä lisäksi ennen kuin ne veden sekaan kattilaan pistetään kypsymään? Sama ohje on myös tuon iki-ihanan makuisen hirssisuurimoiden valmistusvaiheessa tehtävä eli nekin pitää kuumassa vedessä huuhtoa jne. ennen varsinaista keittämistä puuroksi? Miksi ne pitää huuhtoa? Mitä niistä mukamas irtoaa pois ennen varsinaista puuron valmistamista pois huuhtoessa? Itse aina sitten teen työtä käskettyä eli siivilässa ne suurimot sitten käsittelen ohjeen mukaan.
Tattaripuuron keitän pelkän veden kera, joka on nopeampi valmistumaan, mutta hirssipuuron valmistus kestää kauemmin, eli jos laittaa maidon sekaan, sen hauduttamiseen menee miltei tunti aikaa, joten sitä puuroa ei viitsi kiireisinä aamuina valmistaakaan, vaan hirssipuuroa teemme aina viikonloppuaamuina; ja aikuiset lapsemmekin käydessään täällä lähtökodissaan aina silloin tällöin tykkäävät valmistaa tuota todella maukasta hirssipuuroa, josta koko meidän perhe tykkää.
Tattarihan on erittäin hyvää ja terveellistä puuroa, kuten tietysti muutkin puurot, mutta erojahan on ravintosisällöltään kaikkien puurojen kesken, mutta tattarihan on varsinaisesti yrttilaji, eikä vilja, mutta sen glugeenittömyyshän on myös vilja-allergisille sopivaa kuin myös hirssi. Tattari kuulema on siitäkin hyvä, koska siinä on ainetta, joka estää kolestrolin imeytymistä suolistosta peräti noin 50 % ja aminohappoja on runsaasti.
Suosittelen muillekin aamupuuroksi tattaripuuroa. Helppo valmistaa ja todellakin nannaa, lapsillekin maistuu.

11

8417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosittele muualla

      Syö ihan ite vaan, pilasit kirjotuksesi tuolla agitoinnilla.

      • ja vastaus oli?

        Kysymykseni oli?

        Et sitten tiennyt muuta vastata; kiitos ja hyvää päivää sulle vaan!


    • aivan noin

      tosiaan tuo "suosittelen muillekin" saa kyllä karvat pystyyn. Samaa roskaahan lahkouskovaiset aina tuputtaa muillekin. Miksi fanaatikot tunkevat omaa juttuaan muille. Jos tykkää jostain tattarista, niin hyvä, mutta ei tarvii tulla tyrkyttämään muille sitä.

      • äiti leipoo

        Tällaisen viestin löysin netistä;
        Hirssi on viljakasvi, jota yhdessä maissin kanssa pidetään kaikkein vanhimpana. Alun perin hirssi on kotoisin Itä-Aasiasta mutta nykyisin sitä viljellään eri puolilla maailmaa. Hirssin jyvä on kaikkein pienin viljanjyvä ja vaikka sen erittäin pieni ja huonosti sulava kuori pitää poistaa ennen jyvän nauttimista, lasketaan hirssi kuitenkin täysjyvätuotteeksi. Hirssi sisältää eräänlaisia saponiineiksi kutsuttuja karvasaineita, jotka poistuvat kuumassa vedessä. Siksi hirssi tulee aina huuhdella kiehuvalla vedellä ennen sen valmistamista. Hirssiä voi hyvin käyttää esim. bulgurin tai couscousin sijaan ruokaisissa salaateissa.


      • aloittajatar
        äiti leipoo kirjoitti:

        Tällaisen viestin löysin netistä;
        Hirssi on viljakasvi, jota yhdessä maissin kanssa pidetään kaikkein vanhimpana. Alun perin hirssi on kotoisin Itä-Aasiasta mutta nykyisin sitä viljellään eri puolilla maailmaa. Hirssin jyvä on kaikkein pienin viljanjyvä ja vaikka sen erittäin pieni ja huonosti sulava kuori pitää poistaa ennen jyvän nauttimista, lasketaan hirssi kuitenkin täysjyvätuotteeksi. Hirssi sisältää eräänlaisia saponiineiksi kutsuttuja karvasaineita, jotka poistuvat kuumassa vedessä. Siksi hirssi tulee aina huuhdella kiehuvalla vedellä ennen sen valmistamista. Hirssiä voi hyvin käyttää esim. bulgurin tai couscousin sijaan ruokaisissa salaateissa.

        Kiitoksia tuosta vastauksestasi nm: "äiti leipoo".

        Samat saponiinit varmaankin ovat tattarisuurimoissakin, koska nekin pitää huuhdella kuumassa vedessä ja kylmässä vedessä ennen keittämistään.

        Tattariahan saa myös hiutaleina, mutta itse tykkään laittaa puuroni tattarirouheesta.


    • luoukaupasta

      laitan hirssipuuroni hiutaleista ja maitoon.
      kokojyvät huuhdellaan kuumalla vedellä ja sitä läträämistä en kestä.
      Virossa on keitettytattari lisukeruoka

    • hirssipuuro

      Tämä on jo vanha ketju, mutta enpä viitsi uuttakaan tehdä. Eli kysymys hirssihiutaleista. Miten valmistatte puuron niistä? Kaupassa oli hiutalepaketti, mutta siinä ei ollut keitto-ohjetta. Tänään keittelin kokonaisia jyviä, mutta vähän hankalaa on, kun pitää moneen kertaan huuhdella ja keittoaikakin on pitkä. Koiralle tein lisukkeeksi, kun käy kuulemani mukaan hyvin allergiselle koiralle.

    • buck_wheat
      • raaka_reetta

        Raakatattari RemedyWay - Viron helmi
        http://www.okokaubamaja.ee/fi/brand?id=42Tattari-taatelipuuro
        Raakatattari-puuro Neljälle
        300 g kokonaisia tattarisuurimoita
        100 g kuivattuja kivettömiä taateleita
        2 dl vettä
        Laita tattarisuurimot likoamaan kylmään veteen noin kolmeksi tunniksi tai yön yli. Liota taateleita pehmeiksi kädenlämpöisessä vedessä noin puoli tuntia.
        Siivilöi suurimoiden vesi pois ja vaihda aina uuteen, kunnes vesi jää kirkkaaksi. Kaada vesi pois sekä tattarista että taateleista. Laita tattari ja 2 dl vettä tehosekoittimeen. Lisää hiljalleen tehoa, lisää joukkoon taatelit ja anna pyöriä, kunnes samettisen pehmeä puuro on valmis.
        Katso Datorade on aivan mahtava juoma
        Myös Herkuttelijan marjainen kvinoa-aamupala vie kielen mennessään


    • tatta_risti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      328
      5240
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2668
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1865
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1682
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      112
      1546
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      121
      1430
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe