Mutta ei suinkaan meillä vallitsevien "kylmien" säiden vaan talvehtimisalueilla vallitsevien lämpöjen vuoksi, jotka houkuttelevat meikäläiset linnut jäämään talvehtimisalueille pesimään. Voi voi, kyllä on luonto nyt pahasti sekaisin ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen vuoksi.
Lintujen kevätmuutto myöhässä.
Linnutlinnut
9405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siis että normaalisti linnut tulevat kesäksi Välimereltä pakoon siellä olevaa pakkaskautta, tänne lämpimään pohjolaan.
Välimerellä on niin kylmää vielä että lintuje "sisäinen kello " ei ole herännyt . Ilmojen lämmetessä välimerellä linnut kyllä suuntaavat Suomeen.
Ai että välimereltäkö ne kaikki linnut tänne muuttaakin? No näköjään aina oppii otain uutta... :P
Aloittaja on aivan oikeassa. Ennen meillä vallitsi näihin aikoihin usein vielä 50-60 -asteen pakkanen ja linnut saattoivat siksi olla myöhässä. Nyt lämpö on sekoittanut niiden sisäisen järjestelmän. Yksi osoitus taas ihmisen aiheuttamasta lämpenemisestä.
Näinpä näyttää Sallassa olleen vuonna 1971 maaliskuussa pakkasta -44,3 astetta. Sen kylmempää ei Suomen maaperällä ole maaliskuussa ollut, ei ainakaan ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan.
Ja huhtikuussa 1912 Kuusamossa -36,0 astetta.
Ja tuolta voi tarkistaa.
http://ilmatieteenlaitos.fi/lampotilaennatyksia
vielä kerkiää hyvin muuttaa ja munia,,älkää hätäilkö,, kyl luonto hoitaa hommat,,ihan normaali ajassa mennään nyt,, toukokuun alussa1-2viikko sulaa vedet ja sit siitä..aikaa on,,
Minäpäs näin tänään jo ensimmäisen pääskysen!