Suomesta Espanjaan ja takaisin.

magosto

Se miten otsikko liittyy tekstiin selviää myöhemmin, mutta aloitetaan nyt syntymästä.
Synnyin syksyllä 1997 Helsingissä ja olin allerginen aika monille ruoille sekä juomille, erityisesti maidolle n. 1-vuotiaaksi asti. Tämä johti siihen, että melkein kuolin.. noh onneksi en kuollut. Jippii täällä olen vielä elossa..

Pari vuotta syntymäni jälkeen olimme muuttamassa Helsingistä Satakuntaan, samoihin aikoihin isäni kuoli. En muistä tästä mitään, mutta ikävä on kova. Niinpä äitini joutui huolehtimaan minusta ja siskostani yksikseen ja välini siskopuoleeni (sama isä, eri äiti) kylmenivät täysin, ei ole tultu juteltua kymmeneen vuoteen..

Äitini tapasi lopulta uuden miehen ja muutimme Espanjaan asumaan, tämä nyt antaa ymmärtää että mies olisi ollut espanjalainen, mutta hän oli ihan suomalainen.

Kaiken sen mitä Espanjassa tapahtui voisi luokitella traumaksi ja siitähän vaietaan kotona.. liian kiusallinen aihe tai jotain. Äitini ja isäpuoleni jotenkin päätyivät juomaan, he joivat suunnilleen joka päivä. En minä tajunnut sen vakavuutta silloin, mutta nykyään kun ajattelen asiaa, en aivan käsitä miten joku kehtaa kasvattaa lasta tuolla tavalla.

He joivat JOKA päivä, piilottelivat alkoholia toisiltaan, isäpuoleni kuuli harhoja.. hän oli aivan vakuuttunut, että joku soitti muumimusiikkia. Espanjalaiset muumimusiikkia, hah tuskinpa! Päädyimme myös kolariin jossain vaiheessa kun isäpuoleni ajoi asuntoautoa aivan kännissä.. suurin huolenaiheeni oli saada minun ja siskoni kaksi pehmolelua ulos autosta, kuinka paljon halveksinkaan äitiäni nykyään.

Nyt pääsemme kaikista kamalimpaan kohtaan joka nyt olisi joka tapauksessa ollut aika väistämätön elikkäs lastenkoti. Menimme asuntoautolla leirintäalueelle Tarragonan lähettyville (btw siellä puhutaan katalaania, ei espanjaa) ja oleskelimme siellä jonkun aikaa.

Isäpuoleni ja äitini sen kun vain jatkoivat ryyppäämistä joka johti siihen, että meillä ei ollut puhtaita vaatteita saatika ketään joka vahtisi meitä. Joitakin ihmisiä (sosiaalivirastosta tai jostain varmaan) tuli käymään pari kertaa ja äitini sanoi, että siskoni ja minut saatettaisiin viedä pois. Arvatkaapas mistä huolehdin tässä vaiheessa? Siitä, että saisin Barbieni mukaan sinne, christ -__-

Tämä ryyppääminen meni niin pahaksi, että heillä tuli kramppailua ja jompi kumpi puri kielestään palasen pois.. voi niitä aikoja T__T No lopultahan me sitten ns. päästiin lastenkotiin.. vaikkei sielläkään ollut kovin mukavaa. Ensinnäkin ne lapset oli ihan hemmetin ilkeitä! Petasin sänkyni kiltisti heti aamulla herättyäni ja menin "leikkisaliin" niin kuin pitkin, mutta ne lapset piilottivat minun unilelut sängyn alle ja sekottivat sängyn ;<

No opin siinä ohella huomaamattani puhumaan katalaania, kun sehän on aika samanlaista kuin espanja.. harmi vaan etten muista siitä enää mitään. Nyt olen yrittänyt opetella sitä uudelleen noh mutta takaisin aiheeseen.

Mulla nyt muutenkin oli siellä kauhean ulkopuolinen olo kun en kerran ollut paikallinen tai edes espanjalainen silti kun tuli aika lähteä toivoin että voisin jäädä sinne. Nyt jälkeenpäin ajateltuna kuulostaa aivan kamalalta, että lapsi itse asiassa toivoo saavansa olla lastenkodissa.

Pääsimmehän me sieltä sitten pois, mutta kesti hetki ennen kuin totuimme taas vanhoihin tapoihin. Unohdin melkein mainita, että isäpuoleni kuoli sillä välin kun olimme lastenkodissa.. sitä vaan tulee todella hylätty olo loppujen lopuksi.

Asuimme vielä jonkin aikaa Espanjassa, mutta sitten äitini tapasi uuden miehen (nyk. isäpuoli) ja tuli raskaaksi. Hän halusi synnyttää Suomessa ja niinpä nykyään olemme taas takaisin Suomessa.

Palasimme Satakuntaan, mutta muutimme muutaman vuoden päästä Turkuun. Minulla on vaan sellainen olo, että kaikki on aina otettu pois, kaikki jonka olen hetkeksikin saanut puff se on vain riistetty pois.

Se viha ja halveksinta jota tunnen äitiäni kohtaan on aivan käsittämätöntä. Hän vielä kehtaa valittaa miten huonosti hänen äitinsä kasvatti hänet ja väittää että on muka kasvattanut meidät paremmin. SIIS MITÄ?!?! Miten hän kehtaa? T__T

Uskoisin, että olisin ollut paljon läheisempi isäni kanssa jos hän olisi elossa.. ei, tiedän sen. Olen vain niin erilainen kuin äitini. Hän polttaa ja juo, minä kaihdin molempia. Olen erityisen tykästynyt ruotsiin ja koreaan, äitini keksii jatkuvasti tyhmiä ruotsivitsejä ja korea on luultavasti outoa hänen mielestä.

Naurettavin asia, jonka olen kuullut hänen sanovan on tämä: kävelimme kauppaan ja maassa istui kerjäläinen luonnollisesti kerjäämässä rahaa, niinpä äitini sanoi "eiks nää suomalaiset oo viel tajunnu et eläimil ei saa ruokkia" hän vielä nauroi tuolle kommentilleen, tekonaurahdin siinä sitten.. miksi, miksi ihmiset ovat niin julmia? Ehkä todellisuus on vain liian todellista minulle.

Tästä tuli niin masentava etten usko että kukaan lukee tämän ja jos et hoksannut niin nykyään olen 15-vuotias.

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helo.piti

      Aika Kovia oot kokenut noinkin nuoreksi, tollaisen muutto ruljanssin myötä ei voisi nuoruus olla mennyt muutenkaan kovin luonnollisesti. koulunkäynnit ystävät yms.
      ja tähän lisäksi toisen vanhemman menetys ja toisen ´´rappioituminen´´ isäpuolienvaihtuminen vähänväliä :(

      otathan huomioon kun alat itse maistella jossain vaiheessa kuningas alkoholia.
      VAROVASTI! saattaa olla suvussa kulkevaa nuo alkoholin addiktio oireet. :((

    • lassi..

      Olet kieltämättä joutunut kokemaan monia vaikeita asioita :(
      Elämä ei ole kohdellut sinua oikeudenmukaisesti.
      Uskoakseni kaikki helpottaa, kun tulet täysi-ikäiseksi ja voit itse päättää asioistasi.
      :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      111
      9531
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6062
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5358
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      48
      4299
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2921
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      121
      2902
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe