Mistä tietää, milloin mango on tarpeeksi kypsä syötäväksi? Pitääkö sen olla tietyn värinen ja kuinka pehmeä sen pitäisi olla?
Milloin mango on kypsä?
1
1597
Vastaukset
- eräs ulkomaalainen
Normaalsesti on melkein samantekevä, onko se vihreä tai kelstainen, se on lajikekysymys, kuten muuten makuukin. Jos sitävastoin mango on poimittu liian varhain, sen makuu ei parannee pehmeänäkään samantasoiseksi kuin myöhemmin poimittu, itsestään selvä.
Mango on kypsä kun se sormilla painettuna tuntuu pehmeältä, mutta ei niin, että sormenpää uppoa siihen.
Muuten parhaimmat maistamani mangot olivat mantereella ostetut Zanzibarin isot keltaiset mangot, aivan älyttömän hyvät. Nykyisin saa Espanjassa siellä kasvatettuja mangoja, jotka ovat parhaita nykyisistä kauppatavarasta. Näitä oli joskus S-ryhmän myynnissä, mutta joko menikki tai kate oli vissin sen verran heikko, ettei niitä sen jälkeen näkynytkään. Mikäli espanjalaisia mangoja siis näkee, kannattaa ostaa, myöhäissyksyinen sesonki on suhtkoht lyhyt. Eteläamerikalaiset ovat selvästi heikompia maultaan ja useasti aivan liian raakana poimittu ja keinotekoisesti kypsennettyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491