Muistaako kukaan , onko Suomessa aikoinaan jossain hampurilaisravintolassa saanut olutta palan painikkeeksi? Minulla on hämärä muistikuva , että näin olisi mutten ole aivan varma.
Olutta hampurilaispaikassa
kalja+hamppari=nam
12510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tapiolan Heikintorilla olevassa grillissä ainakin 80 -luvulla onnistui.
Tarkoitat Grilli Ribistä? Legendaarinen mesta. Lukiopoikana ja vielä sen jälkeen siellä tuli useasti vierailtua. Pahus, kun asun nyt toisella puolen Suomea, tekis mieli visiteerata.
Olutta sai, ja taitaa saada vieläkin. Silloin huurteisen ruokajuomaksi sai legendaarisessa Oiva Toikan Krouvi-kolpakossa.
http://www.ribis.fi/
http://eat.fi/fi/espoo/grilli-ribis
Joo, Ribistä tarkoitin . Itsellänikin sinne nyt matkaa 230 km.
Hartwall-areenalla Carrolls vai Hesburger jompikumpi 1999 sai olutta ja hampurilaista. Helsinkissä 1994 - 2000 sillä välillä sai olutta Mcdonalds paikasta hampurilaisen lisukkeena. Oli siinä rautatieaseman lähettyvillä.
Hartwall areenalla saa Heseltä vieläkin olutta ja siideriä.
Miksi hampurilaispaikassa pitäisi saada olutta?
Huomisesta alkaen stadin assalta...
http://www.kauppalehti.fi/omayritys/hesburger yllatti burger kingin rautatieasemalla/201402637589
Ei ole saanut. Pelkkää bulkkilaageria on saattanut saada, mutta oikeaa olutta.. hah, ei todellakaan.
Kylla syöminen ja dokaaminen kannattaa tehdä eri aikaan, menee muuten hyvät humalat hukkaan. Kermaperseet voi latkia punkkua murkinan ohessa.
Voivoivoi, punkun latkiminen murkinan ohessa on niin passée. Nykyään on muodissa roseet ja shampanja.
eipä taida saada edes silli voileipää saati sit olvarii, ruoka sauhutkin pitää mennä ulkosalle imemään
Hartolan golfkentän kuppilassa on hamppari olut 14 € pääsiäisenä.