Sehän tarkoittaa henkilöä, joka on korkeassa asemassa, kuuluisa tjs. Mutta mistä tuo lähinnä optiseen kirurgiaan tai optikkoon viittaava nimitys tulee?
Vastaukset 22
Kaikissa käytettävissäni olevissa sanakirjoissa tämä sana esiintyy muodossa silmäNtekevä. Valitettavasti yksikään sanakirjoistani ei selitä sanan alkuperää. Etymologian sanakirjaa minulla ei ole.
- VGk
Googlekin löytää tuossa vertailussa tuplasti osimia "silmäntekevälle".
- Jo silloin mukana
”Konkreettiseen” silmäntekevään/silmäätekevään on viitattu eräässä tämän palstan keskustelussa lähemmäs vuosikymmen sitten.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/773370 Viittauksesi ei ikävä kyllä liity millään tavalla tämän ketjun kysymykseen.
- Elimellinen yhteys
Silmää tekevä, näkyvä (myönteisessä mielessä).
- Anonyymi
Hetki sitten tuli sama asia agendalle, ja meinasin tehdä uuden aloituksen. Mutta en onneksi tehnyt, eikä näköjään edelleenkään ole selvyyttä mistä termi on saanut alkunsa.
- Anonyymi
Ei tuo silmäätekevä mihinkään lääketieteeseen liity.
Jumala oli joskus silmäätekevä n. 6000 vuotta sitten ennenkuin se rakensi silmän valmiiksi. - Anonyymi
Blake Runner -leffassa yksi aasialainen vanhan äijä tekee silmiä.
Roy Batty kurmoottaa sitä yhdessä vaiheessa - Anonyymi
Blade Runner
- Anonyymi
Veikkaan, että se liittyy huomaamiseen. Jos joku asia on huomattava, niin se on silmällä tehtävä.
Henkilö joka ”tekee silmän”, on huomattu ja katseen kohteena.
Silmäntekeviä on julkisuus täynnnä.- Anonyymi
Silmäntehneet taitavat olla harvinaisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silmäntehneet taitavat olla harvinaisia.
Silmäntekeviä on paljonkin. Herättävät huomiota niin, että silmämunat pullistuvat sokeallakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Silmäntekeviä on paljonkin. Herättävät huomiota niin, että silmämunat pullistuvat sokeallakin.
Onko ne saaneet montakin silmää tehdyksi?
- Anonyymi
Jospa se oli alunperin ’silmään tekevä’?
”Ruustinnalla oli eilen niin hieno kostyymi, että ihan teki silmään!”- Anonyymi
Mitä se kostyymi silmään teki? Tuliko pahakin vamma?
- Anonyymi
Teki piston silmään tietysti, niinkuin ennen sanottiin.
Pisti silmään.
Tietäähän tuon sokea Reettakin. - Anonyymi
Naisilla on tapana tuijotella kostyymiaan peilistä ennenkuin lähtevät sitä rotuaarille esittelemään. Varmaan tuossa tosiaan tulee sokeaksi yhdelle sun toiselle asialle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naisilla on tapana tuijotella kostyymiaan peilistä ennenkuin lähtevät sitä rotuaarille esittelemään. Varmaan tuossa tosiaan tulee sokeaksi yhdelle sun toiselle asialle.
Olisiko sitten oikea käännös eye-maker.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko sitten oikea käännös eye-maker.
Ulkomaankielessä harvoin käytetään väliviivaa. Vrt. watchmaker.
- Anonyymi
Eye-catcher olisi silmän koppaaja.
- Anonyymi
Kysytään Janne Saarikiveltä mistä tulee sanonta silmää tekevä? Vastaisitko Janne tiedonjanoisille ja yhdelle "ladylle landelta"?
- Anonyymi
Saivartelija teke saivareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom861183- 66919
- 58902
- 208902
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66886Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal228760Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70745Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72732- 42716
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki35708Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S57633Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26588- 42568
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47484Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen171482- 18478
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12447Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9424- 20409
Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403