Kookosöljy/kookosrasva?

tietoahakemassa

Onko kookosrasva/kookosöljy "kovaa rasvaa" sillä wikipedian mukaan on, mutta jotkut sanovat että ei ole.
Onko jollain tietoa tästä?

10

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä tietoja

      Kookosrasva on kovaa rasvaa, joka sisältää paljon tyydyttyneitä rasvahappoja. Kuitenkin kookosrasvassa on myös terveellisiä rasvoja, joten se on mainettaan parempaa.
      Mielenkiintoinen artikkeli tässä: http://www.superfoodit.com/kookostuotteet.html

      Itse siirryin munkinpaistossa kookosrasvasta (kiinteä pala) rypsiöljyyn yksinkertaisesti siksi, että rypsiöljystä jää vähemmän rasvaa kitalakeen kuin kookosrasvasta.

      • tietoahakemassa

        Ok kiitos vastauksestasi.
        Eli ei siis kannata siirtyä rypsiöljystä kookosrasvaan?


    • rypsikukkanen

      Ei kannata siirtyä. Rypsiöljyssä on kaikista rasvoista paras rasvahappokoostumus.

      • aerter

        Rypsiöljystä sanotaa että hapettuu kovasti ja aiheuttaa elimistössä ongelmia.


    • Nunnakka

      Minäkin siirryin rypsiöljystä kookosrasvaan. Munkkeihin tulee parempi rakenne. Öljyllä tulee sitkeämpiä. Muuten toki käytän öljyjä jokapäiväisessä ruoanlaitossa, munkkeja teen vain silloin tällöin.

    • Kookosrasva on kovaa rasvaa. Kova rasva on luonnollista ja sydänystävällistä eikä sillä uusien tutkimusten mukaan ole mitään syy-yhteyttä sydäntauteihin. Keinotekoiset teollisuusrasvat, margariinit ovat epäterveellisiä ja aiheuttavat lukuisia sairauksia ja ne tukkivat suonet. Kannattaa muistaa myös ero kookosrasvan ja kookosöljyn välillä. Kookosöljy on kylmäpuristettua mutta joka kaupassa myytävä kookosrasva on prosessoitu tuote josta ei ole tuoteselostetta paketissa. Suosittelen siis kookosöljyn käyttöä.

    • Rypsiöljy parasta

      Kova rasva ei todellakaan ole sydänystävällistä,sillä on nimenomaan yhteyttä
      sydän ja verisuonitauteihin.Margariinit ja rypsiöljyt on terveellisiä,joita
      kannattaa suosia.Kookosrasva/öljy,voi ja muut kovat rasvat ovat epäterveellisiä
      ja aiheuttavat lukuisia sairauksia ja tukkivat suonet.En suosittele kookosrasvaa/
      öljyä jatkuvaan käyttöön.

    • titityyyt

      itse ole nymmärtänyt ettei kookosrasva tartu suoniin niin kuin muu rasva.

      • Kyllä tarttuu

        Kyllä kookosrasva tarttuu suoniin ja tukkii ne.


    • mitä sitä uskoisi

      Kaikkea sitä kuuleekin! Kyllä on suomalaiset niin sekaisin rasvojen suhteen että mitä tästä vielä seuraa. Ei muuta kuin voita pöytään. Unohtakaa nuo margariinit ja muut keinotekoiset litkut. Neitsytkookosöljy on ainakin ihan ok ja jotkut jopa ylistävät tuota todellisena terveysrasvana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      113
      1135
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      864
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      679
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      642
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      608
    6. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      62
      600
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      584
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      523
    9. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      90
      453
    Aihe