Suomalainen Juntti puhuu Kakusta muut Kaakusta

Ihra saavi

Samoin kuin Matkapuhelimesta Kännykkänä.Kännykkähän oli hevoselle syötettyä kuivaa leipää.Kaakkuja annettiin joskus sijoille puoleen hintaan kuten vartijoillekkin,ennen Hallin sulkemista.Siat samaistettiin näin vartioihin silloin.Tiedä sitten miten julkituodaan arvomme nykyisin?Vanhana tietona on ollut sian ja lehmän purentaan liittyen että ihminen olisi ollut joskus kasvissyöjäkin.Taas lihansyöjänä on ihminen suurin peto?Kaikkia viittauksia tulee myös senmukaan,onko myynnissä lihavuoria munavuoria voivuoria ja milloin mitäkin vuoria jolloin hinta ratkaisi vuorten suuruudet.Jollekin sennaikaiselle ministerille ehdotettiin silloin että jos alennettaisiin em. vuorten hintoja? Vastaus oli:"Kansa voisi tottua alennettuihin hintoihin"?Nykyisin voi kansa joutua luopumaan toisesta autostaan eli kauppakassistaan,jos vaakakupissa on ostokset.1950 luvulla oli katukuvamme tyylikäs.Verrattuna tähänpäivään,ei olisi kestännyt nykypukeutuminen päivänvaloa.Nykyisiä lumppuja ei silloin näkynyt kuin vaivaisimmilla ihmisillä harvoin.Silloin elettiin vaatimattomammin mutta siististi ja terveellisesti työtä tehden hartiavoimin.

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kandipaatti

      Ei voi muuta sanoa, kuin että enpä haluaisi olla sinä. Sen verran sekavan aasinsiltaista on päänsisältösi, hyvä ihminen. Ja pisteen jälkeen tulee välilyönti, näin niinkuin ilmaisena neuvona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2234
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      24
      889
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      831
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      118
      819
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      753
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe