Juoksulenkki HETI kuntosalin jälkeen?

onko viisasta?

Onko viisasta käydä juoksemassa heti kuntosalilla käynnin jälkeen muutaman kilometrin pituinen lenkki?

15

5113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssooppii

      Sellaiset joille juoksu on tärkeää, saattavat käydä lyhyellä lenkillä saliharjoituksen jälkeen.
      Minä tykkään kävellä vähän.
      Istahtaminen television tai tietokoneen ääreen ei tunnu oikein hyvältä.

    • Venytykset aina vaan
    • PT 16v

      Rasvan polton kannalta on hyödyllistä tehdä lenkki heti salin jälkeen koska olet kuluttanut salilla hiilarivarastot tyhjiksi niin juostessa sitten keho joutuu käyttämään omia rasvojaan energianlähteenä eli juo palkkari vasta sitten lenkin jälkeen jos sellaista käytät.

      • jep, ja tällä tavalla saa kätevästi myös kulutettua hankitut lihakset pois. jos sinne lenkille on heti salitreenin jälkeen päästävä, niin juo nyt ihmeessä ainakin se kunnon palkkari ennen lenkkiä. menee salitreenit muuten ihan hukkaan.

        ..tosin parin kilsan lenkki kyllä menee ihan loppuverryttelystäkin, joten ei taida tässä tapauksessa olla suurta merkitystä mihinkään suuntaan


    • kuntosalimurheilija

      Niinkuin punttimimmi edellä sanoikin niin parin kilometrin lenkki on sen verran lyhyt ettei ole mitään väliä. Jos tuntuu hyvältä niin siitä vaan.

      Rasvanpolton kannalta ei ole merkitystä onko hiilarivarastot tyhjinä vai täysinä, kyllä se rasva palaa jos on miinuskaloreilla pidemmän aikaa. Ja lenkkeily- tai ruokailuajoillakaan ei ole merkitystä jos kalorit on miinuksilla. Voi syödä ja juoksennella vaikka keskellä yötä jos huvittaa.

      Näistä legendoista ei varmaan koskaan päästä eroon. "Aamuaerobinen polttaa rasvaa enemmän", "hiilarivarastot tyhjinä rasva palaa paremmin", "iltasyöminen lihottaa", "syö 3 tunnin välein ettei verensokeri laske", "proteiinia ei imeydy yli 30g"... noista sai lukea jo 20 vuotta sitten ja vielä näitä näkee.

    • onko viisasta?

      Kiitos vinkeistä :). Mitä olisitte mieltä, jos juoksisin ja kävisin salilla eri päivinä? Eli esim. ma juoksu, ti sali, ke juoksu, to sali, pe sali ja loppuviikko juoksua? Sillon ei tule kyllä lepopäiviä, mutta riittääkö, että on 3 lepopäivää salilta käymisestä, eli muuten voi liikkua? Vai kannattaisiko juosta ennen salia? Pelkään juuri sitä, että salilla käyminen menee hukkaan, kun suoraan salilta juoksulenkille...

      • kuntosalimurheilija

        Riittää jos salitreenistä on lepopäiviä. Kyllä se kroppa ilmoittaa jos liikuntaa tulee liikaa esim. jos salilla alkaa rauta painamaan tavallista enemmän, juoksukunto heikkenee tai muuten alkaa tympimään koko touhu useampana päivänä putkeen. Sitten pitää lepopäiviä urheilusta ja/tai suunnittelee viikot uudelleen.

        Jos tuo juokseminen on yhtään rasittavaa niin välttäisin ennen kuntosalitreeniä juoksemista koska se syö salitreenin tehoja pahiten. Kevyempi hölkkä taas käy alkulämmittelystä.

        Ja ei mene salilla käyminen hukkaan jos juokset heti perään. Ruokavalio vaan kuntoon ja kalorit sen mukaan haluatko kasvattaa lihaksia, polttaa rasvaa tai pitää painosi samana.


    • lyhempi parempi

      Sain joskus ohjeen yleisurheiluvalmentajalta, että salin jälkeen tehty alle 15 minuuttia kestävä kovavauhtinen juoksulenkki ei vielä kuluttaisi lihaksia kovin voimakkaasti, sen sijaan rasva kyllä palaa tapissaan olevan aineenvaihdunnan ansiosta. Tottakai protskulisän merkitys lenkin jälkeen on erittäin suuri palautumisen ja lihaskasvun kannalta. Mut eniten ratkaissee lihassolutyyppi, perimä ja omat tuntemukset juoksemisen sopivuudesta.

    • VoVoV_X

      Ei, jos tarkoituksesi on kasvattaa lihasta. Juokseminen tai muu pidempi aerobinen harjoittelu heti painoharjoittelun jälkeen nimittäin katkaisee tehokkaasti painoharjoittelun aikaansaamat lihaskasvua edistävät prosessit. Lue tuo ja siinä mainitut lähteet:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11403718#comment-61036274

      Lyhyt vastaus on, että aerobinen painoharjoittelun jälkeen tuo noin 30%:a vähäisemmät tulokset koon ja 15 %:a vähäisemmät tulokset voiman kasvun suhteen.

      • nopeusonvalttia

        jännää, onko niin että nykyään on kuntoiltava tavoitteena rasvanpolttaminen ja/tai maksimaalinen lihaskasvu???

        Kyllä siitä voimaharjoittelusta on hyötyä, vaikkei pyrkisi maksimaaliseen lihaskasvuun ja juoksemisesta on hyötyä vaikkei pyrkisi juoksemaan maratonia alle 2,5 tunnin. Ja mitä monipuolisemmin liikkuu sitä enemmän siitä on hyötyä.

        Aivan huoletta voi käydä lenkillä punttitreenin päälle jos jaksaa. Tietenkin suosittelisin tekemään sen punttitreenin sellaisella teholla että ennen lenkille lähtemistä täytyy saada energiavarastot täytettyä Tai mennä lenkille seuraavana päivänä. Punttien kolistelussakin suosittelen pitämään liikkuvuuden ja nopeuden prioriteetissa maksimaalisen lihaskasvun edellä. Toisin sanoen vähemmän massaliikkeitä ja enemmän koordinaatiota ja nopeutta vaativia moninivelliikeitä kuten olympianostot, thuster, rinnalleveto jne ja jättää raakaa voimaa ja massaa kehittävät liikut apuliikkeiksi.


      • Kukin tavallaan
        nopeusonvalttia kirjoitti:

        jännää, onko niin että nykyään on kuntoiltava tavoitteena rasvanpolttaminen ja/tai maksimaalinen lihaskasvu???

        Kyllä siitä voimaharjoittelusta on hyötyä, vaikkei pyrkisi maksimaaliseen lihaskasvuun ja juoksemisesta on hyötyä vaikkei pyrkisi juoksemaan maratonia alle 2,5 tunnin. Ja mitä monipuolisemmin liikkuu sitä enemmän siitä on hyötyä.

        Aivan huoletta voi käydä lenkillä punttitreenin päälle jos jaksaa. Tietenkin suosittelisin tekemään sen punttitreenin sellaisella teholla että ennen lenkille lähtemistä täytyy saada energiavarastot täytettyä Tai mennä lenkille seuraavana päivänä. Punttien kolistelussakin suosittelen pitämään liikkuvuuden ja nopeuden prioriteetissa maksimaalisen lihaskasvun edellä. Toisin sanoen vähemmän massaliikkeitä ja enemmän koordinaatiota ja nopeutta vaativia moninivelliikeitä kuten olympianostot, thuster, rinnalleveto jne ja jättää raakaa voimaa ja massaa kehittävät liikut apuliikkeiksi.

        "jännää, onko niin että nykyään on kuntoiltava tavoitteena rasvanpolttaminen ja/tai maksimaalinen lihaskasvu???"

        Ei, mutta aloittaja ei kertonut tavoitteitaan. JOS tavoitteena on kasvattaa lihasta, niin silloin tuo lenkki heti perään ei ole järkevää.

        Jokainen voi treenata ihan miten haluaa ja miltä itsestä hyvältä tuntuu, mutta jos treenillä on tietyt tavoitteet, niin kannattanee treenailla niin että siitä saa maksimaalisen hyödyn, tai ei ainakaan sabotoi oman treenailunsa tuloksia tekemällä jotain mikä ei tue kehitystä?


    • "Aivan huoletta voi käydä lenkillä punttitreenin päälle jos jaksaa".......olen aivan samaa mieltä muutenkin nim."nopeusonvalttia" kirjoittajan kanssa.

      Itse aikoinaan jumppailin "sikonsokin" lenkkeilyä/puntteja ja tanssimista....työn lisäksi jossa sain myös tuota aerobista liikuntaa.
      Nyky kokoon verrattuna olin n.6-8 kiloa painavampi ja myös paljon lihaksikkaampi.....
      Aloitin vasta vähän alle nelikymppisenä punttailut......kehitystä tapahtui voimassa suht` itsellenikin yllättävästi....lihaksikkuuttani en oikein itse "ymmärtänytkään" koska en itse siihen pyrkinyt.....ainoastaan jumppailin kun hyvältä tuntyi ja jaksoi....kuntoilijahan vain olen aina ollutkin.....niinkuin nykyäänkin.

      Niin ja tulihan täys` volttikin opeteltua punttien lomassa Kisahallissa yli nelikymppisenä.....

      Toisaalta olemmehan me ihmiset niin erilaisia......tänä aamuna tän mummun ohjelmana on nuo kinttuset...... kunhan vääntäydyn ensin joko Kisahalliin tai LiikuntaMyllyyn......kumpaankin kun on yhtä vaivaton matka.

    • onko viisasta?

      Olisiko se hyvä, että kävisin lenkillä ennen salia?

      • VoVoV_X

        Noihin edeellä lainattuihin juttuihin liittyen, kyllä.

        Vaikka lenkki ennen salia heikentääkin sarjapainoja jalkojen osalta, lenkkeily ennen salia ei saa aikaan samoja lihasten ja voimankasvun osalta haitallisia vaikutuksia kuin lenkkeily salin jälkeen.


    • onko viisasta?

      Kyllä, lihasten kasvattaminen on tavoitteena

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1763
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1189
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1178
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      96
      1048
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      63
      838
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      36
      821
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      764
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella

      Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.
      Maailman menoa
      132
      698
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      690
    Aihe