Suunnistus on hengenvaarallista!

karmivaa:(

"Virolaissuunnistaja kuoli järkyttävässä onnettomuudessa saamiinsa vammoihin lauantaina käydyssä suunnistuskilpailussa"

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013051317008438_ul.shtml

> > "Paikallisten tiedotusvälineiden mukaan terävä oksa vahingoitti miehen reisivaltimoa aiheuttaen tämän kuoleman." < <

"Kilpakumppani tarjoutui kokeneen suunnistajan avuksi, mutta pahasti loukkaantunut mies kieltäytyi ja yritti ryömiä omin avuin pois tapahtumapaikalta, kertoi kilpailun järjestäjä Maimu Tomberg Postimeesille.

Lääkintähenkilökunnan saapuessa paikalle suunnistaja oli jo ehtinyt menettää niin paljon verta, ettei häntä onnistuttu enää pelastamaan."

Miksi kieltäytyi? Mies parka! Kuka on vastuussa? Miksi apu ei ollut lähellä. Metsässä kävellessä voi olla myös oksia ja teräviä paikkoja, kannattaa pitää ensiapuvälineet mukana!

3

584

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skogen

      Kieltäytyi avusta varmasti sen takia, ettei heti itse tajunnut vamman vakavuutta. Ehkä pystyi liikkumaan aluksi jotenkin muutenkin kuin "ryömimään". Järjestäjän toimesta ainakin Suomessa isoimmissa kilpailuissa on tietääkseni ensiapurasti, mutta jos onnettomuus sattuu kaukana sieltä keskellä metsää, niin silloin on muiden avun varassa.

    • bgngntk

      Elämä on hengenvaarallista. Suunnistus vain yksi aktiviteetti monien (vaarallisempienkin) joukossa.

    • Harmittaa oiken

      Harmi sydämestä. Nukkukoon hyvin.
      P.S. Elimistö ei osaa reagoida oikein verenhukaan. Aivot eivät ulotu verisuonien sisäpintaan asti. Ihmettelen noita urheilulääkäreitä... (muitakin diplomi-ihmeparantajia)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1729
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      473
      1297
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      87
      1154
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1098
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1073
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      42
      1001
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      917
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      174
      680
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      672
    Aihe