PAINEKATTILA

Muumimamma1969

Miten riisipuuron saa onnistumaan painekattilassa? Ensikokeiluni perusteella ainakaan 10 minuutn keittoaika (paineellinen aika) ei riitä. Ja ennenkuin avaa paineenvapautusventtiilin, kannattaa kattila jäähdytää kylmällä vedellä, muuten maitoa tursuaa venttiilistä. Kokeilen uudestaan joku päivä.

5

6296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikella paikkansa

      Painekattila on oivallin vehje, mutta ei se tarkoita sen olevan kätevä kaikkeen.
      Painekattila lyhentää keittoaikaa pitkään kypsennettävillä ruoilla. Puurot ei sellaisiin kuulu ja ne kypsyvät verrattaen nopeasti muutenkin. Hellä kypsennys riisipuurolle on poikaa, painekattilassa taas on poikaa, vaikka naudan kielen kypsennyksessä.

    • Anonyymi

      Minä teen taas riisipuuroa ajan kansss; 1,5dl riisiä ja 1L punaista maitoa /nestettä. Milkboridge ohjelmalla (maitopuuro) painan yhden tunnin ja tulee hyvä!
      Paine ehkä lyhentää aikaa, mutta pidän hautuneesta puurosta.

      • Anonyymi

        Enta tavallinen painekattila jos ei ole mitään ohjelmia. Mehustamisessa on ainakin paras väline


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enta tavallinen painekattila jos ei ole mitään ohjelmia. Mehustamisessa on ainakin paras väline

        PAIME KATTILA


      • Anonyymi

        MItähän on milkboridge? Tiedän kyllä mitä on milk porridge onkohän nämä samoja ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1330
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      730
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      622
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe