Mikä on kaukaisin paikka, jonne Suomesta pääsee alle vuorokaudessa muuten kuin lentäen?
Miten kauas pääsee?
9
1032
Vastaukset
- ehdottomasti =
Takahikiä.
- hawaji mies
Hawajille pääsee 20 tunnissa jos lennot ei oo myöhässä. Buenos airesiin pääsee, ja junalla nyt ei kauas pääse.
- jännä pohdinta
Junalla pääsee Suomen rajojen ulkopuolelle Vainikkalan kautta, josta yöjunalla Moskovaan on reilut 10 tuntia. Sieltä ehtii matkustaa vielä 14 tuntia. Ikävä kyllä junat Moskovasta eteenpäin ovat aika lailla hitaampia.
Suomenlahden ylitys Helsingistä Tallinnaan menee nopeimmillaan alle kahden tunnin. Viron junat ovat hitaita, mutta suoria bussiyhteyksiä Keski-Euroopan kaupunkeihin on. Vuorokaudessa ehtinee Suomesta Pohjois-Puolaan.
Lauttamatka Ahvenanmaan Eckeröstä Ruotsin Kapellskäriin kestää kaksi tuntia. Sieltä bussilla reilu tunti Tukholman keskustaan ja edelleen rautatieasemalle. Vuorokauden kulessa ehtinee Saksan puolelle. Omalla autolla ehtii 22 tunnissa Kapellskäristä Etelä-Euroopan porteille asti. - Tättärää
Itseasiassa venäjältä löytyy TODELLA nopeita junia, jotka voi lähteä koska tahansa pendolinon tai allegron kanssa viivalle. Nopein tapa päästä hevon kukkeliin jos itään päin haluaa, menee junalla pietariin ja ottaa sieltä toisen nopean junan kohti vladivostokia.
Juoksemalla pääsee juuri ja juuri naapurimaihin kunnolla sisälle jos rajan tuntumasta lähtee hölkyttelemään, 24 tunnin juoksun maailmanennätys n. 290 kilometriä :)
- pitkällepääsee
jos takamus kestää niin seittemän kympin keskinopeudella autolla pääset 1680 km päähän, toki silloin pitää olla passit ja viisumit kunnossa
- 2648e
iha mielenkiintonen juttu http://adf.ly/PXU4p
- juus.
Konttaamalla pääsee jonkin matkaa jo. Voi olla että ehtii niin kauas ettei kotia enää näy. Polvet kyllä ilmoittavat milloin on saavutettu maksimaalinen etäisyys.
- google maps
Laivalla pääsee Saksaan tai Puolaan helposti vuorokaudessa.
Jos lähtee Helsingistä, menee laivalla menee Tallinnaan (2h) ja jatkaa siitä omalla autolla (n. 22h), niin ulottuvillasi on mm. Kiova, Budapest, Bratislava, Wien ja Praha.
Myös esim. Moskovaan tai vähän kauemmaskin Venäjälle päässee vuorokaudessa junalla, henkilöautolla tai bussilla.
Jos Pohjois-Suomesta lähtee autolla, niin vuorokaudessa ehtii kaikkialle Skandinaviaan, Tanskaan ja ehkä Hampuriinkin asti.
Näissä ei ole huomioitu suurempia pysähdyksiä sitten :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718