Mikä on kaukaisin paikka, jonne Suomesta pääsee alle vuorokaudessa muuten kuin lentäen?
Miten kauas pääsee?
9
1017
Vastaukset
- ehdottomasti =
Takahikiä.
- hawaji mies
Hawajille pääsee 20 tunnissa jos lennot ei oo myöhässä. Buenos airesiin pääsee, ja junalla nyt ei kauas pääse.
- jännä pohdinta
Junalla pääsee Suomen rajojen ulkopuolelle Vainikkalan kautta, josta yöjunalla Moskovaan on reilut 10 tuntia. Sieltä ehtii matkustaa vielä 14 tuntia. Ikävä kyllä junat Moskovasta eteenpäin ovat aika lailla hitaampia.
Suomenlahden ylitys Helsingistä Tallinnaan menee nopeimmillaan alle kahden tunnin. Viron junat ovat hitaita, mutta suoria bussiyhteyksiä Keski-Euroopan kaupunkeihin on. Vuorokaudessa ehtinee Suomesta Pohjois-Puolaan.
Lauttamatka Ahvenanmaan Eckeröstä Ruotsin Kapellskäriin kestää kaksi tuntia. Sieltä bussilla reilu tunti Tukholman keskustaan ja edelleen rautatieasemalle. Vuorokauden kulessa ehtinee Saksan puolelle. Omalla autolla ehtii 22 tunnissa Kapellskäristä Etelä-Euroopan porteille asti. - Tättärää
Itseasiassa venäjältä löytyy TODELLA nopeita junia, jotka voi lähteä koska tahansa pendolinon tai allegron kanssa viivalle. Nopein tapa päästä hevon kukkeliin jos itään päin haluaa, menee junalla pietariin ja ottaa sieltä toisen nopean junan kohti vladivostokia.
Juoksemalla pääsee juuri ja juuri naapurimaihin kunnolla sisälle jos rajan tuntumasta lähtee hölkyttelemään, 24 tunnin juoksun maailmanennätys n. 290 kilometriä :)
- pitkällepääsee
jos takamus kestää niin seittemän kympin keskinopeudella autolla pääset 1680 km päähän, toki silloin pitää olla passit ja viisumit kunnossa
- 2648e
iha mielenkiintonen juttu http://adf.ly/PXU4p
- juus.
Konttaamalla pääsee jonkin matkaa jo. Voi olla että ehtii niin kauas ettei kotia enää näy. Polvet kyllä ilmoittavat milloin on saavutettu maksimaalinen etäisyys.
- google maps
Laivalla pääsee Saksaan tai Puolaan helposti vuorokaudessa.
Jos lähtee Helsingistä, menee laivalla menee Tallinnaan (2h) ja jatkaa siitä omalla autolla (n. 22h), niin ulottuvillasi on mm. Kiova, Budapest, Bratislava, Wien ja Praha.
Myös esim. Moskovaan tai vähän kauemmaskin Venäjälle päässee vuorokaudessa junalla, henkilöautolla tai bussilla.
Jos Pohjois-Suomesta lähtee autolla, niin vuorokaudessa ehtii kaikkialle Skandinaviaan, Tanskaan ja ehkä Hampuriinkin asti.
Näissä ei ole huomioitu suurempia pysähdyksiä sitten :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2828383Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat675040Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2814400SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden603037Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12496Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31880Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51757- 1111755
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401653Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01620