Mitä jos meille lääkäri sanoisi, että elinaikaa on enää vain muutama viikko. Emme varmaan enää kävisi tällaisia keskuteluja ja kädenvääntöjä kuin täällä näkee. Vuoden sisällä olen saanut seurata kahden saattohoitopotilaan hiipumista ja riisumista tästä elämästä. Onneksi molemmille tuli taivasasiat tärkeäksi. Puhuttiin Jumalasta, elämästä ja kuolemasta, mutta tuolla suoralla ei ole enää tarvetta väitellä. Ja oppikin ja uskonteologia kutistuu melko pieneksi. On vain luottamus, että uskonalkaja Jeesus Kirstus vie pian kotiin!
Kyllä me olemme pieniä ja heikkoja Jumalan Kaikkivaltiaan ja iankaikkisuuden kynnyksellä!
Näin kesäaikaan on tapana poiketa iltalenkilläni hautausmaalla. Se on sopivasti reittini varrella!
Ihmisen on helppo uhmailla kun on vielä voimissaan!
12
78
Vastaukset
- Näin-Se-On
Totta on tuo, mitä kirjoitit, että elämän loppusuoralla "Emme varmaan enää kävisi tällaisia keskuteluja ja kädenvääntöjä kuin täällä näkee". He, jotka ovat tulleet "elämän loppusuoralle" eivät varmaankaan kirjoita täällä. Kuinka vähän onkaan tärkeitä asioita maaliviivan lähestyessä?
Tärkeitä asioita kuoleman lähestyessä on yksi ainoa. - Jumala on kuollut.
"Kyllä me olemme pieniä ja heikkoja Jumalan Kaikkivaltiaan ja iankaikkisuuden kynnyksellä!"
Kristittyjen juutalainen jumala on juutalaisille.
Suomessa talven pakkasessa juutalainen jumala kuolee pakkaseen.
Gott ist tot. Jumala on kuollut ja me olemme hänet tappaneet.- Raamattu puhuu.
Jumala ei ole kuollut. Raamatun mukaan Jeesus on pelastaja kaikille ihmisille.
"Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän." (Kirkkoraamattu 1992)
Sitten varmaan olisi itsekukin jo niin heikossa kunnossa, ettei jaksaisi istua tietokoneen ääressä ja mahtaako hoitokodeissa saada edes pitää tietokonetta. Mutta jos voimia ja mahdollisuus on, miksi ei.
Löytyisikö siinä tilanteessa hellareilta nöyryyttä pyytää anteeksi henkilöiltä, joita on tullut lihallisuudessa nimiteltyä sopimattomasti tälläkin palstalla?- hellari....
Samaa voisin pyytää sinulta, että olisiko syytä pyttää anteeksi kommentteja joita on tullut täällä heitettyä yleistäen omilla hekilökohtaisilla syytöksillään mustamaalaten Suomen erästä merkittävän laajaa herätysliikettä kohtaan. MInua et ole kyllä mitenkään loukannut, joten saat olla ihan hyvällä omalla tunnolla. Ei minulla ole sinua kohti mitään kaunaa, en edes tunne sinua, mutta kyllä uskovaisten ei tule nousta sotajalalle mitään kristillistä kirkkokuntaa tai herätysliiketä vastaan. Jokaisessa kuppi- ja venekunnassa, joissa uskotaan Jeesuksen Kristuksen sovitutyöhön on varmasti aitoja uskovia niin helluntailaisissakin. Sinulla on varaa mustamaalata kokonaista kristittyjen yhteisöä mutta sinulle itsellesi ei saa mitään kritikkiä esittää. Tämä on se pointtini, mitä en ymmärrä.
Kyllä sairaalassa ja hoitokodeissa saa pitää henkilökohtaista läppäriä. Henkilöt joita itse olen tavannut saivat olla suhteellisen pirteitä loppuun asti."hellari"
Kirjoitin tuossa edellä "sopimattomasta henkilöiden nimittelystä", en kritiikistä. Kritiikkiä sekä vastakritikkiä saa ja tuleekin esittää, mutta en ymmärrä helluntailaisten henkilöön kohdistuvia nimittelyjä. Se kyllä lienee helluntaiuskonkin vastaista.
Ei tässä mistään "sotajalalle nousemisesta" ole kyse. Kyse on keskustelemisesta helluntailaisuudesta. Sellaisessa herätysliikkeessä on vain jotain pahasti pielessä, jos ei kestetä kritiikkiä.
Olin itse kerran sairaalassa. Samassa huoneessa oli huonokuntoisia potilaita. Sinne tuli pari helluntailaista evankelistanaista erästä potilasta tapaamaan ja rukoilemaan hänen puolestaan. Naiset kiersivät kaikki potilashuoneen potilaat läpi ja kysyivät lupaa rukoilla. Kysyin heiltä uskonsuuntaansa ja kerroin lyhyesti miksi en anna heille lupaa omalle kohdalleni. Sitä he kyllä kunnioittivat.
Naiset aloittivat ääneen rukoilun tuttunsa vuoteen vierellä. Kielsin heiltä ääneen rukoilun häiritsevänä, jatkoivat sitten supattamalla rukousta tämän tuttunsa että erään toisen potilaan puolesta..
Mainitsin tästä heidän käynnistään myöhemmin hoitajalle. Hienotunteisuutta tarvittaisiin näiltä "sairaalaevankelistoilta" enemmän.- Evankeliumi Matteus
mazdels kirjoitti:
"hellari"
Kirjoitin tuossa edellä "sopimattomasta henkilöiden nimittelystä", en kritiikistä. Kritiikkiä sekä vastakritikkiä saa ja tuleekin esittää, mutta en ymmärrä helluntailaisten henkilöön kohdistuvia nimittelyjä. Se kyllä lienee helluntaiuskonkin vastaista.
Ei tässä mistään "sotajalalle nousemisesta" ole kyse. Kyse on keskustelemisesta helluntailaisuudesta. Sellaisessa herätysliikkeessä on vain jotain pahasti pielessä, jos ei kestetä kritiikkiä.
Olin itse kerran sairaalassa. Samassa huoneessa oli huonokuntoisia potilaita. Sinne tuli pari helluntailaista evankelistanaista erästä potilasta tapaamaan ja rukoilemaan hänen puolestaan. Naiset kiersivät kaikki potilashuoneen potilaat läpi ja kysyivät lupaa rukoilla. Kysyin heiltä uskonsuuntaansa ja kerroin lyhyesti miksi en anna heille lupaa omalle kohdalleni. Sitä he kyllä kunnioittivat.
Naiset aloittivat ääneen rukoilun tuttunsa vuoteen vierellä. Kielsin heiltä ääneen rukoilun häiritsevänä, jatkoivat sitten supattamalla rukousta tämän tuttunsa että erään toisen potilaan puolesta..
Mainitsin tästä heidän käynnistään myöhemmin hoitajalle. Hienotunteisuutta tarvittaisiin näiltä "sairaalaevankelistoilta" enemmän.En syö itse enkä anna muidenkaan syödä.
Matt 23 Mutta voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun suljette taivasten valtakunnan ihmisiltä! Sillä itse te ette mene sisälle, ettekä salli meneväisten sisälle mennä.
Matt 12 Te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te saattaisitte hyvää puhua, kun itse olette pahoja? Sillä sydämen kyllyydestä suu puhuu. Hyvä ihminen tuo hyvän runsaudesta esille hyvää, ja paha ihminen tuo pahan runsaudesta esille pahaa. Mutta minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, minkä ihmiset puhuvat, pitää heidän tekemän tili tuomiopäivänä. Sillä sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi, ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi." Evankeliumi Matteus kirjoitti:
En syö itse enkä anna muidenkaan syödä.
Matt 23 Mutta voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun suljette taivasten valtakunnan ihmisiltä! Sillä itse te ette mene sisälle, ettekä salli meneväisten sisälle mennä.
Matt 12 Te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te saattaisitte hyvää puhua, kun itse olette pahoja? Sillä sydämen kyllyydestä suu puhuu. Hyvä ihminen tuo hyvän runsaudesta esille hyvää, ja paha ihminen tuo pahan runsaudesta esille pahaa. Mutta minä sanon teille: jokaisesta turhasta sanasta, minkä ihmiset puhuvat, pitää heidän tekemän tili tuomiopäivänä. Sillä sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi, ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi."Sairaaloissa "evankelioivien" helluntailaisten tulisi ottaa huomioon myös ne potilaat, ketkä eivät halua kuulla heidän oppejaan.
Toki olisi parempi, jos potilaalle ja "evankelioivalle" voitaisiin osoittaa oma tila keskustelua ja rukousta varten.- ITSEKESKEISYYTTÄ
mazdels kirjoitti:
Sairaaloissa "evankelioivien" helluntailaisten tulisi ottaa huomioon myös ne potilaat, ketkä eivät halua kuulla heidän oppejaan.
Toki olisi parempi, jos potilaalle ja "evankelioivalle" voitaisiin osoittaa oma tila keskustelua ja rukousta varten.MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ
OTTAKAA KAIKKI HUOMIOON MINUT
MITÄ MUISTA ON VÄLIÄ KUNHAN MINUT OTETAAN HUOMIOON ITSEKESKEISYYTTÄ kirjoitti:
MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ
OTTAKAA KAIKKI HUOMIOON MINUT
MITÄ MUISTA ON VÄLIÄ KUNHAN MINUT OTETAAN HUOMIOONNykyään saattohoidossa olevat potilaat ja heidän toiveensa otetaan kyllä hyvin huomioon hoitopaikoissa tasa-arvoisesti.
- ????????????????????
mazdels kirjoitti:
Nykyään saattohoidossa olevat potilaat ja heidän toiveensa otetaan kyllä hyvin huomioon hoitopaikoissa tasa-arvoisesti.
Olit siis potilaana saattohoidossa.
???????????????????? kirjoitti:
Olit siis potilaana saattohoidossa.
Katseli Viimeiset sanani -ohjelmaa televisiosta, jossa näin annettiin ymmärtää. Näihin saattohoitokoteihin helluntaievankelistojen on turha pyrkiä yleistä rukouskokousta pitämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1076969Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4915118Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1383158Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2132591Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t332273Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771212Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111149- 1071084
Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531080