Tummien ja vihreiden rypälien hintaero? Miksi!?

rybälä

Olen jo pidempään miettinyt, että miksi vihreät viinirypäleet ovat aina noin puolet halvempia kuin tummat rypäleet? Eihän viinienkään puolella punaviini ole tuplahintaista valkoviiniin nähtynä. Okei huono vertaus mutta kuitenkin. Mistä tämä hintaero selittyy?

1

1023

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs ulkomaalainen

      Kauppias saa selitellä.

      Hintaeron syy luulisin oleva se, että ihmiset luulevat, että tummat ovat terveellisempiä ja kauppias hinnoittelee sen mukaan. Ihan pötyä.

      Ihan eri asia on, että jostain merkillisestä syystä suomalaisia on saatu haluamaan kivettömiä viinirypäleitä , joita esim. espanjalainen ei hyväksy ollenkaan. Olihan ne kokeilumielessä kauppojen hyllyissä Espanjassakin, mutta aika pian hävisivät. Syy? Aivan mauttomia,hiukan happamia ja hieman makeitakin, mutta ilman valistuneiden ihmisten arvostamaa aromia. Sitä myötä kun jalostuksella poistettiin siemenet, hävisi makukin ihan samalla tavalla kuin vakiopunaisista mutta silti raa'oista tomaateista hävisi tomaatin maku.
      Näin kuluttajia totutellaan huonompaan tavaran korkeammalla hinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1375
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1071
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      283
      1053
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      88
      862
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe